Właściwości zdrowotne lucerny

Bakalie.com

Lucerna na zdrowie

Naukowcy zajmujący się badaniami nad lucerną nazywają ją rośliną doskonałą. Jej angielska nazwa alfalfa pochodzi od arabskiego zwrotu al-fac-facah, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza „ojciec wszystkich produktów spożywczych”. Mimo iż w Polsce wiele osób kojarzy tą roślinę głównie z paszą dla bydła, dzięki swym właściwościom odżywczym i zdrowotnym coraz częściej trafia również do naszego jadłospisu. Jednak lucerna nie jest odkryciem ostatnich lat. W Europie była stosowana w medycynie ludowej od czasu gdy przywiózł ją z Azji Aleksander Wielki, jest też wykorzystywana w tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej. Stosowali ją również rdzenni mieszkańcy Ameryki.

Najczęściej lucernę spożywa się w postaci kiełków, ale jest też stosowana do produkcji suplementów diety – tabletek, proszku czy herbatek. Ma słodko – gorzki, ziemisty, nieco orzeźwiający smak, a jej liście można stosować także jako składnik sałatek, zup czy zapiekanek, którym nada ciekawego aromatu.

 Alfalfa jest doskonałym źródłem białka, skrobi i węglowodanów. Zawiera korzystne dla zdrowia saponiny, taniny, glikozydy, karotenoidy, sterole roślinne i szczególnie ważne dla kobiet fitoestrogeny. Jest też bogata w witaminy, przede wszystkim te rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K), a także w witaminy D i C. Lucerna a choroby układu krążenia

Zawarte w lucernie substancje chronią nasz układ krążenia i serce przed chorobami. Saponiny mają korzystny wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Substancje te obniżają poziom cholesterolu LDL nie zmniejszając jednocześnie poziomu cholesterolu HDL. Saponiny obniżają również absorpcję jelitową cholesterolu, podwyższają wydzielanie steroidów, chronią przed arteriosklerozą i pobudzają regresję miażdżycy. Ochronne dla układu krążenia właściwości mają także zawarte w lucernie witaminy A i E. Witamina K jest z kolei niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi. 

Wpływ lucerny na cukrzycę

W medycynie tradycyjnej liście lucerny były stosowane do walki z cukrzycą. Współczesne badania przeprowadzone na myszach, królikach i szczurach wykazały, że wodne napary z tej rośliny zmniejszają poziom cukru we krwi oraz zapobiegają jego spadkom. Szczególnie dobre rezultaty daje podawanie lucerny równolegle z manganem. 

Lucerna a starzenie się

Liście, nasiona i kiełki lucerny posiadają w sobie różnego rodzaju przeciwutleniacze, które spowalniają proces starzenia się. Do substancji tych zaliczamy witaminy A, E oraz C. Ponadto roślina ta zawiera 22 związki flawonoidowe będące glikozydami apigeniny, luteoliny, trycyny, metylotrycetyny i chryzoeriolu. Substancje te zwiększają też siłę życiową organizmu i wydolność fizyczną, wspierają system immunologiczny, zapewniają łatwiejsze zasypianie. 

Alfalfa a zdrowie kobiet

Jeden z ważniejszych związków chemicznych zawartych w lucernie są fitoestrogeny. Mają one duże znaczenie dla zdrowia kobiet zarówno młodych jak i starszych. Wyciąg z lucerny łagodzi zespół napięcia miesiączkowego i pomaga w przypadku wyjątkowo obfitych miesiączek. Fitoestrogeny mogą się też przydać paniom, które właśnie urodziły dziecko, gdyż pobudzają proces laktacji. Mogą też pomóc kobietom w okresie menopauzy. Eliminują one uderzenia gorąca, nocne poty i inne przykre objawy menopauzy. Zmniejszają również ryzyko wystąpienia nowotworów piersi. 
  Dla zdrowia pań ważne są też trzy uzupełniające się witaminy i minerały – witamina D, K i wapń, które są odpowiedzialne za dobrą kondycje kości i zapobiegają złamaniom spowodowanym osteoporozą. Dzięki obecności witamin D i K, wapń z pokarmu kierowany jest do kości, a nie do tętnic. 

Właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne lucerny

Zawarte w lucernie saponiny są nie tylko przeciw utleniaczami, ale wykazują również silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Podobne działanie mają też obecne w tej roślinie taniny. Wyciąg z lucerny pomaga w leczeniu ostrego i przewlekłego zapalenia pęcherza i prostaty, łagodzi też objawy zapalenia stawów i artretyzmu. 

Lucerna a nowotwory

Lucerna to źródło tanin, które chronią przed nowotworami i spowalniają ich rozwój. Roślina ta zawiera także kanwaninę – wyjątkowo cenną substancję, która pomaga zapobiegać szczególnym odmianom nowotworów, takich jak rak trzustki, okrężnicy, leukemia. Z kolei fitoestrogeny chronią przed nowotworami sutka. Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu, lucerna zapobiega nowotworom układu trawienia. 

Lucerna a układ pokarmowy

Chlorofil, którego źródłem jest alfalfa z powodzeniem może być stosowany w leczeniu zaburzeń przewodu pokarmowego – wzdęć, wrzodów, czy braku apetytu. Również obecności węglanu magnezu w wyciągu z lucerny powoduje, że może być on stosowany w leczeniu wrzodów trawiennych. Ponadto lucerna wspomaga wchłanianie i przyswajanie węglowodanów, białka, wapnia, żelaza i innych pierwiastków śladowych. Wpływ lucerny na układ trawienny znany jest od wieków w Chinach, gdzie roślina ta jest stosowana w medycynie tradycyjnej. 

Środki ostrożności

Preparaty z lucerny nie powinny być stosowany dłużej niż 2 – 3 miesiące, z powodu dużej zawartości witamin A, D, E, K i możliwości wystąpienia ich kumulacji. Osoby stosujące leki zmniejszające krzepliwość krwi powinny skonsultować się z lekarzem zanim zaczną stosować preparaty z lucerny. Nie powinno się stosować lucerny będąc w ciąży, bo może to spowodować skurcze macicy. Nie wolno również stosować lucerny w chorobach autoimmunologicznych takich jak stwardnienie rozsiane, toczeń rumieniowaty, reumatoidalnym zapaleniu stawów i przy przyjmowaniu leków immunosupresyjnych, gdyż może osłabić ich działanie.
Autor: Redakcja Bakalie.com