Właściwości zdrowotne jarzębiny

Bakalie.com

Jak rośnie jarzębina ?

Jarzębina jest gatunkiem, który należy do rodziny wieloletniej. Jej drzewa żyją od 80 do 100 lat, mówi się także, że najstarsza jarzębina miała aż 130 lat. Jarzębina występuje w południowo-zachodniej Azji, zachodniej Syberii oraz w Europie. W Polsce występuje tylko gatunek pospolity. Jest rośliną mającą nieparzyste i parzyste liście a jej owoce są okrągłe i mają kolor pomarańczowy oraz czerwony.

Jest formą dekoracyjną ze względu na piękne, kolorowe owoce, dlatego też sadzi się ją przy parkach, alejach oraz w ogrodach. Owoce jarzębiny zazwyczaj są rozsiewane przez ptaki.
 

Jarzębina zaczyna kwitnąć w maju, ale to właśnie w październiku wygląda prawdziwie zachwycająco.. Jej zaletą jest utrzymywanie się owoców, nawet po opadnięciu liści z drzew. 

Właściwości zdrowotne jarzębiny

Owoce jarzębiny zawierają dużą ilość witaminy C, B, K. Zawierają również dużą ilość cukrów, kwasów organicznych, składników mineralnych, potasu, sodu, magnezu oraz miedzi.

Owoce jarzębiny są również pożywieniem dla zwierząt leśnych (borsuka, sarny) a także ptaków (jarząbka, gila, drozda, jemiołuszki). Należy pamiętać, że suszona jarzębina nadal zachowuje swoje wartości odżywcze. Napary z suszonej jarzębiny działają przeciw przeziębieniom a także działają korzystnie na wzrok. Napary wzmacniają serce, są również moczopędne i przeciwzapalne. Wyciąg z suszonej jarzębiny pomaga także w leczeniu żylaków.

Jarzębina jest owocem, którego nie można jeść na surowo, ponieważ zawiera w sobie dużo sorbiny, która powoduje, że owoc jest gorzki i o cierpkim smaku. Kwas parasorbinowy jest trujący i może wywołać zatrucie pokarmowe oraz biegunkę.

Roślina znalazła także swoje miejsce w kulinariach. Można zrobić z niej różnego rodzaju przetwory, soki, dżemy, marmolady, syropy oraz mus. Owoce tracą trujące właściwości wtedy kiedy je przemrozimy, bądź zanurzymy na chwilkę we wrzątku.

Mówi się, że jarzębina nie tylko leczy przeziębienie, ale także wykorzystuje się ją w chorobach wątroby, płuc oraz nerek. Przeważnie stosuje się ją wtedy kiedy występują stany zapalne nerek, kamica nerkowa oraz przy zaburzeniach krążenia i trawienia. W większości przypadków jest mieszana z innymi ziołami. W kosmetyce zaś, owoc jarzębiny podnosi elastyczność oraz sprężystość skóry poprzez jej dobre nawodnienie. Zabieg idealnie sprawdza się u osób cierpiących na suchość skóry, gdyż sorbitol zawarty w owocach, zwiększa jej nawilżenie.


Autor: Redakcja Bakalie.com