Wpływ bakalii na zdrowie

Bakalie.com

Zdrowa przekąska

Bardzo często zastanawiamy się jakie przekąski wybrać, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu, aby nie zaprzepaścić pracy nad sylwetką, albo zwyczajnie aby się nie napracować przy ich przygotowaniu. Zwykle sięgamy na coś co mamy pod ręką, albo wybieramy szybkie jedzenie – fast foody. I pomimo, że w większości przypadków jesteśmy świadomi szkodliwości takich decyzji, i tak je podejmujemy. Jak tego uniknąć? Odpowiedź jest prosta – sięgajmy po bakalie. Bakalie zapobiegają zawałom serca i chorobom nowotworowym. Są źródłem witaminy E, kwasu foliowego, błonnika, magnesu, potasu. To przekąska, po którą bezkarnie może sięgnąć prawie każdy: dorosły, dziecko, osoba starsza czy kobieta w ciąży. Bakalie są wysokokaloryczne i sprawiają, że mamy uczucie sytości na dłużej, dlatego osoby odchudzające się powinny spożywać je z umiarem.

Ochrona serca - tylko z orzechami

100 gramów orzechów zawiera około 600 kcal. Orzechy zawierają l-argininę. Jest to substancja, z której powstaje tlenek azotu. Dzięki niemu rozszerzają się nasze naczynia krwionośne. Orzechy zwierają duże ilości witaminy E, która skutecznie walczy z cholesterolem, eliminując go z naszej krwi. Najwięcej witaminy E zawierają orzechy laskowe. Orzechy składają się także z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy te działają przeciwzakrzepowo, dlatego spożywanie orzechów zalecane jest osobom chorym na miażdżycę. Ze względu na kwas foliowy, zawarty w orzechach, powinny po nie sięgać również kobiety w ciąży. Najwięcej kwasu foliowego zawierają orzeszki ziemne. Kwas foliowy poprawia pamięć, a także obniża poziom homocysteiny we krwi. Orzechy to źródło potasu, magnezu, cynku, żelaza. Ciekawostką jest to, że długie żucie dwóch- trzech migdałów likwiduje uczucie głodu. Natomiast orzeszki ziemne są produktem najbardziej alergennym.

Figi walczą z wrzodami żołądka

100 gramów fig zawiera około 290 kcal. Figi likwidują zaparcia, ponieważ zawierają bardzo duże ilości błonnika. Duże ilości cynku sprawiają, że jedzenie fig wspomaga natomiast funkcjonowanie układu hormonalnego. W figach znajdziemy także magnez, żelazo i wapń. Antybakteryjne właściwości fig sprawiają, że skutecznie pomagają one walczyć z wrzodami żołądka. Ponadto odkwaszają i odtruwają organizm.

Morele na odchudzanie

100 gramów moreli zawiera około 284 kcal. Morele to znakomita przekąska dla kobiet, które mają silne bóle miesiączkowe, a także dla tych, które są na diecie. Wszystko dzięki temu, że zawierają dużo żelaza. Zawarty w morelach beta-karoten pomaga zapobiegać nowotworom. Potas, reguluje ciśnienie krwi i pozwala pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.

Uniknij osteoporozy jedz rodzynki

100 gramów rodzynek zawiera około 277 kcal. Menopauza to stan w życiu kobiety, podczas którego w jej organizmie spada produkcja estrogenów. Przez to wypłukiwany jest wapń, który znajduje się w kościach. Proces ten jest spowalniany, dzięki zawartym w rodzynkach związkach boru i wapnia. Rodzynki pomagają także w walce z zaparciami, dzięki zawartemu w nich błonnikowi. Pracę serca, wygląd skóry poprawiają zawarte w rodzynkach witaminy z grupy C, E i B.

Daktyle na menopauzę

100 gramów daktyli zawiera około 277 kcal Suszone daktyle są źródłem potasu, miedzi, żelaza i magnezu. Zawarty w daktylach bor, wspierany witaminą C i B ma działanie łagodzące na objawy menopauzy i osteoporozy.

Banany na nadciśnienie i wrzody

100 gramów bananów zawiera około 370 kcal. Banany, zaraz po orzechach są najkaloryczniejszą przekąską. Mają bardzo małe ilości błonnika. Ale posiadają również zalety. Zawarty w bananach potas obniża ciśnienie krwi. Są również znakomitą przekąską dla osób cierpiących na wrzody. Zawarty w bananach tryptofan - aminokwas, po przekształceniu się w serotoninę działa uspokajająco i łagodząco ma stres.

Śliwki na układ trawienny

100 gramów śliwek zawiera około 266 kcal. Suszone śliwki mają właściwości przeczyszczające, dlatego mówi się, że oczyszczają nasz układ pokarmowy. Jedzone regularnie, codziennie, uwolnią nas od przykrych zaparć i kłopotów z wypróżnieniem. Beta- karoten, witamina C i E sprawiają, że śliwki mają działanie antynowotworowe. Zaleca się jedzenie śliwek osobom z anemią i wegetarianom.

Warto uważać

Trymina to substancja, która wywołuje sile bóle migrenowe. Figi, daktyle i rodzynki to bakalie, które zawierają ją w swoim składzie. Jeśli nie chcemy, aby dopadł nas silny ból głowy, musimy uważać z ich spożywaniem i sięgać po nie z umiarem.

Autor: Redakcja Bakalie.com


Źródło Youtube/ Świat Rolnika