Czego możecie jeszcze nie wiedzieć o papai?

Bakalie.com

Papaja zwana jest owocem aniołów. Docenia się ją nie tylko ze względu na wspaniały smak, ale także na wybitne właściwości zdrowotne, które zawdzięcza głównie enzymowi o nazwie papaina oraz dużej ilości karotenoidów. Dawniej egzotyczny i rzadki owoc, dziś jest dostępna i coraz popularniejsza.

Jak rośnie i wygląda papaja?

Papaja, a właściwie melonowiec właściwy jest uszlachetnionym gatunkiem, pochodzącym z Meksyku, ale naturalnie rośnie również na Karaibach i na Florydzie. Jest uprawiana w wielu krajach tropikalnych i subtropikalnych.

Papaja jest byliną o drzewiastym pokroju, dorasta do wysokości 10 m, ale wyglądem przypomina palmę. Owocem jest jagoda w kolorze od żółtego do pomarańczowego, z dużą ilością czarnych nasion. Miąższ dojrzałej papai ma pomarańczowo-różowawy kolor.

Jak kupić dobre owoce?

Wybierając papaję, szukajcie owoców, które są całkowicie lub prawie całkowicie żółte. Niedojrzałe, zielone i twarde owoce nigdy nie dojrzeją w odpowiedni sposób. Skórka nie może być obita ani pomarszczona, ale powinna być miękka przy ogonku i lekko uginać się pod naciskiem palców.

Owoce papai można przechowywać w lodówce około 5 dni. Cena za kilogram owoców waha się od 12,- do 20,- zł.

Jak możemy jeść papaję?

Ponieważ papaja przebywa długą drogę do naszego kraju, jej skórka zwykle zawiera różne konserwanty. Koniecznie powinniśmy dokładnie umyć owoc. Następnie trzeba przekroić ją na pół i łyżką usunąć nasiona, których nie należy wyrzucać, gdyż też są jadalne. Można dodać je do sosów lub przeznaczyć do zrobienia papajowego pieprzu. Obrany miąższ jemy lub dodajemy do różnych dań.

Jada się ją przeważnie jak inne owoce, ale można znaleźć wiele przepisów na ciekawe potrawy z papają. Wspaniale smakują koktajle z mlekiem czy jogurtem oraz lody i sałatki owocowe z papają. Świeży owocowy smak i aromat zyska mrożona herbata lub woda z kawałkami papai.

Świetnie komponuje się ze wszystkimi rodzajami mięs. Smakowita jest też salsa z papai oraz owoce faszerowane i upieczone w piekarniku. Duża zawartość pektyn sprawia, że jest doskonałym produktem do przygotowania konfitur, dżemów i powideł.

Papaja zmiękcza mięso i owoce

Enzym papaina ma właściwości zmiękczania mięsa. Twarde mięso wystarczy namoczyć na noc w soku z papai, aby po przygotowaniu rozpływało się w ustach.

Warto też wiedzieć, że dodając papaję do innych owoców, należy to zrobić na końcu, gdyż duża zawartość enzymów powoduje mięknięcie pozostałych owoców.

Suszone papaje to wspaniałe bakalie

Dużą popularnością cieszą się papaje w wersji suszonej. Znajdują swoje zastosowanie w niejednym daniu. Do najprostszych posiłków zaliczyć możemy musli, sałatkę owocową czy deser lodowy.

Pieprz z nasion papai

Nie marnujcie i smacznych i cennych pestek. Pieprz z wysuszonych nasion papai wygląda podobnie do czarnego pieprzu, jest pikantny, ale jego smak przypomina nieco chrzan. Jest świetną przyprawą do sosów, zup, kotletów i sałatek oraz do warzywnych koktajli.

Przepis

Nasiona wybrać z owoców, starając się zostawić na nich jak najmniej miąższu. Wypłukać je dokładnie pod bieżącą wodą i rozsypać na papierowym ręczniku. Kiedy przeschną, ułożyć je na czystym papierze w ciepłym miejscu i suszyć do momentu, aż staną się twarde, jak nasiona pieprzu. Wsypać do szczelnego słoika i zamknąć. Przed użyciem zmielić.

Zastosowanie w kosmetyce

Dzięki wspaniałym właściwościom papainy, enzymu zawartego w owocach i nasionach papaja znalazła zastosowanie także w kosmetyce. Można ją spotkać w kremach antycellulitowych i stosowanych na blizny oraz w preparatach ułatwiających wchłanianie krwiaków. Wykorzystuje się ją także do enzymatycznego peelingu.

 

Składnik naturalnych leków

Papaja jest rośliną, której właściwości zdrowotne chętnie wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Produkuje się z niej leki, które możemy kupić w dobrych aptekach oraz sklepach z BIO produktami. Wśród najbardziej znanych medykamentów z papają są kapsułki z mielonych liści papai, koncentrat napoju probiotycznego z owocami papai, czy suszone liście do robienia naparów.

 

Przeciwwskazania

Dojrzały owoc nie jest groźny, jednak nasion papai nie powinny spożywać kobiety w ciąży, ponieważ mogą one wywołać uszkodzenia płodu.

Papai powinny także unikać osoby z alergią na lateks, ponieważ zawiera enzymy, które mogą powodować krzyżową reakcję między lateksem a pokarmami.

Ciekawostki

  • Papaja była pierwszą, genetycznie zmodyfikowaną rośliną;
  • Niedojrzałe owoce papai były wykorzystywane, jako naturalny środek antykoncepcyjny i do wywoływania poronień;
  • Liście papai są stosowane w leczeniu malarii;
  • Dieta oparta na dużych ilościach papai może zmienić kolor skóry na dłoniach i podeszwach na żółtawy;
  • Łodyga i kora papai są używane do produkcji lin;
  • Harrison Ford dostawał zastrzyki z papają podczas leczenia urazu kręgosłupa, powstałego podczas zdjęć do filmu Indiana Jones;
  • Piosenka „Papaja” skomponowana przez Michała Urbaniaka, śpiewana przez Urszulę Dudziak podbiła cały świat.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com