Lucuma- zdrowa alternatywa dla białego cukru

Bakalie.com

Lucuma - zdrowsza wersja cukru

  Lucuma to egzotyczny owoc pochodzący z drzewa o nazwie Pouteria lucuma rosnącego w Peru, Chile i Ekwadorze. Z wyglądu od strony wewnętrznej przypomina jajko ze względu na żółto-pomarańczowy kolor, kształt oraz strukturę miąższu. Stąd też bierze się jej angielska nazwa egg - fruit.  
Z zewnątrz natomiast jej skórka jest ciemnozielona. W Europie zastępczyni cukru używana jest w formie sproszkowanej. Ze względu na swą barwę oraz rejon występowania nazywana jest również Złotem Inków.  

Jak smakuje lucerna ?

W smaku z kolei owoce przypominają połączenie słodkich ziemniaków i syropu klonowego. Lucuma zawiera mnóstwo witamin i antyoksydantów. Ich wysoka zawartość przyczynia się do zmniejszenia stresu oksydacyjnego i spowolnienia postępu procesów starzenia. Dzięki zawartości węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym polecana jest osobom chorującym na cukrzycę i innym osobom, które muszą dbać o odpowiedni poziom cukru we krwi, ponieważ, co ważne, nie wywołuje nagłych zmian poziomu glukozy we krwi.

Co kryje w sobie lucerna ?

Jest źródłem wysokiej jakości błonnika dzięki czemu wpływa pozytywnie na układ trawienny regulując perystaltykę jelit i rytm wypróżnień oraz doskonale wpływając na uczucie sytości.  Co za tym idzie wspomaga również proces redukcji masy ciała. Nie ma żadnych przeszkód ku temu by lucumę spożywać regularnie dzięki zawartości substancji odżywczych posiadających właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwzapalne.                                                                                                                                      
Wśród korzystnych składników zawartych w owocach wymienić należy również beta- karoten czyli prowitaminę witaminy A, ponieważ za ich pomocą organizm człowieka wytwarza witaminę A. Beta- karoten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wzroku, przyspiesza opalanie i tworzy naturalny filtr przeciwsłoneczny. Ponadto skutecznie chroni przed odkładaniem się złogów w tętnicach, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu immunologicznego, ma działanie antyoksydacyjne i chroni nas przed drobnoustrojami.    

Lucerna, a choroby

Lucuma wykazuje również działanie regulujące ciśnienie krwi. Poprzez zawartość magnezu wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, żelaza- zapobiega anemii, zawartość wapnia wzmacnia kości, a dzięki wysokiej zawartości cynku usprawnia pracę tarczycy. Nie bez znaczenia jest również zawartość witamin z grupy B, które stoją na straży prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mózgu.                                                                        
Sproszkowaną lucumę można dodawać do  jogurtów, koktajli czy różnego rodzaju deserów. Jako naturalny słodzik posiadający dodatkowo walory zdrowotne, sprawdza się doskonale w wyrobach cukierniczych, piekarniczych i z całą pewnością zasługuje na miano superfood.
 

Autor: Redakcja Bakalie.com