Wady wody kokosowej

Bakalie.com

Woda kokosowa powszechnie znana jest dzięki swoim właściwościom zdrowotnym i odżywczym. W ostatnim czasie, dzięki rozwojowi trendów zdrowego żywienia wzrosła również jej dostępność. Jednakże niewiele mówi się o wadach picia wody kokosowej. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę decydując się na picie wody kokosowej.

Woda kokosowa nie dla sportowców

Jeśli chcesz sięgnąć po wodę kokosową tuż po treningu, by nawodnić organizm, lepszym wyborem będzie wypicie zwykłej wody mineralnej. Wszystko przez zawartość sodu. Jak wiadomo to właśnie sód odpowiada za odpowiednie nawodnienie, a woda mineralna zawiera go o wiele więcej niż woda kokosowa. 

Również porównując wodę kokosową z popularnymi napojami energetycznymi możemy zauważyć,że woda kokosowa zawiera od nich o wiele mniej węglowodanów, lecz dziesięć razy więcej potasu.  

Woda kokosowa jest kaloryczna

W porównaniu do napojów energetycznych czy soków, woda kokosowa nie zawiera, aż tak dużo kalorii, jednak zestawiając ją z tradycyjną wodą widzimy różnicę. 350 ml wody kokosowej zawiera około 60 kalorii. Jest to informacja, o której warto pamiętać, szczególnie traktując wodę kokosową jako formę dietetycznego napoju. W tym przypadku dobrze jest sięgać po nią z umiarem. Wtedy z pewnością nam nie zaszkodzi.

Ryzykowna dla alergików

Wiele osób zmaga się z alergiami pokarmowymi. Alergia na orzechy jest szczególnie silna. Jak wiemy kokos to orzech, więc w przypadku osób z silnymi alergiami na ten typ produktów możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznej. Dlatego dla zachowania ostrożności, jeśli jesteś alergikiem, nie wybieraj wody kokosowej.

Woda kokosowa działa moczopędnie

Woda kokosowa ma dość silne działanie moczopędne, dlatego jeśli wypijemy jej zbyt dużo możemy być zmuszeni do częstego odwiedzania toalety. Chcąc by wszystko było ok warto pamiętać o umiarze. Spożywana w niewielkich ilościach, woda kokosowa pomoże nawodnić nasze ciało, nie wywołując uciążliwych skutków ubocznych.

Może wywołać zaburzenia elektrolitów

Wysoka zawartość potasu sprawia, że woda kokosowa uznawana jest za niesamowicie zdrowy napój. Niestety jeśli jest spożywana w zbyt dużych ilościach może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia. Znany jest przypadek mężczyzny, który przez cały dzień grał w tenisa, przy dużym słońcu. Podczas całodniowego wysiłku wypił bardzo dużą ilość wody kokosowej, gdyż idealnie łagodziła jego pragnienie. Niestety niedługo po tym zapadł na hiperkaliemię. Hiperkaliemia wywołuje słabość, wiotkość i zawroty głowy. W ciągu kilku minut może doprowadzić chorego do utraty przytomności.

Może działać przeczyszczająco

Zbyt wiele wypitej wody kokosowej może być ryzykowne. Wywołuje bowiem działanie przeczyszczające. Podczas gdy woda kokosowa naturalnie oczyszcza jelita, może nie być wskazana dla osób zmagających się z chorobami układu pokarmowego.

Podnosi cukier we krwi

Pomimo, że woda kokosowa nie zawiera tak wiele cukru jak popularne napoje energetyczne i słodkie, napoje gazowane nadal zawiera sporo węglowodanów i kalorii. Dlatego osoby, które mają problem z wysokim poziomem cukru we krwi, nie powinny po nią sięgać.

Woda kokosowa wychładza organizm

Woda kokosowa posiada działanie wychładzające organizm, co sprawia, że chętnie sięgamy po nią latem, chcąc znaleźć rozwiązanie na nadmierne ciepło. Jednak, jeśli z natury jesteśmy zmarzlakami i trudno nam się rozgrzać, woda kokosowa nie jest dla nas. W przypadku osób podatnych na zimno, o wiele mocniej potęguje uczucie chłodu. Jest to jedna z najsilniejszych właściwości wody kokosowej.Zbyt mocno obniża ciśnienie

Woda kokosowa posiada działanie obniżające ciśnienie krwi. Jeśli przyjmujesz leki na obniżenie ciśnienia, te w połączeniu z wodą kokosową mogą obniżyć je zbyt mocno. Dlatego też jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, w pierwszej kolejności skonsultuj picie wody kokosowej z lekarzem prowadzącym.

Musi być świeża

Woda kokosowa powinna być wypijana na świeżo, najlepiej od razu po otwarciu kokosa. Jeśli pozostawimy ją otwartą przez pewien czas straci właściwości odżywcze. Natomiast tracąc właściwości odżywcze przestaje być dobra dla naszego zdrowia. 

Woda kokosowa to niezwykły napój. Posiada wiele właściwości zdrowotnych i zdecydowanie nie powinniśmy go unikać. Jednak posiada także wady, których znajomość może nas ustrzec przed przykrymi reakcjami organizmu.

Autor: Redakcja Bakalie.com