Cała prawda o papaji

Bakalie.com

Popularnie znana i ceniona na całym świecie papaja, to tak naprawdę tylko potoczna nazwa melonowca właściwego (Carica papaya). Jest to gatunek rośliny z rodziny melonowcowatych.

Pochodzenie papaji

Pochodzi z Ameryki Południowej, Środkowej i południowych rejonów Ameryki Północnej. Jest podstawową rośliną owocową tych obszarów, ale nie występuje już w stanie dzikim. Za sprawą kolonizacji w XVI wieku została odkryta przez Hiszpanów na terytorium dzisiejszej Panamy, a jej uprawa została przeniesiona na Antyle i Wyspy Kanaryjskie. W XVIII wieku jej obecność odnotowano nawet w Indiach. Obecnie uprawiana jest praktycznie we wszystkich krajach tropikalnych i na południu Europy, gdzie roślina ta ma szansę na rozwój.

Papaja jest typową rośliną gorącego klimatu. Kwitnie i owocuje przez cały rok. Rozmnaża się z nasion i rośnie w sposób błyskawiczny – po roku od wysiania dojrzewają już pierwsze owoce. Melonowiec właściwy jest byliną o drzewaiastym pokroju. Może dorastać nawet kilkudziesięciu lat, jednak jest to rzadko spotykane i zazwyczaj dożywa pięciu lat. Charakteryzuje go pusta łodyga i bardzo duże dłoniaste liście. Owoce kiedy są dojrzałe stają się miękkie i zmieniają kolor z zielonego na ciemnożółty. Są one zazwyczaj okazałe. Miewają długość pół metra i osiągają wagę pół kg. Wnętrze owocu zawiera dużą ilość małych, jadalnych nasion.

Przechowujemy papaję

Przechowywanie papai nie wymaga zbyt dużego doświadczenia w obcowaniu z tropikalnymi owocami. Przy kupowaniu „na zapas” owoce można zamrozić, a nasiona zasuszyć. Wyrzucić można natomiast skórkę papai, która nie wykazuje, żadnych specjalnych właściwości, chociaż jest jadalna. Papaja jest także często kandyzowana i konserwowana w puszkach.

Papaja w kuchni

Papaja może być składnikiem składników wielu dań. Zarówno podanych na słodko, jak i na ostro. W Azji jest ona często wykorzystywana jako warzywo. Śmiało można ją użyć jako dodatek do sałatek. Istnieje również możliwość stworzenia sosu na bazie papai, jak i słodkiej marmolady. W przypadku tego owocu mogą nas ograniczać tylko nasze umiejętności kucharskie, bo papaja jako składnik daje dużo możliwości kulinarnych. Wykorzystać ją można, zarówno w połączeniu z owocami morza oraz słodkimi ciastami.

Co kryje w sobie papaja ?

Owoce melonowca właściwego mają niezaprzeczalne pozytywne działanie na organizm człowieka. Stanowią one doskonałe źródło witaminy C – jedna papaja zaspokaja 224% dziennego zapotrzebowania na ten związek. Liczne badania dowodziły, że zwiększone spożycie produktów roślinnych, takich jak papaja, obniża ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób serca i ogólnej śmiertelności, a także wpływa pozytywnie na skórę, włosy, poziom energii i niższą wagę. Papaja ma korzystny wpływ na wzrok. Zawarta w niej zeaksytyna chroni oko przed chorobami i filtruje szkodliwe promienie UV. Liście i owoce papai zawierają enzym – papainę; wspomaga on trawienie i jest używany jako lek na pasożyty, bakterie oraz grzyby. Same nasiona papai wykazują bardzo korzystne właściwości. Oczyszczają wątrobę i pomagają uwalniać z niej toksyny. Osoby ze zdrową wątrobą mogą poprawić jej pracę, spożywając regularnie mniejsze ilości nasion tego owocu.

Autor: Redakcja Bakalie.com