Zastosowanie brzoskwini w diecie i kosmetyce

Bakalie.com

Piękna skóra powinna być jak skórka brzoskwini. Określenie to powstało w wyniku porównań skóry kobiecej do delikatnej skórki owocu brzoskwini. Już dawno dostrzeżono, że brzoskwinie maja korzystny wpływ również na nasza cerę i dlatego są one wykorzystywane również w kosmetyce. Poleca się je szczególnie do pielęgnacji cery normalnej i suchej, a także zniszczonych i suchych włosów. W kosmetyce wykorzystuje się głównie ekstrakt z miąższu brzoskwini oraz olejek brzoskwiniowy. Ale to nie wszystko. Po dokładnym sproszkowaniu pestek brzoskwini produkuje się z nich peelingi złuszczające naskórek i oczyszczające skórę. Z liści lub kwiatów brzoskwiń można przygotować wywar, który stosowany zewnętrznie leczy wysypki i egzemy.

Ekstrakt z miąższu brzoskwiń

Miąższ brzoskwiń obfituje w liczne substancje odżywcze przede wszystkim w kwasy AHA i witaminy C i E. Działa on ściągająco na pory, regeneruje i wzmacnia naskórek. Ma działanie tonizujące i odświeża cerę. Powstający z niego ekstrakt, stosowany w wielu kosmetykach, działa na skórę nawilżająco, odświeżająco, regenerująco i odmładzająco. Zawierający beta – karoten, ekstrakt stosowany jest również w pudrach i podkładach do twarzy. Dzięki niemu można w prosty sposób poprawić kondycję i koloryt naszej skóry.

Olej brzoskwiniowy

Z pestek brzoskwini otrzymuje się, wytłaczany na zimno olej brzoskwiniowy, którego skład chemiczny i właściwości zbliżone są do oleju migdałowego. Olej brzoskwiniowy ma przyjemny, ledwo wyczuwalny zapach, podobny do zapachu migdałów. Ma jasnożółty kolor  i lekką, delikatną strukturę. Jest przyjemny w użyciu, łatwo się wchłania, i nie pozostawia tłustych plam na skórze. Olej brzoskwiniowy zapobiega odwodnieniu skóry, wygładza zmarszczki oraz zwiększa jej sprężystość i elastyczność. Olej ten zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe: kwas oleinowy, kwas linolowy, palmitynowy i stearynowy. Dostarcza też witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Stosuje się go w kosmetykach dla cery dojrzałej, wrażliwej, podrażnionej. Używany jest do produkcji kremów odmładzających, płynów do kąpieli, szamponów i odżywek do włosów oraz mydeł. Może być stosowany jako baza do masażu. Olej brzoskwiniowy korzystnie wpływa na oparzenia, egzemę, łuszczycę i trądzik. Korzystnie wpływa też na cellulit.

 Autor: Redakcja Bakalie.com