Żurawina- zdrowa przekąska
Żurawina jest nieodłącznym elementem menu Podhala. Jako dodatek do grillowanych oscypków smakuje prawdziwie wyjątkowo. Sama żurawina, posiada niepowtarzalny smak, dlatego też bardzo chętnie dodawana jest do ciast i deserów. Przede wszystkim jednak żurawina to bogactwo witamin niezbędnych dla naszego zdrowia.
Na co pomaga żurawina?
Żurawina jest owocem o niezwykłych właściwościach zdrowotnych i odżywczych. Doskonale zapobiega rozwojowi drożdży i bakterii. Ponadto wykazuje działania, które zapobiegają rozwojowi nowotworów, w tym w szczególności nowotworom okrężnicy i płuc. Minimalizuje ryzyko chorób niedokrwiennych serca. Jeśli chodzi o układ krwionośny to żurawina również zapobiega krwawieniom, wybroczynom, żylakom, a także reguluje poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego krwi. Zmniejsza też ryzyko miażdżycy. Regularne spożywanie tego owocu minimalizuje ryzyko chorób układu krążenia i wzmacnia pracę serca.
Żurawina zalecana jest także w przypadku problemów z układem moczowym, gdyż zwalcza infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze, oraz działa moczopędnie. Pozostając przy układzie moczowym żurawina zalecana jest osobom mającym problem z kamieniami nerkowymi. Przede wszystkim zapobiega powstawaniu kamieni, a kiedy są już obecnie w układzie moczowym – rozpuszcza je. Alkalizuje mocz i redukuje bóle związane z kamicą nerkową. Dzięki temu skutecznie oczyszcza drogi moczowe. Pomaga także w walce z zaparciami.
Żurawina usuwa drobnoustroje, nawet te najbardziej odporne na działanie antybiotyków. Spożywając regularnie żurawinę skutecznie detoksykujemy organizm. Żurawina w połączeniu z wodą tworzy naturalną barierę ochronną dla organizmu. Chroni układ trawienny zapobiegając m.in. chorobie wrzodowej. Dbający o zęby również powinni włączyć żurawinę do menu, gdyż zapobiega ona parodontozie i chroni płytkę nazębną.
Osoby starsze także nie powinny zapominać o żurawinie. Powód? Doskonale wpływa na komórki mózgowe, spowalnia procesy starzenia się i obumierania komórek. Znacząco zmniejszają również zachorowalność na chorobę Parkinsona, czy Alzheimera. W czasie menopauzy żurawina likwiduje wybuchy gorąca, a także zmiany skórne (w tym zaczerwienienia).
Żurawina jest bardzo ważnym elementem diety osób odchudzających się głownie dlatego, że oczyszcza organizm ze zbędnych toksyn, w związku z tym reguluje również przemianę materii. Jest bardzo dobrym środkiem wspomagającym walkę z anginą, przeziębieniami, czy chorobami żołądka. Pomaga przy reumatyzmie, zmęczeniu, a także przy osłabionej pracy żołądka i trzustki.
Żurawina jako kosmetyk
W tym wypadku wykorzystywany jest głównie sok z żurawiny między innymi do produkcji kremów, maści, mydeł, płynów, czy kosmetyków do makijażu. Dzięki działaniu soku z żurawiny skóra jest odpowiednio nawilżona, zachowuje właściwe pH. Ponadto ma działanie liftingujące, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, wzmacnia odporność skóry, a także opóźnia proces jej starzenia. Olej z żurawiny eliminuje wolne rodniki, poprawiając elastyczność i sprężystość skóry.
Co zawiera w sobie żurawina?
W żurawinie, znajduje się naturalny konserwant określany jako kwas benzoesowy inaczej nazywany kwasem karboksylowym. Kwas ten posiada prostą budowę, która nie tylko pełni funkcję naturalnego konserwantu, ale i jest naturalnym źródłem aromatu. W żurawinie mamy też cenne zawartości minerałów, takich jak: jod, miedź, potas, czy mangan. Znajdziemy w niej również przeciwutleniacze i flawonoidy, oraz witaminy: K, E, C, i B6. Owoc żurawiny zawiera również: taninę, proantocyjany, bioflawonoidy. Kolejne składniki to: cytryniany, NDM, oraz witamina P. Żurawina uznawana jest także za cenne źródło błonnik pokarmowego.
Ciekawostki i przydatne informacje
Kwitnienie żurawiny przypada na miesiąc: czerwiec i lipiec. Współcześnie uprawiana jest odmiana żurawiny, pochodząca z rejonów Ameryki Północnej. Inaczej żurawina określana jest jako wielkoowocowa. Jej odmiany posiadają owoce o czerwonej barwie, gdzie pełną dojrzałość osiągają po około stu dniach od czasu kwitnienia. Żurawina jest rośliną zimozieloną, która najlepiej rośnie na wilgotnych i kwaśnych glebach. Kwiaty żurawiny mają odcień biało różowy, swoim kształtem przypominające żurawi dziób. Współcześnie najczęściej spotykana jest w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Holandii i Stanach Zjednoczonych.
Na bazie żurawiny można przyrządzić różnego rodzaju przetwory, m.in.: konfitury, soki, dżemy, czy nalewki. W sklepach dostępna jest żurawina mrożona, która nie traci swoich właściwości zarówno odżywczych, jak i zdrowotnych. Dobrym wyjściem jest także samodzielne mrożenie świeżej żurawiny w domowych zamrażalnikach. Dzięki temu stale mamy ją „pod ręka”, a w dodatku znamy źródło jej pochodzenia. Samodzielne suszenie żurawiny również chroni ją przed utratą cennych wartości odżywczych. W sklepach najpopularniejsza jest właśnie żurawina suszona, która szczególnie chętnie wykorzystywana jest w kuchni, a także jako zdrowa przekąska. Charakterystyczną cechą świeżej żurawiny jest natomiast kwaśny smak.
Herbata na bazie żurawiny jest doskonałą alternatywą dla herbaty czarnej. Kiedy owoce żurawiny są dojrzałe, odbijają się od ziemi jak kauczukowa piłka. Wyróżnia się dwa gatunki owocu żurawiny - żurawinę błotną, oraz żurawinę wielkoowocową. Kiedyś żurawina zaliczana była do rodziny wrzosowatych, dziś zaliczana jest do rodziny borówki. O zdrowotnym działaniu żurawiny może świadczyć fakt, że już w roku 1840, liczne badania wykazały właściwości tego owocu w walce z ciężkimi, przewlekłymi chorobami. A skoro o wartościach odżywczych mowa to najlepiej sprawdzą się owoce żurawiny zebrane od października do stycznia. Świeża żurawina przechowywana w pojemniku może wytrzymać nawet trzy miesiące, z kolei suszona żurawina, swoje właściwości zatrzymuje na kilka lat.
Owoc żurawiny doskonale znosi wysokie temperatury, nie tracąc przy tym związków bakteriobójczych. Od zawsze w medycynie ludowej żurawina była lekarstwem na przeziębienia, schorzenia o podłożu reumatycznym, chroniczne zmęczenie, awitaminozę, osłabienie pracy żołądka, a także trzustki. Jeśli chodzi o liście żurawiny to zbierane są one w okresie letnim, a także w czasie suszy.
Autor: Redakcja Bakalie.com
Źródło: Youtube/ Wirtualna Polska