Właściwości kosmetyczne owocu kiwi

Bakalie.com

Wszyscy znamy owoce, które swoją nazwę wywodzą od nowozelandzkiego ptaka kiwi. Owoc kiwi jest bombą witaminowo – mineralną. Zawiera witaminy A, E, K i C oraz pierwiastki takie jak potas, wapń, żelazo, magnez. Dzięki temu jest nie tylko składnikiem wyśmienitych sałatek owocowych, ale również wchodzi w skład wielu kosmetyków zwłaszcza do cery trądzikowej i mieszanej. Jest składnikiem kremów, maseczek, pillingów, żeli i płynów do kąpieli, balsamów i pomadek do ust.


Zawarta w kiwi witamina C jest antyutleniaczem, który chroni naszą skórę przed działaniem wolnych rodników i pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Prowadzi to do spowolnienia procesów starzenia. Witamina C poprawia krążenie krwi, dzięki czemu skóra jest lepiej dotleniona, a rany szybciej się goją. Kiwi jest też źródłem innych antyoksydantów – witaminy A i E. Z kolei zawarta w nich witamina K poprawia koloryt skóry i wzmacnia naczynia krwionośne. Również minerały obecne w owocach kiwi wpływają pozytywnie na skórę. Potas i wapń poprawiają poziom nawilżenia i natłuszczenia skóry. Cynk reguluje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne. Żelazo poprawia koloryt skóry, a magnez tonizuje skórę i spowalnia procesy starzenia.
 

Kiwi w kosmetykach dla cery dojrzałej

Kiwi często jest wykorzystywane w kosmetykach dla cery dojrzałej. Jest to spowodowane dużą zawartością antyutleniaczy i magnezu, spowalniających procesy starzenia się skóry. Kosmetyki z kiwi doskonale nawilżają i natłuszczają dojrzałą skórę, która często jest przesuszona. U osób starszych, zwłaszcza prowadzących niezdrowy styl życia, a przede wszystkim palących papierosy, skóra bywa poszarzała i pozbawiona blasku. Jest to oznaka niedoboru witamin, mikro i makro elementów. Kosmetyki z dodatkiem kiwi uzupełniają te niedobory, przywracając skórze blask i zdrowy koloryt.
 

Kiwi na przebarwienia


Po sezonie letnim, kiedy skóra narażona jest na powstawanie przebarwień i plam spowodowanych między innymi połączeniem słońca i perfum, kosmetyki z kiwi są niezastąpione. Zawarta w tych owocach witamina C i kwasy owocowe rozjaśniają skórę i pomagają pozbyć się przebarwień. Ekstrakt z kiwi ze względu na zawartość witaminy E jest również wykorzystywany do produkcji kremów chroniących skórę przed promieniowaniem słonecznym.
 

Kiwi a cera trądzikowa


Zawarte w owocach kiwi potas i cynk są szczególnie pomocne w pielęgnacji cery trądzikowej. Regulują wydzielanie sebum i poziom natłuszczenia skóry, łagodzą stany zapalne.

 

Pestki kiwi w kosmetykach


Pestki kiwi są używane najczęściej do produkcji peelingów. Oczyszczają i wygładzają skórę, ścierają martwy naskórek, poprawiają krążenie krwi i koloryt skóry. Z pestek tych otrzymywany jest również olejek o dużej zawartości NNKT, witamin C i E oraz magnezu i potasu. Ma on zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, pomaga regenerować  naskórek i wzmacniać naturalną barierę ochronna naszej skóry.

Domowe kosmetyki z kiwi

 

Jeśli chcemy skorzystać z dobroczynnego wpływu owoców kiwi na naszą skórę nie musimy kupować gotowych, czasem drogich kosmetyków. Maseczki i pillingi z kiwi możemy przygotować samodzielnie w domu.

Maseczkę rozjaśniającą przygotowujemy z dwóch kiwi zmiksowanych w Benderze, trzech łyżeczek jogurtu naturalnego, łyżki soku pomarańczowego i łyżki oliwy z oliwek. Po zmieszaniu składników nakładamy maseczkę na twarz, omijając okolice oczu. Po 15 – 20 minutach spłukujemy twarz wodą.
 

Maseczkę dla cery dojrzałej możemy zrobić ze zmieszanych: jednej łyżki zmiksowanego kiwi, jednej łyżki twarogu i 3 – 4 kropli oliwy. Maseczkę nakładamy na twarz, szyje i dekolt, a następnie nakrywamy na 10 minut gazą. Po tym czasie spłukujemy maseczkę.

Jeśli mamy suche i popękane pięty możemy przygotować sobie kąpiel do stóp z kiwi. Kilka dojrzałych kiwi ucieramy na pulpę i przecieramy przez sitko, aby uzyskać sok z kiwi. Dodajemy do niego sól morską i kilka kropel dowolnego olejku. Całość wlewamy do miski z ciepłą wodą i moczymy w niej stopy przez 15 minut.

Pilling z kiwi otrzymujemy przez zmieszanie kiwi z solą morską i oliwą z oliwek. Otrzymaną papkę nanosimy na skórę, a następnie zmywamy ciepłą wodą.

 
Autor: Redakcja Bakalie.com