Migrena to silna, przewlekła choroba neurologiczna. W jej trakcie występuje napadowy ból głowy, który zwykle zlokalizowany jest po jednej stronie. Częściej chorują kobiety po 35 roku życia. Sądzi się, że dotyczy niemal 10% całego społeczeństwa. Zdarzają się jednak przypadki występowania już u dzieci i młodzieży. Objawami towarzyszącymi są nudności, światłowstręt. Napad zwykle trwa od 4 do 72 godzin.
Etiologia choroby nie jest do tej pory do końca poznana. Jedną z bardziej prawdopodobnych przyczyn jest wydzielanie serotoniny w nadmiernych ilościach (reguluje napięcie naczyń krwionośnych w obrębie mózgu). Dochodzi do nadmiernego skurczu a następnie samoistnego rozkurczu naczyń. W wyniku tej reakcji pojawiają się silne objawy bólowe, charakterystyczne dla migreny.
Jakie są objawy migreny?
głowy. Pojawiają się mroczki przed oczami, błyski, mrowienie jednej strony twarzy- możemy mówić wówczas o migrenie klasycznej.
Do typowych objawów migreny możemy zaliczyć:
- występowanie objawów towarzyszących: nudności, nadwrażliwość na dźwięk oraz światło,
- pulsujący, tętniący ból,
- czynnikiem nasilającym jest podejmowanie wysiłku fizycznego,
- jadłowstręt.
Co może wywołać napad?
Głównymi czynnikami wywołującymi migrenę mogą być :
- stres,
- zbyt długi okres, gdy pozostajemy na czczo,
- niektóre pokarmy i napoje: czerwone wino, czekolada, cytrusy, produkty kiszone,
- zbyt intensywny wysiłek fizyczny,
- intensywne zapachy- benzyna.
Jak leczy się migrenę?
w przypadku, gdy znane są czynniki wywołujące napad migrenowy powinny one zostać w miarę możliwości wyeliminowane ze środowiska.
- leki przeciwbólowe powinny być przyjmowane na samym początku napadu. W trakcie nasilania się objawów dojść może do wymiotów, co uniemożliwi przyjęcie farmaceutyku,
- w przypadku, gdy powszechnie dostępne leki przeciwbólowe nie przynoszą ukojenia poleca się przyjmowanie tych, które są pochodnymi alkaloidów sporyszu (obkurczają naczynia krwionośne).
Autor: Redakcja Bakalie.com