10 produktów poprawiających pamięć i pracę mózgu

Bakalie.com

Mózg jest bardzo ważny. Mówiąc wprost, mózg jest centrum dowodzenia całego naszego organizmu. To dzięki niemu nasze serce bije prawidłowo, płuca oddychają a nasze kończyny mogą swobodnie się poruszać. Dlatego też warto dbać o mózg równie mocno jak dbamy o stan naszej skóry, zębów czy paznokci. Jedzenie jakie spożywamy odgrywa kluczową rolę dla zdrowia tego ważnego organu. Co więcej, wybierając odpowiednie produkty, możemy poprawić jego pracę, wzmocnić pamięć i koncentrację.

Tłuste ryby

Bardzo często kiedy słyszymy o produktach sprzyjających pracy mózgu, tłuste ryby znajdują się na szczycie listy. Mowa tu między innymi o łososiu, sardynkach, pstrągu, które są bogatym źródłem kwasów Omega-3. Ponad 60% naszego mózgu, zbudowanego jest z tłuszczu, z czego natomiast jego połowa to forma kwasów Omega-3. Omega-3 są niezbędne to tworzenia nowych komórek nerwowych, oraz odgrywają kluczową rolę w procesie nauki i zapamiętywania. Kwasy Omega-3 mają również dodatkowe właściwości dla naszego mózgu. Po pierwsze mogą spowolnić spadek aktywności mózgu związany z wiekiem oraz pomóc ochronić przed rozwojem choroby Alzheimera. Nie spożywanie wystarczającej ilości kwasów Omega- 3 powiązywane jest z upośledzeniem w przyswajaniu wiedzy oraz z pojawianiem się depresji. Podsumowując, jedzenie tłustych ryb ma zdecydowanie pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Badania wykazały, że ludzie regularnie jedzący pieczone bądź duszone ryby mieli więcej szarych komórek mózgowych. Te natomiast odpowiadają za podejmowanie decyzji, pamięć i emocje.

Kawa

Jeśli tak jak my lubisz kawę, mamy dla ciebie dobre wiadomości. Kawa sprzyja rozwojowi mózgu. Wszystko dzięki dwóm składnikom – kofeinie i antyoksydantom. Kofeina zawarta w kawie posiada wiele właściwości stymulujących pracę mózgu, między innymi zwiększa koncentrację.  Kofeina sprawia, że nasz mózg jest bardziej czujny, gdyż blokuje wydzielanie adenozyny, chemicznego przekaźnika, przez którego czujemy się senni. Kolejną właściwością jest poprawa nastroju. Kofeina zwiększa wydzielanie serotoniny, która to odpowiedzialna jest za automatyczną poprawę naszego samopoczucia. Dodatkowo znacząco poprawia naszą koncentrację. Badania wykazały, że ludzie pijący dużą kawę rano lub mniejsze ilości w ciągu dnia efektywniej wykonywali powierzone im zadania, szczególnie te wymagające większej koncentracji. Picie kawy powiązane jest także ze zmniejszeniem ryzyka chorób neurologicznych takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. Częściowo może wynikać to z właściwości zawartych w kawie antyoksydantów.

Borówki

Borówki zapewniają szeroki wachlarz właściwości zdrowotnych, między innymi wpływających na pracę naszego mózgu. Borówki i inne owoce jagodowe o silnych, intensywnych kolorach dostarczają antocyjany, grupę składników pochodzenia roślinnego o silnych właściwościach przeciwzapalnych oraz przeciw-utleniających. Antyoksydanty działają przeciw stanom zapalnym jak stresowi oksydacyjnemu, które to mogą przyczyniać się do starzenia się mózgu oraz powstawania chorób neurodegeneracyjnych. Niektóre antyoksydanty zawarte w borówkach kumulują się w mózgu i wspomagają poprawę komunikacji pomiędzy komórkami mózgowymi. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, ze borówki poprawiają pamięć i mogą nawet wspomóc przywrócenie utraconej pamięci krótkotrwałej.

Kurkuma

Kurkuma to korzeń, o którym w ostatnim okresie jest szczególnie głośno. Ta intensywnie żółta przyprawa, składająca się między innymi na element curry posiada wiele właściwości, bezcennych dla naszego mózgu. Kurkumina, składnik aktywny kurkumy, posiada zdolności przekraczania bariery krwi, co oznacza, że dociera bezpośrednio do mózgu, odżywiając komórki mózgowe. Jest to niezwykle silny antyoksydant, przyczyniający się między innymi do:

- poprawy pamięci: kurkumina może wspomóc poprawę pamięci u osób chorych na chorobę Alzheimera.

- łagodzenia depresji: zwiększając poziom serotoniny i dopaminy, poprawia nasze samopoczucie. Badania wykazały, że kurkumina poprawia symptomy depresji działając tak jak przepisywane przez lekarzy leki antydepresyjne.

- tworzenia nowych komórek mózgowych: kurkumina zwiększa poziom hormonów przyczyniających się do rozwoju komórek mózgowych. Pomaga również usunąć związane z wiekiem osłabienie pracy mózgu.

Pestki dyni

Pestki dyni zawierają niezwykle silne antyoksydanty, chroniące ciało mózg przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Są one również rewelacyjnym źródłem magnezu, żelaza, cynku i miedzi. Każdy z tych składników odżywczych ma znaczenie dla naszego mózgu.

Cynk odpowiada za prawidłową pracę nerwów. Niedobór cynku jest powiązywany z wieloma chorobami neurologicznymi takimi jak choroba Alzheimera, depresja i choroba Parkinsona. Magnes jest niezbędny do procesu uczenia się i pamięci. Niski poziom magnezu przyczynia się do występowania chorób neurologicznych takich jak migreny, depresja i epilepsja. Miedź jest wykorzystywana przez nasz mózg w celu kontrolowania sygnałów nerwowych. Również gdy spada poziom miedzi w organizmie stajemy się narażeni na wystąpienie choroby Alzheimera. Niski poziom żelaza natomiast sprawia, że możemy doświadczyć tzw. Mgły mózgowej, zaś funkcje naszego mózgu mogą zostać znacząco osłabione. Naukowcy skupiają się głównie na tych mikroelementach, niż na samych pestkach dyni. Jednakże ponieważ pestki dyni są w nie wyjątkowo bogate, obowiązkowo muszą znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie.

Gorzka czekolada

Gorzka czekolada i kakao pełne są poprawiających pracę mózgu składników, między innymi flawonoidów, kofeiny i antyoksydantów. Flawonoidy to rodzaj antyoksydantów. Występujące w czekoladzie flawonoidy lokalizują się w rejonach mózgu odpowiedzialnych za proces uczenia i pamięć. Naukowcy potwierdzają, że mogą one wzmacniać pamięć a także spowolnić procesy starzenia się mózgu. Czekolada jest również doskonałym sposobem na szybką poprawę nastroju. Ważne jednak by sięgać po czekoladę gorzką, bez zawartości dodatkowych cukrów i tłuszczy. Z niej możemy uzyskać najwięcej właściwości zdrowotnych na naszego organizmu.

Orzechy

Badania wykazały, że jedzenie orzechów poprawia wyniki zdrowotne, wzmacnia serce i pracę mózgu. W 2014 roku potwierdzono również, że orzechy przyczyniają się do wzmocnienia procesów poznawczych i chronią przed występowaniem chorób degeneracyjnych mózgu. Właściwości zdrowotne orzechów związane są z wysoką zawartością występujących w nich zdrowych tłuszczów, antyoksydantów i witaminy E. Witamina E chroni membrany komórek przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, opóźniając procesy starzenia. Podczas gdy wszystkie orzechy są dobre dla naszego mózgu, orzechy włoskie mają wyróżniające się właściwości, gdyż zawierają kwasy Omega-3.

Pomarańcze

Z łatwością możesz dostarczyć organizmowi dzienne zapotrzebowanie na witaminę C jedząc jedną, średnią pomarańczę. Jest to szczególnie istotne dla mózgu, gdyż witamina C jest kluczowym czynnikiem chroniącym przed osłabieniem pracy tego organu. Zjadanie prawidłowej ilości produktów bogatych w witaminę C może ochronić nasz przez uszkodzeniami mózgu związanymi z zachodzącymi procesami starzenia, oraz przed chorobą Alzheimera. Witamina C to silny antyoksydant pomagający w walce z wolnymi rodnikami, uszkadzającymi komórki mózgowe. Witaminę C możesz dostarczyć swojemu organizmowi również jedząc czerwoną paprykę, kiwi, pomidory i truskawki.

Jajka

Jajka są doskonałym źródłem składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowej pracy naszego mózgu, między innymi witaminy B6 i B12, kwasu foliowego i choliny.
Cholina to niezwykle ważny składnik odżywczy, którego nasze ciało potrzebuje do wytwarzania acetylocholiny, neuroprzekaźnika pomagającego regulować nastrój i poprawiać pamięć. Badania wykazały, że przy większym spożywaniu choliny, poprawiała się pamięć i funkcje mózgu. Jednakże nadal, wiele osób stosuje dietę ubogą w ten składnik. Jedzenie jajek jest bardzo łatwym sposobem aby zachować go na odpowiednim poziomie. Szczególnie żółtka zawierają wysoki poziom choliny. Dodatkowo, witamina B odgrywa wiele ważnych funkcji w pracy mózgu. Pomaga spowolnić postęp osłabienia mózgu i procesów starzenia. Niedobór witaminy B 12 i kwasu foliowego bardzo często jest przyczyną depresji. Niedobór kwasu foliowego występuje bardzo często u osób starszych, zmagających się z demencją. Witamina B12 bierze udział także w regulacji poziomu cukru w mózgu.Zielona herbata

Tak samo jak w przypadku kawy, zawarta w zielonej herbacie kofeina poprawia funkcje mózgu. Zwiększa czujność, uważność, wydajność, pamięć oraz koncentrację. Jednakże zielona herbata zawiera także składniki, które poprawiają zdrowie samego mózgu. Jednym z nich jest L-tanina, aminokwas, który dostaje się bezpośrednio do mózgu i poprawia aktywność neuroprzekaźnika GABA, który to jest odpowiedzialny za zmniejszanie niepokoju i kreowania uczucia odprężenia. L-tanina również zwiększa frekwencje fal mózgowych alfa, dzięki którym możemy się zrelaksować bez uczucia zmęczenia. Zielona herbata bogata jest także w polifenole i antyoksydanty chroniące mózg przez uszkodzeniami oraz redukujące ryzyko choroby Alzheimera i Parkinsona. Badania wykazały także, że zielona herbata poprawia pamięć.

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy