Ból głowy i jak sobie z nim radzić

Bakalie.com

Jak sobie radzić z bólem głowy?

Chyba każdy z nas doświadczył bólu głowy. Choć sam ból nie jest chorobą, czasem może być zwiastunem poważnego schorzenia. Rozróżnić można kilka postaci tej dolegliwości:  może to być napięciowy  ból głowy, powstający najczęściej na skutek stresu (ból o podłożu psychosomatycznym). Wówczas skurczone  włókna mięśni uciskają nerwy albo utrudniają przepływ krwi  i limfy.

 
Nawracające, silne, pulsujące bóle zlokalizowane na ogół po jednej stronie czaszki, którym często towarzyszą mdłości, wymioty, czasem drżenie rąk i zawroty głowy to typowe objawy migreny. Na tę dolegliwość cierpią głównie kobiety (70%). Migrena należy do chorób naczyniowych. Ból jest wywołany nadmiernym zwężeniem światła naczyń, a następnie ich rozszerzeniem. W Stanach Zjednoczonych to jedna z najczęstszych przyczyn absencji w pracy.


Bóle głowy u kobiet często związane są z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Dolegliwy jest także klasterowy ból głowy (ból głowy Hortona). Ten rodzaj bólu jest szczególnie dotkliwy. Lokalizuje się wokół jednego oka i towarzyszy mu wyciek z nosa i łzawienie oczu. Trwające godzinę lub dwie ataki bólu, występują codziennie przez tydzień, a nie rzadko i wiele tygodni.  Remisja może trwać od 6 do 12 miesięcy. Nie są dokładnie zbadane przyczyny tego bólu, ale wiąże się go ze stężeniem testosteronu (męskiego hormonu płciowego) i nałogowym nikotynizmem,

Pomocna gimnastyka twarzy

We wszystkich opisanych powyżej przypadkach warto pomóc sobie gimnastyką twarzy. Amerykański lekarz, dr Harry C. Ehramantrout zaleca ćwiczenia relaksujące mięśnie twarzy i skóry głowy oraz sprawowanie świadomej kontroli nad mięśniami już w chwili rozpoczynającego się bólu.

Według jego zaleceń należy:
 

 • szybko, wielokrotnie unosić i opuszczać brwi,
 • naprzemiennie unosić i opuszczać raz prawą, raz lewą brew (to dość trudne ćwiczenie),
 • kilkakrotnie zaciskać oczy i szybko je otwierać,
 • mocno zacisnąć prawe oko i je otworzyć, napiąć prawą połowę twarzy tak silnie, by uniósł się prawy kącik ust. To samo zrobić z lewym okiem i lewą połową twarzy,
 • wykonać silny grymas całą twarzą i opuścić brwi w kierunku nasady nosa,
 • powoli szeroko otwierać usta opuszczając żuchwę, aż do pełnego rozwarcia, a następnie powoli je zamykać,
 • opuścić żuchwę i wykonywać nią ruchy w lewo i prawo,
 • zmarszczyć nos i unieść jego czubek maksymalnie do góry,
 • wykonać kilka dziecinnych min.

Warto pamiętać, że intensywne ćwiczenia gimnastyczne mogą zwiększyć silny ból. Niektórzy lekarze zalecają unikanie drzemki, czy dłuższego spania w ciągu dnia (może to być przyczyną migreny). Niezwykle ważne jest też prawidłowe spanie – a więc odpowiedni materac i dopasowana do głowy mała poduszeczka. Każda nienaturalna pozycja w czasie snu, np. na brzuchu, może wywoływać migreny. Nie należy się garbić, zarówno w czasie chodzenia jak i siedzenia.  A w czasie ataku bólu unikać nagłego pochylania się i wysuwania głowy w dowolnym kierunku.


Niektórym osobom bóle głowy łagodzą zimne okłady na czoło lub okolice karku. Innym z kolei ulgę przynosi gorący prysznic. Ulgę może też przynieść masaż bolesnych miejsc, lub akupresura. Doraźnie pomaga uciskanie aż do bólu przestrzeni między palcem wskazującym a kciukiem.

Dieta, a bóle głowy

Wzorując się na naszych babkach, w czasie bólu migrenowego nośmy opaski na czole. Hamowanie w ten sposób dopływu krwi do skóry głowy zmniejsza migrenowe pulsowanie w skroniach. Ataki migreny mogą prowokować silne substancje zapachowe np. woda kolońska, nadmiar kofeiny albo niektóre produkty spożywcze. Np. musztardy, hot-dogi, mielonki i inne przetwory mięsne zawierają konserwujące azotany. Te zaś rozszerzają naczynia krwionośne, co może wywoływać ból głowy. Pulsujący ból głowy może wywołać powszechnie stosowany glutaminian sodu (kuchnia chińska, japońska). Zatem unikajmy tych produktów.


Nawet niewinna czekolada, a także orzechy i sery, zawierające tyraminę, mogą spowodować przykre bóle głowy. Osoby cierpiące na opisane wyżej bóle głowy powinny zdecydowanie ograniczyć palenie, picie alkoholu, a nade wszystko żyć wolniej i spokojniej, ograniczając przyczyny stresu. Jeśli zamierzają spędzić urlop w górach powinny zażywać witaminę C (300-500 mg) i aspirynę kilka dni przed wyjazdem i w czasie pobytu w górach.


Pamiętajmy także, że odwodnienie organizmu może być przyczyną bólów głowy. Dobrze jest pić co najmniej trzy szklanki herbatek ziołowych dziennie (męczennica lekarska, rozmaryn, czyściec, wiązówka błotna – zapobiegają nasilaniu się bólów głowy. Natomiast mięśnie rozluźniają herbatki lub nalewki z kozłka lub kory z kaliny koralowej z wiązówką błotną i rozmarynem).

Ból głowy zwiastunem choroby

U przeciętnego człowieka występujący czasami ból głowy nie powinien budzić obaw. Czasem jednak jest objawem poważnej choroby i w poniższych przypadkach należy skorzystać z porady lekarza:
 

 • jeśli skończyłaś 40 lat i nigdy dotychczas nie cierpiałaś na nawracające bóle głowy,
 • ból przemieszcza się po całej głowie,
 • bóle głowy narastają,  lub występują coraz częściej,
 • ból głowy pojawia się „bez przyczyny”,
 • bólowi głowy towarzyszą objawy neurologiczne (drętwienie rąk, zawroty głowy,  zaburzenia widzenia, pogorszenie pamięci),
 • ból głowy współwystępuje z innymi bólami.


Autor: Redakcja Bakalie.com