Babka płesznika a zdrowie

Bakalie.com

Babka płesznik (Plantago psyllium), zwana też pchlicą, na Lubelszczyźnie babką płesznic a na Mazowszu pchlim nasieniem, to roślina. Jej nasiona są wykorzystywane jako lekarstwo m.in. na kaszel (jako środek wykrztuśny, przeciwkaszlowy, w zapaleniu oskrzeli), czerwonkę i bóle w chorobach reumatycznych i artretyzmie. Współczesne badania potwierdzają, że babka płesznik wykazuje liczne właściwości zdrowotne.

Najważniejszą cechą babki płesznik jest duża zawartość błonnika. W 100 g nasion znajduje się 68 g błonnika. Nasiona można jeść w całości np. dodając do jogurtu lub też w postaci kleiku. Nasiona zalewamy wodą, a pod wpływem wilgoci pokrywają się one śluzem i tworzą żel. Osoby dorosłe powinny spożywać około ośmiu łyżeczek nasion dwa/trzy razy dziennie, zaś dzieci nie więcej niż dwie łyżeczki dziennie. Stosując nasiona babki płesznik należy też pamiętać o piciu dużej ilości wody.Babka płesznik a problemy z układem pokarmowym

Powstały po zalaniu nasion babki woda żel ułatwia przesuwanie się mas zalegających w jelitach. Dlatego jest polecana w leczeniu zaparć. Normalizuje czas przejścia mas kałowych przez jelita, a dzięki temu i częstość wypróżniania się. W związku z tym można ją stosować także w przypadku biegunek. Wpływa również na wzrost liczby pożytecznych bakterii jelitowych, czyli poprawia florę bakteryjną w jelitach. Warto po nią sięgnąć również wtedy, gdy mamy uczucie wzdęcia i ciężkości po jedzeniu. Dzięki temu, że ułatwia wypróżnianie, łagodzi bóle i świąd oraz zmniejsza krwotoki babka płesznik jest też doskonałym lekarstwem na hemoroidy. Mogą ją także stosować osoby cierpiące na chorobę wrzodową, podrażnieniami przewodu pokarmowego oraz zespołem jelita drażliwego, gdyż działa osłonowo i przeciwzapalnie.

Pchle nasienie a nowotwory

Wyciąg z liści babki płesznik, podobnie jak wyciąg z innych gatunków babki, wykazuje właściwości cytotoksyczne, czyli niszczące komórki nowotworowe. Właściwości przeciwnowotworowe babki nie są jeszcze do końca potwierdzone, ale uważa się, że będzie ona pomocna w leczeniu nowotworów nerek, piersi i skóry.
Niestety babka płesznik nie zmniejsza ryzyka rozwoju raka jelita grubego, jak się powszechnie uważa. Dieta bogata w błonnik może wręcz nieznacznie zwiększać ryzyko tego nowotworu.

Babka płesznik a cukrzyca

Dzięki dużej zawartości błonnika babka płesznik jest też polecana osobom chorującym na cukrzycę typu II. Błonnik obniża poziom cukru we krwi i zmniejsza zawartość cukru w moczu. Babka pomaga również w utrzymaniu odpowiedniego poziomu insuliny.

Babka płesznik na odchudzanie

Babkę płesznik czy też suplementy diety zawierające naturalny błonnik z tej rośliny dobrze jest włączyć do diety odchudzającej. Ogranicza ona wchłanianie tłuszczu i węglowodanów i przyśpiesza przemianę materii. Pęczniejące w żołądku nasiona dają uczucie sytości na długi czas.

Wady

W początkowej fazie przyjmowania babki płesznik może ona powodować nieprzyjemne wzdęcia, które jednak z czasem przemijają. Należy też pamiętać, aby nie stosować jej razem z lekami, gdyż może opóźnić ich wchłanianie się. Należy zachować co najmniej godzinny odstęp między wzięciem leków, a wypiciem naparu z babki. Babki nie należy stosować przy stanach skurczowych lub niedrożności jelit, przy bólach brzucha o nieznanej przyczynie oraz przed planowaną kolonoskopią.
 
Autor: Redakcja Bakalie.com