Żeń Szeń

Bakalie.com

Kilka słów o żeń-szeniu

Żeń-szeń jest jedną z najstarszych roślin, które stosowane są w celach leczniczych na całym świecie. Szacuje się, że wśród ludności azjatyckiej znany jest od 5000 lat. Zapiski o tej roślinie znaleziono w chińskim zielniku sprzed 2000 lat, który stworzony został w czasach dynastii Han. Członkowie dynastii Liang (502-555r.) opisali wygląd, sposób jego zbierania oraz występowanie.

Na kontynent europejski trafił dzięki mauretańskiemu żeglarzowi Ibn Kordobie w 1000 r. Początkowo jego pojawienie wzbudziło wielką euforię, niestety później o nim zapomniano na wiele lat. Dopiero 300 lat później Marco Polo ponownie sprowadził go do Europy, dzięki czemu przypomniano sobie o jego dobroczynnych właściwościach. Ogromną popularność zyskał na dworze Ludwika XIV, gdzie sporządzano z niego nalewkę „pentao”, która pomagała w walce z problemami natury seksualnej. Jako pierwszy w Europie napisał o nim polski misjonarz Michał Boyma w 1652 r.

Wraz ze znacznym rozwojem nauk medycznych popularność żeń-szenia znacząco wzrosła i w 1741 r. został on wpisany do Farmakoterapii Wirtemberskiej. W roku 1898 amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa wydało pierwsze rozporządzenie, które dotyczyło jego uprawy. Od 1902 r. zaczęły pojawiać się niewielkie plantacje w okolicach Wisconsin. Dzięki stale rosnącemu popytowi jego uprawa stała się bardziej popularna.

Jest to krzak o wysokości od 2 do 3 metrów, rzadko osiąga wysokość 7 metrów z ostrymi łodygami, które posiadają 5 milimetrowe kolce. Występują na nim dwa rodzaje liści- żeńskie oraz męskie, z których tworzą się podobne do jagód owoce. Hodowany jest w Rosji, a także Japonii, Korei czy północnych prowincjach Chin.

 

Jak działa i kiedy stosujemy żeń -szeń ?

W celach leczniczych stosuje się podziemne, wysuszone pędy rośliny, których zbiory przypadają na jesień. Surowiec ten jest suszony w temperaturze 70-80 stopni w specjalnie do tego przygotowanych suszarniach.

Jak działa żeń-szeń syberyjski?

  • wpływa pobudzająco na układ odpornościowy człowieka,
  • wykazuje działanie antystresowe oraz antydepresyjne,
  • działa wspomagająco w trakcie leczenia anemii, wspomaga również proces koncentracji i polepsza wydajność prac umysłowych,
  • niweluje działanie środków onkologicznych przyjmowanych w trakcie chemioterapii,
  • podnosi poziom testosteronu, co sprawia, że często stosowany jest przy problemach seksualnych.

   
Kiedy go nie stosować?

  • przy nadciśnieniu tętniczym,
  • przy stwierdzonych znacznych zmianach miażdżycowych,
  • gdy występuje kołatanie serca,
  • w przypadku występowania bezsenności,
  • w zaburzeniach krzepnięcia krwi, hemofilii.


Autor: Redakcja Bakalie.com