Aloes w kosmetyce

Bakalie.com

Działanie kosmetyczne aloesu jest ściśle powiązane z obecnością w jego składzie glikoprotein oraz polisacharydów. Związki polisacharydowe wspomagają podstawowe funkcje ochronne naskórka a także stanowią spoiwo międzykomórkowe. Wchodzą w skład wielu koloidów, które to działają łagodząco na wszelkie podrażnienia oraz zmiękczają skórę.

Wraz z upływem lat nasza skóra traci stopniowo zdolność do walki z infekcjami oraz regeneracją uszkodzeń. Czynnikiem, który przyspiesza ten proces jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Polisacharydy zapoczątkowują procesy naprawcze uszkodzonych warstw skóry. To właśnie ta cecha aloesu sprawia, że jest on z powodzeniem stosowany w kremach oraz maściach przeciwzapalnych. Kolejnym istotnym procesem, w którym udział biorą polisacharydy zawarte w aloesie jest aktywacja czynnika wzrostu komórek. W wyniku tego dochodzi do intensywnej stymulacji włókien kolagenowych.

Aloes wnika w głąb skóry do 4 razy szybciej od wody. Działa regenerująco na naskórek i nawadnia go w znacznym stopniu. Kosmetyki z aloesem są źródłem antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki przyczyniające się do procesów starzenia skóry. Zawiera także naturalne filtry chroniące przed promieniowaniem UV. W swym składzie roślina ta zawiera enzymy przyspieszające odbudowę naskórka jak i aloektyny, które przeciwdziałają procesem zapalnym. Ich obecność sprawia, że kosmetyki z aloesem świetnie sprawdzają się d o pielęgnacji cery trądzikowej.

Główne właściwości aloesu istotne dla przemysłu kosmetycznego:

stymulacja mikrokrążenia,
działa pobudzająco na mieszki włosowe, zwalcza łupież, stymuluje wzrost włosa,
działa kojąco na podrażnioną skórę,
spowalnia procesy starzenia,
regeneruje skórę,
pozwala utrzymać właściwe pH skóry,
działa antycellulitowo oraz polepsza napięcie tkanki łącznej.

Żel aloesowy:

oczyszcza skórę, skutecznie domyka pory, napina skórę- z powodzeniem można go stosować zamiast kremu,
łagodzi podrażnienia powstałe na skutek depilacji,
może być stosowany jako odżywka do rzęs,
pozwala wybielić przebarwienia pigmentowe,
może być stosowany jako zamiennik odżywki do włosów- uczyni je miękkie i nada połysku,
po połączeniu go z brązowym cukrem otrzymamy domowej roboty peeling,
w przypadku rozstępów wmasowywanie żelu dwa razy dziennie przynosi widoczne efekty już po kilku tygodniach stosowania.


Autor: Redakcja Bakalie.com