Babka płesznika

Bakalie.com

Historia i występowanie

Nazywana jest również babką śródziemnomorską, pchlim nasieniem, pchlicą.  Jest to roślina jednoroczna. Znaleźć ją można w rejonach basenu Morza Śródziemnego, Etiopii, Zakaukaziu oraz południowej części Australii. W niewielkich ilościach jest również uprawiana w Polsce. 

Uprawa

Sama łodyga osiąga wielkość do 30 cm, kwiaty są jasnobrunatne, drobne i zebrane w niewielkie kłosy. Owoce przybierają postać torebki, która otwiera się wieczkiem. Nasiona są małe, łódeczkowatego kształtu, o barwie ciemnobrązowej. Zbiór przypada na okres miedzy sierpniem a październikiem. Kwiatostany zbierane są w całości, następnie podlegają osuszani w suchych i zaciemnionych suszarniach, po czym następnie są dokładnie oczyszczane.Produkty z Babki płesznika

W 100 g nasion tej babki znajduje się aż 68 g błonnika. Po zalaniu wodą oblepia je śluz i to właśnie dzięki temu posiada ona właściwości wspomagające przesuwanie treści pokarmowych w jelitach.

Jak ją spożywać?

·      jako dodatek do jogurtów, mleka, owsianek, herbat, kompotów,

·      jako kleik- nasiona zalewa się wodą i odstawić na kilka minut, aż do napęcznienia,

·      może również stanowić dodatkowy składnik przy pieczeniu domowego chleba.

Podczas przyjmowania nasion należy pamiętać o dużej podaży płynów- minimum 2 litry dziennie! W przeciwnym razie mogą pojawić się bóle brzucha.

Autor: Redakcja Bakalie.com