Właściwości zdrowotne miodów

Bakalie.com

Miód od stuleci słynie ze swoich drogocennych właściwości. Każdy z nas powinien posiadać go w swym domu, gdyż z łatwością posłużyć może jako lek, maść, bądź przysmak dla najbardziej subtelnego smakosza. Miód jest niezwykłą kopalnią substancji odżywczych, mikroelementów, witamin, m.in. witaminy C, naturalnego kwasu askorbinowego, czyli witaminy lewoskrętnej -  najbardziej przyswajalnej, oraz witaminy B. Dobroczynne działanie miodu, znane było już w bardzo odległych czasach, zaś najstarszym dokumentem istniejącym i wskazującym na ogromny wpływ miodu jako lekarstwa, jest dokument sprzed ponad 4000 tysięcy lat.

Miód znany już od starożytności

Stosowany w starożytności przez Greków, Asyryjczyków, Rzymian, Egipcjan i wiele innych narodów. Nawet Żydzi poznali się na drogocennym nektarze i jego walory opisali w Talmudzie. Używany był tak naprawdę jako środek do wszystkiego. Zarówno do przygotowywania potraw, napojów, ale także do stosowania na wszelakie rany, schorzenia i ciężkie choroby. Coraz częściej w medycynie, stosowane zaczynają być naturalne produkty. Jednym z nich jest właśnie miód. Pszczoły przyczyniają się do produkcji miodów, w zależności od zebranego nektaru, propolisu, wosku, mleczka, pyłku i pierzgi. Również niezwykle dobroczynne działanie ma jad pszczeli i wszelkie przetwory z miodu, uzyskiwane przy pomocy ludzi.

Leczymy miodem

Wszelkie substancje i składniki zawarte w miodzie, przyspieszają leczenie chorób i gojenie się ciężkich ran, a nawet poparzeń. Miód przyczynia się do przyspieszania gojenia choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, nieżytu jelit, usuwa kamienie żółciowe i nerkowe. Jest niesamowitym wspomagaczem prawidłowej pracy mięśnia sercowego, zwiększa jego ukrwienie, przez co staje się silniejszy. Usuwa przebarwienia skórne, wzmacnia wzrok, usuwa tłuszcze z wątroby. Miód skutecznie poprawia obraz morfologii krwi, uzupełniając liczbę czerwonych krwinek. Wpływa na fizyczny rozwój dzieci chorujących na niedokrwistość, ale także przyczynia się do leczenia dokuczliwych chorób, szczególnie kobiecych. Miód w swoim składzie zawiera cholinę, wspomagającą leczenie chorób nerek i moczowodów.

W badaniach przeprowadzanych w Rosji, wśród osób chorujących na ostrą odmianę żółtaczki, stwierdzono, że podawanie doustne miodu z zastrzykami insuliny, dawało o wiele lepsze wyniki niż podawanie samej insuliny z domieszką glukozy. Kiedy człowiek jest wyczerpany fizycznie i psychicznie, a nawet sięga stanów depresyjnych, odpowiednio dobrany miód, może być niesamowitym lekarstwem i niemal natychmiast stawia na nogi. W przypadkach zatruć, wspomaga pracę układu pokarmowego, uśmierza ból, leczy otwarte rany, a także przyśpiesza ich gojenie. Miód, który natychmiast jest położony na oparzenie, skutecznie łagodzi ból i zapobiega powstawaniu pęcherzyków. Miód, zalecany jest przez środowisko medyczne do odtruwania organizmu z tabletek, kofeiny, alkoholu i innych używek, zawierających szkodliwe substancje. Każdy rodzaj miodu ma swoje wspólne i indywidualne właściwości, kilka z nich będzie opisanych poniżej:

  • miód lipowy i gryczany posiada silne działanie antybiotyczne, zaś ze wszelkimi chorobami grypowymi i przeziębieniami, świetnie poradzi sobie miód spadziowy i malinowy,
  • na gorączkę powinno się podawać miód różany.

Przed podaniem jakiegokolwiek miodu, należy pamiętać o odpowiednich proporcjach i przygotowaniu, zwracając szczególna uwagę na dzieci oraz osoby cierpiące na alergie. Błonę śluzową na której powstały afty, czyli wystąpiło zakażenie drożdżakami, leczy się roztworem miodu i wody, w proporcjach 50 na 50, tak przygotowanym roztworem pędzlując jamę ustną. Miód odpowiednio przygotowany, przyczyni się także do poprawy apetytu u dzieci i dorosłych. Na bazie miodów powstają różne suplementy diety oraz leki. Coraz częściej do walki z chorobami i dotkliwymi alergiami wykorzystywany jest jad pszczeli.

 Autor: Redakcja Bakalie.com