Soczewica- roślina o wielu twarzach

Bakalie.com

Soczewica jest rośliną strączkową posiadającą szereg właściwości odżywczych i zdrowotnych. Pomimo, że jest powszechnie znana, nadal przede wszystkim sięgają po nią wegetarianie i weganie, wykorzystując jej walory jako zamienniki białka zwierzęcego. Soczewica jednak to bardzo smaczna i prosta w obróbce roślina, która zasługuje na to, aby częściej witać na naszym stole.

Odmiany soczewicy

Soczewica czerwona, jest najpopularniejszą z soczewic. Inaczej mówiąc jest to soczewica brązowa obrana z łupinki. Jej cechą charakterystyczną jest to, że w procesie gotowania bardzo szybko się rozgotowuje, dlatego świetnie nadaje się do zup i nie wymaga wcześniejszego namaczania.

Soczewica brązowa, dzięki swojemu wyrazistemu smakowi sprawdza się w wegetariańskich daniach takich jak pasztety, gulasze, kotlety mielone. Soczewica brązowa jest również znakomitym dodatkiem do wypieku pieczywa.

Soczewica zielona jest bardzo delikatna. Zarówno w smaku jak i po ugotowaniu, zachowuje stałą, sypką konsystencję. Dzięki tej konsystencji jest znakomitym dodatkiem do sałat. Świetnie nadaje się również jako farsz do krokietów, pierogów, a także jako składnik past kanapkowych.

Soczewica żółta, tak samo jak soczewica zielona jest bardzo delikatna w smaku. Natomiast jej cechą wspólną z soczewicą czerwoną jest to, że rozpada się po ugotowaniu, dlatego też najlepiej dodawać ją do zup bądź sosów – doskonale je zagęści.

Soczewica czarna, to malutkie czarne kuleczki do złudzenia przypominające kawior. Nadaje się ona do pikantnych, rozgrzewających zup i do przekąsek.

Soczewica koralowa i soczewica pomarańczowa, są delikatne, mają słodki smak i łatwość do rozgotowywania się. Fantastycznie nadają się na zupę krem lub puree.

Francuska soczewica du Puy ma ciemnozielony kolor i jest najdroższą z soczewic. Jej cechą charakterystyczną je to, że po ugotowaniu zachowuje swój naturalny kształt. Z tego gatunku soczewicy możemy przygotować mąkę, która może nam następnie posłużyć do wypieku pieczywa lub ciast.

Wartości odżywcze i zdrowotne soczewicy

Dzięki dużej zawartości potasu, jedzenie soczewicy chroni nasze serce przed zawałem i chorobą wieńcową. Dzięki dużemu stężeniu kwasu foliowego, zaleca się spożywanie soczewicy kobietom będącym w ciąży, jak i tym, które dopiero będą starały się o potomstwo. Badania naukowe wykazały, że w soczewicy znajdują się taniny, czyli związki chroniące organizm przed chorobą nowotworową.

Soczewica – przysmak wegetarian

Soczewica jest alternatywą dla białka zwierzęcego znajdującego się w mięsie. Jest to białko niepełnowartościowe, ponieważ nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytutu Żywności i Żywienia, soczewica połączona z innymi produktami roślinnymi np. zbożami czy z ziemniakami, daje posiłek zawierający pełnowartościowe białko. Białko soczewicy jest najlepiej przyswajalną przez organizm substancją pochodzenia roślinnego. Przyswajalność białka roślinnego przez nasz organizm wynosi 85 %, zaś białka pochodzącego z mięsa 96%.

Soczewica a nadciśnienie

Dzięki dużej zawartości potasu i sodu soczewica zapobiega nadciśnieniu, a także pomaga je leczyć. Zawarty w roślinie błonnik, pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi. Badania naukowe wykazały, że spożywanie dziennie, jednej porcji roślin strączkowych takich jak: fasola, groch, ciecierzyca, a także soczewica, nie tylko obniża poziom cholesterolu LDL, ale również zmniejsza ryzyko zachorowań na miażdżycę. Osoby uwzględniające w swojej diecie soczewicę, zabezpieczają się przed udarem mózgu czy zawałem serca. Bez względu na to czy cierpimy na anemię metaboliczną, czy anemię spowodowaną niedoborem żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, z pomocą przyjdzie nam soczewica. Zawarte w roślinie żelazo i kwas foliowy sprzyjają tworzeniu się czerwonych krwinek i podnoszą poziom hemoglobiny.

Soczewica a odchudzanie

Badania naukowe wykazały, że rośliny strączkowe bardzo skutecznie zaspakajają uczucie głodu. Dlatego zaleca się ich jedzenie osobom, które się odchudzają. Dodatkowe wsparcie przy procesie chudnięcia daje kwas foliowy i witaminy z grupy B. Gotowana soczewica nie jest wysokokaloryczna. 100 gram nasion zawiera jedynie 116 kcal. Zawarty w soczewicy tłuszcz i błonnik natomiast, powoduje uczucie sytości na dłużej.

Soczewica w cukrzycy

Węglowodany, wchodzące w skład soczewicy powodują, że ma ona niski indeks glikemiczny. Najniższy indeks glikemiczny ma soczewica zielona IG= 25, następnie czerwona IG= 30, a na końcu żółta IG=35 . Natomiast zawarty w soczewicy błonnik powoduje obniżenie poziomu glukozy we krwi. W związku z tym soczewica jest szczególnie zalecana cukrzykom i diabetykom.

Soczewica a ciąża

Wszystkie kobiety, które chcą być matkami, zarówno te, które są już w ciąży, jak i te, które planują dopiero potomstwo, powinny zażywać kwas foliowy i witaminę B9. Dzienna, zalecana dawka kwasu foliowego to 400 mg. Natomiast witamina B9 zapobiega rozwojowi wad wrodzonych u płodu takich jak: bezmózgowie, przepukliny układu nerwowego czy rozszczep kręgosłupa. 10 dekagramów ugotowanej soczewicy daje 181 mg witaminy B9, a także pokrywa 45 % dziennej dawki kwasu foliowego.


Kto nie powinien jeść soczewicy?

Soczewica ma jednak też swoje minusy. Zawarte w niej oligosacharydy mogą wywoływać wzdęcia i fermentację w jelitach. Następstwem tego jest produkcja gazów w jelicie grubym i dolegliwości pokarmowe takie jak niestrawność i wzdęcia. Osoby mające problemy z przewodem pokarmowym powinny soczewicy unikać.

Autor: Redakcja Bakalie.com


Źródło Youtube/ Kierunek Zdrowie