Uprawa żeń szenia

Bakalie.com

W naturalnych warunkach roślina ta porasta głównie obrzeża lasów oraz polany. Jeśli warunki są odpowiednie krzew ten może osiągnąć do 2, 5 metra wysokości. Potrafi rosnąć dziesiątki lat, jeśli tylko jest regularnie przycinany (co 10 lat).
   
Żeń- szeń posiada bardzo silne rozbudowany system korzeniowy. Planując więc jego uprawę należy uwzględnić fakt, że po upływie kilku lat korzenie będą rozrastały się na wielkim obszarze. Młodą roślinę najprościej jest kupić można jednak spróbować także wysiewu prosto z nasion, co jest dosyć trudne, ponieważ wiele z nich jest słabo wykształconych i nie nadaje się do wysiewu. Jedynie 15% jest w stanie zakiełkować i to przy bardzo sprzyjających warunkach środowiskowych.

Pozyskane nasiona od razu należy namoczyć w 2% roztworze nadmanganianu potasu a następnie poddać je stratyfikacji. Proces ten powinien odbywać się w mokrym piasku, który uprzednio musi być wyprażony w piekarniku w temperaturze 120˚C przez 15-20 minut. Nawilżamy go również przegotowaną wodą.

Proces ten przebiega według schematu:

•   100 dni- temperatura pokojowa
•   60 dni- chłodna piwnica
•   60 dni- dolna półka w lodówce

Tak przygotowane nasiona wtykamy na głębokość 2-3 cm w podłoże. Powinna to być mieszanka złożona z równej ilości ziemi kompostowej oraz piasku. Następnie podlewamy je, roślina powinna wyrosnąć w okresie 3-4 tygodni. Przez okres kilku pierwszych tygodni żeń-szeń powinien pozostać w pomieszczeniu, następnie w połowie lata można go stopniowo hartować wystawiając na dwór.

Pierwszą zimę sadzonki powinny stać w cieplarni, która jest nieogrzewana. Wiosną w następnym roku od wysiewu możemy je wsadzić w miejsce docelowe. Żeń- szeń nie jest zbyt wymagający jeśli chodzi o stanowisko glebowe.  

Autor: Redakcja Bakalie.com