Jabłka

Bakalie.com

Historia i występowanie

Historia jabłka jest bardzo bogata i sięga czasów starożytnych. Już w czasach biblijnych jabłko znane było jako owoc zakazany z drzewa 'poznania dobra i zła'.  Według Biblii wąż skusił Ewę aby zjadła 'zakazany owoc'  i odtąd żyjemy z grzechem pierworodnym, na świecie panuje dobro i zło, a my musimy umieć wybrać pomiędzy tym co dobre, a tym co złe.  Ewa skusiła również Adama aby poczęstował się jabłkiem i w efekcie obydwoje utracili raj. Co ciekawe zakazany owoc wcale nie musiał być jabłkiem . Obecnie grupa amerykańskich badaczy Biblii uważa, że nie było to jabłko tylko brzoskwinia, ponieważ Biblia nigdzie nie mówi wprost o jabłku, a jedynie owocu.  Inna legenda z kolei mówi o tym, że jabłko stanęło Adamowi w gardle, utracił raj i tym samym zyskał  tzw. ' jabłko Adama', czyli grdykę będącą  widocznym znakiem słabości mężczyzny kuszonego przez kobietę. Z uwagi na tę wszystkim znanym  historię powstania świata, w chrześcijaństwie jabłko ma wydźwięk pejoratywny bowiem stało się symbolem kuszenia, braku silnej woli oraz zaspokajania  ziemskich żądz i pragnień.

Również w mitologii grackiej jabłko, które się pojawia jest owocem niezgody. Oto podczas wesela Bogini niezgody- Eris- rzuciła jabłko z napisem 'dla najpiękniejszej' pomiędzy przybyłe śliczne boginie. W efekcie jak można się domyślić wywiązał się konflikt. Jak zapewne pamiętamy z czasów szkolnych spór rozstrzygnął Parys obdarowując jabłkiem Afrodytę. Ta z kolei  pomogła mu zdobyć żonę Menelaosa- piękną Helenę co doprowadziło do wojny trojańskiej.   I pomyśleć, że to wszystko przez jedno niewinne jabłko...                                                                                                                             

Motyw jabłka często wykorzystywany jest również w baśniach i legendach. Przykładem jest znana wszystkim baśń o Królewnie Śnieżce gdzie również odgrywa złą rolę, ponieważ jest trujące. Rolę jabłka w każdym razie można uznać za doniosłą. Ponoć nawet Isaac Newton nie odkryłby prawa grawitacji gdyby nie najzwyklejsze w świecie jabłko, które spadło mu na głowę.

Ojczyzną dzikich gatunków jabłoni są Chiny oraz Azja Środkowa. Stąd rozprzestrzeniły się na tereny całej Azji i Europy i już jako odmiany szlachetne kolejno podbijały państwa w strefie klimatu umiarkowanego, który służy im najbardziej. W Polsce pojawiły się dopiero w XII wieku. Dziś można się doliczyć ponad 60 tys. rodzajów jabłek, a każde państwo stara się ograniczać liczbę swoich odmian do kilkunastu, a najwyżej kilkudziesięciu najodpowiedniejszych w danym klimacie. Wśród polskich odmian najbardziej popularne są :

 

  • słodkie: Delikates, Celesta, Gala, Szampion, Jonagold, Rubin, McIntosh oraz Golden Delicious;
  • kwaśne: Reneta, Antonówka, Papierówka

Oczywiście występują jeszcze inne odmiany, zatem każdy bez wątpienia znajdzie coś dla siebie.

Uprawa

Jabłoń jest najpopularniejszym drzewem owocowym, uprawianym w Polsce. Polskie jabłka zaś uznawane są za jedne z lepszych na świecie. Urok jabłoni tkwi nie tylko w pięknych kwiatach i smacznych owocach, ale również w łatwości uprawy. Jabłonki bowiem są drzewami bardzo mało wymagającymi. Nie potrzebują specjalnych dodatków. Aby rosły pięknie i okazale, a także by drzewa i owoce były zdrowe warto pomiędzy okazami posiać rzepak lub grykę. Zarówno rzepak jak i gryka, po przekopaniu świetnie spełniają rolę nawozu, który doskonale odżywi jabłonie.

Dodatkową rolę jaką spełnia wysiewanie wspomnianych roślin pod jabłonkami jest podział pobierania zarówno wody jak i mineralnych składników. O dziwo, w chwili, gdy jabłonie muszą „dzielić” się pożywieniem, łatwiej jest przysposobić się im do wegetacji zimowej. Jest to bardzo ważne ze względu na ochronę przed marznięciem. Jeśli chcemy nawozić jabłonie warto wykorzystać do tego obornik lub nawozy organiczne i mineralne. Kiedy drzewa intensywnie rosną, warto także zacząć formować kształt korony. 

Produkty z jabłek

Pomimo, że jabłka najlepiej smakują na surowo, możemy dostać je również w nieco przetworzonej wersji. W tym przypadku jednak, wersja przetworzona nie oznacza wcale dużej zawartości konserwantów i barwników. Najpopularniejszym tego przykładem są jabłka suszone, tzw. Chipsy z jabłek.

Jabłka te, suszone są gorącym powietrzem, bez wykorzystywania gazowania oraz napowietrzania. Nie są także słodzone. W większości sklepów spożywczych, dostępne są, pakowane w niewielkie opakowania, jabłkowe przekąski bez konserwantów. Ponieważ, chipsy jabłkowe zawierają dużą ilość błonnika i są niskokaloryczne, zyskały dużą popularność wśród osób dbających o linię. Jest to doskonała alternatywa dla tłustych i słonych, chipsów tradycyjnych. Co więcej, chipsy jabłkowe zyskały tak dużą popularność, że producenci idąc o krok dalej rozpoczęli także produkcję chipsów z buraka, z pomidorów oraz z truskawek.

 

Chipsy jabłkowe są również bardzo proste do wykonania w warunkach domowych. Wystarczy zakupić suszarkę do owoców i możemy cieszyć się własnoręcznie przygotowanymi przekąskami. W sklepach coraz częściej pojawiają się również chipsy jabłkowe z dodatkiem przypraw – cynamonu, imbiru bądź chilli – dodatkowo wpływające na poprawę przemiany materii.

Poza chipsami z jabłek, na rynku dostępne są naturalnie mętne, niesłodzone soki z jabłek. Soki te nie są przygotowywane z koncentratu, lecz naturalnie wyciskane, z najlepszej jakości polskich owoców. Jest to doskonałe źródło witamin i błonnika.

Coraz częściej na sklepowych półkach pojawiają się także niesłodzone musy jabłkowe. Mus jabłkowy to nie tylko wspaniały sposób na naturalną, słodką przekąskę, ale również jeden z głównych składników wykorzystywanych do pieczenia w diecie wegańskiej. Weganie nie spożywając żadnych produktów odzwierzęcych rezygnują nie tylko z jaj ale i z masła czy miodu – składników, które są bardzo często bazą tradycyjnych ciast i wypieków. Mus jabłkowy, w połączeniu z mielonym siemieniem lnianym idealnie zastępuje jajko kurze oraz dodaje naturalnej słodyczy.Ocet jabłkowy - Stosowany jest już od wieków. Już starożytni używali go jako panaceum na wiele dolegliwości. W ostatnim czasie zyskał ogromną popularność, szczególnie wśród osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów oraz dbających na co dzień o swoje zdrowie. Stanowi źródło minerałów, mikro i makroelementów. W jego składzie możemy znaleźć między innymi:

  • potas- wpływa na naszą pamięć oraz koncentrację, stanowi istotny element w procesie przewodzenia impulsów nerwowych, reguluje także ciśnienie krwi. Przy jego niedoborach odczuwać można skurcze, suchość powłok skórnych.
  • witaminę E- nazywana jest przez niektórych witaminą młodości. Chroni skutecznie nasze ciało przed procesami starzenia. Jej odpowiedni poziom w organizmie chroni przed bezpłodnością, zawałem, miażdżycą naczyń, zapobiega przed namnażaniem się i powstawaniem komórek nowotworowych. W czasie ciąży jej odpowiednia suplementacja w dużej mierze wpływa na prawidłowy przebieg.
  • pektyny- „nakręcają” nasz metabolizm, ułatwiają procesy trawienia. Wpływają na zmniejszone przyswajanie i odkładnie się komórek tłuszczowych w organizmie. Redukują także poziom cholesterolu, chronią przed kamicą.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com