Papaja

Bakalie.com

Historia i występowanie

Popularnie znana i ceniona na całym świecie papaja, to tak naprawdę tylko potoczna nazwa melonowca właściwego (Carica papaya). Jest to gatunek rośliny z rodziny melonowcowatych.

Pochodzi z Ameryki Południowej, Środkowej i południowych rejonów Ameryki Północnej. Jest podstawową rośliną owocową tych obszarów, ale nie występuje już w stanie dzikim. Za sprawą kolonizacji w XVI wieku została odkryta przez Hiszpanów na terytorium dzisiejszej Panamy, a jej uprawa została przeniesiona na Antyle i Wyspy Kanaryjskie. W XVIII wieku jej obecność odnotowano nawet w Indiach. Obecnie uprawiana jest praktycznie we wszystkich krajach tropikalnych i na południu Europy, gdzie roślina ta ma szansę na rozwój.



Uprawa

Papaja jest typową rośliną gorącego klimatu. Kwitnie i owocuje przez cały rok. Rozmnaża się z nasion i rośnie w sposób błyskawiczny – po roku od wysiania dojrzewają już pierwsze owoce. Melonowiec właściwy jest byliną o drzewiastym pokroju. Może dorastać nawet kilkudziesięciu lat, jednak jest to rzadko spotykane i zazwyczaj dożywa pięciu lat. Charakteryzuje go pusta łodyga i bardzo duże dłoniaste liście. Owoce kiedy są dojrzałe stają się miękkie i zmieniają kolor z zielonego na ciemnożółty. Są one zazwyczaj okazałe. Miewają długość pół metra i osiągają wagę pół kg. Wnętrze owocu zawiera dużą ilość małych, jadalnych nasion.



Produkty z Papai

Pomimo, że najczęściej spożywa się papaję na surowo, jako cudowny i soczysty dodatek do śniadań czy deserów, w przemyśle spożywczym możemy spotkać ją pod wieloma różnymi postaciami. Jest to ukłon dla naszej szerokości geograficznej. Jak wiadomo, papaja, jest owocem tropikalnym, więc w Polsce mamy znacznie ograniczony dostęp do jej świeżych owoców. Oczywiście, coraz częściej jest dostępna w większych supermarketach, jednak zdecydowanie prościej jest sięgnąć po jej przetworzoną wersję.

W tym przypadku, przetworzenie nie ma żadnych negatywnych znamion. Możemy odnaleźć ekologiczny sproszkowany sok z papai, który wzbogaci smak naszych potraw; suszone owoce papai – pełne witamin i właściwości odżywczych; suszone liście papai – które stosowane w formie naparu, dostarczą nam samych drogocennych składników, kandyzowaną papaję w miodzie – której słodki smak skusi nawet najbardziej wybrednych smakoszy a także pasteryzowany, 100% sok z papai – który warto stosować w formie leczniczego nektaru.


Autor: Redakcja Bakalie.com