Dieta w migrenie

Bakalie.com

Jaką dietę wybrać

                   

Migrena to dolegliwość, z którą zmaga się wielu z nas. Może dotyczyć osób praktycznie w każdym wieku, niezależnie od płci (choć częściej zapadają na nią kobiety). Sama migrena charakteryzuje się przede wszystkim uciążliwymi objawami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Bóle głowy to nie jedyny skutek migreny. My zajmiemy się dziś natomiast jej profilaktyką i nie chodzi tu o leczenie farmakologiczne, a o dietę, czyli kilka słów o menu, które zmniejszą ryzyko występowania migreny.


Migrena – przyczyny, objawy, leczenie

Niestety do tej pory nie ustalono jednoznacznej przyczyny migreny. Specjaliści twierdzą, że fizyczną przyczyną powstawania migreny jest nadmiar serotoniny w organizmie. Pierwsze symptomy mogą pojawić się już w dzieciństwie, natomiast największy rozwój dolegliwości przypada na wiek dojrzały. Choć nie ma jednoznacznej przyczyny migreny to zewnętrznie istnieje kilka czynników, które zwiększają jej występowanie:
 

 • niedobór snu,
 • stres (w tym ten utrzymujący się przez dłuższy okres czasu),
 • niektóre środki farmakologiczne (np. tabletki antykoncepcyjne),
 • warunki atmosferyczne (pogoda, skoki ciśnienia),
 • hałas,
 • światło,
 • niektóre zapachy,
 • otyłość,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • niedoczynność tarczycy,
 • zaburzenia snu,
   

Migrenę często charakteryzują objawy poprzedzające jej występowanie do których należą:
 

 • zmęczenie,
 • drażliwość,
 • możliwość występowania stanów depresyjnych.
   

Głównym objawem migreny są bóle głowy w różnym nasileniu i umiejscowieniu. Bólom głowy często towarzyszy częściowa, lub całkowita utrata wzroku, szumy w uszach, częściowy niedowład (paraliż) kończyn, w skrajnych przypadkach może dochodzić do utraty świadomości. Jeśli chodzi o leczenie migreny to koncentruje się wokół środków farmakologicznych łagodzących jej objawy. 

Dieta na migrenę

Jak już wyżej wspomnieliśmy – odpowiednia dieta to profilaktyka, która zmniejsza ryzyko występowania migreny. Badania wykazały, że nawet 20 % ataków migreny spowodowanych jest składnikami zawartymi w spożywanych przez nas pokarmach. Dlatego, jeśli ktoś z Was cierpi na tę przykrą przypadłość warto zapoznać się z listą produktów, które być może w Waszym przypadku przyczyniają się do występowania napadów migreny. Zacznijmy od produktów, które warto wyeliminować. Sprzymierzeńcem w tej chorobie na pewno nie jest czerwone wino, sherry czy porto. Zawarte w nich związki fenolowe mają skłonność do wywoływania bólów głowy. Połączenie tych alkoholi z serem żółtym lub pleśniowym sprawi, że napad stanie się bardzo prawdopodobny. Z diety powinny zostać wyeliminowane mocna herbata oraz kawa. Duże zawartości kofeiny działają niekorzystnie na naczynia krwionośne. Unikać należy również coca coli, napojów energetycznych, soków cytrusowych. Substancją, która może przyprawić nas o ból głowy jest glutaminian sodu, który zawarty jest w zupkach błyskawicznych, sosach w proszku, mieszankach przypraw, sosie sojowym czy chipsach.

 

 

Przy okazji chipsów warto też wspomnieć, że przy migrenie warto maksymalnie ograniczać spożywanie soli. Kolejną zasadą żywieniową, jaką powinny kierować się osoby cierpiące na migrenę jest regularność spożywanych posiłków. Należy dbać o to aby nie doprowadzić do gwałtownego spadku cukru we krwi. Nie należy przez dłuższy okres czasu pozostawać na czczo! Zatem co można, a ściślej warto spożywać? Poleca się picie wody mineralnej, kompotów z wiśni, malin, truskawek. Jeśli lubicie dobrze przyprawione posiłki zaleca się stosowanie naturalnych przypraw: czosnku, imbiru, majeranku, ziela angielskiego, liści laurowych. Kolejnym ważnym punktem menu są orzechy i nasiona (np. nasiona słonecznika, kiełki pszenicy), a to ze względu na cenne zawartości magnezu. Bogate źródło kwasów omega – 3, EPA i DHA znajdziesz przede wszystkim w tłustych rybach i oliwie z oliwek. A skoro o rybach mowa to do szczególnie zalecanych zalicza się m.in. łosoś, karp i dorsz. Regularne spożywanie jajek nie tylko zmniejszy ryzyko występowania migreny, ale i załagodzi jej objawy. Jeśli chodzi o warzywa to tu szczególnie polecane są ziemniaki, marchew, oraz pietruszka. Z mięs wybieraj tylko te białe i chude. Wśród zalecanych produktów mamy też kaszę gryczaną i niełuskany ryż. 

Inne metody profilaktyki

Dieta to jedna kwestia, a wyrobienie prostych, życiowych nawyków to kolejna sprawa. Po pierwsze staraj się nie przemęczać i maksymalnie unikać stresu (wiemy, w dzisiejszych czasach jest to trudne). Do kolejnych bodźców zewnętrznych, których warto unikać jest hałas, niektóre (wcześniej wspomniane) zapachy, oraz światło. A skoro o świetle mowa – większość z nas prawdopodobnie 80-90 procent czasu spędza przed komputerem, który niestety nie wpływa dobrze na kondycje naszych oczu. Tymczasem słabszy wzrok może również być przyczyną migreny. Warto więc regularnie decydować się na wizyty u okulisty – zwłaszcza, jeśli pracujemy w korporacjach. Istotne też może być miejsce naszych wakacji. Warto bowiem zwrócić uwagę, czy nasz organizm nie jest uczulony np. na nadmorski klimat, czy wyższe ciśnienie jakie panuje w górach. Pamiętaj też o zdrowym ruchu, którym może być chociażby półgodzinny spacer na świeżym powietrzu. Dzięki niemu nie tylko rozruszasz mięśnie, ale i dotlenisz organizm.
 

Autor: Redakcja Bakalie.com


 

Źródło: Youtube/ MEDface.TV

Przepisy