Kiwi - zastosowanie w kuchni i kosmetyce

Bakalie.com

Pochodzenie kiwi

Od antycznych Chin aż do szalonej Kalifornii, historia kiwi jest bogatą i barwną sagą, której kolejne rozdziały pisane są każdego dnia. Pierwotnie kiwi zostało odkryte w Chang Kiang Valley w Chinach. Już po chwili od jego odkrycia, kiwi zostało uznane za niesamowity specjał i przysmak, oraz wyróżnione przez wielkiego Khana za szafirowy, zielony kolor i niesamowity smak. Około roku 1800, owoc ten dotarł także do innych krajów i został nazwany Chińskim Agrestem. Wystarczyła dosłownie chwila, by farmerzy z Nowej Zelandii zaczęli eksportować ten egzotyczny owoc na specjalistyczne rynki na całym świecie.

W 1962 roku Kalifornia zaczęła importować Chiński Agrest z Nowej Zelandii by zaspokoić  podniebienia klientów w swoim kraju. Nastąpiła jednak zmiana, która okazała się kluczową w historii tego owocu. Mianowicie, nastąpiła zmiana w nazwie. Zamiast Chiński Agrest, owoc ten został nazwany Kiwi. Nazwa ta zaś została wybrana z powodu podobizny do słynnego, brązowego, Nowozelandzkiego ptaka kiwi. W 1960 roku, Kalifornia zaczęła samodzielnie uprawiać owoc kiwi, zaczynając od rejonów Delano i Gridley.

Kalifornijska produkcja owocu kiwi mocno wzrosła w 1980 roku, podskakując o 667% w czasie pięciu lat. Równolegle ze wzrostem popularności, kiwi zyskiwało zwolenników ze względu na swoje niezwykłe właściwości odżywcze. Badacze uznali, że kiwi jest najsilniej odżywczym owocem wśród wszystkich innych, popularnie znanych, zawierając poziom witaminy C wyższy niż w pomarańczach, zaś potasu wyższy niż w bananach.

W 1992 roku, kiwi zostało wymienione w liście 10 najsilniej odżywczych owoców świata.

Pomimo stale rosnącej popularności kiwi w Kalifornii, stan ten wciąż uważany jest za niewielkiego gracza na światowym rynku producentów kiwi, w znacznym stopniu wyprzedzany przez Włochy, Nową Zelandię i Chile. Obecnie, w Kalifornii jest mniej niż 300 plantatorów kiwi, przy czym każdy swoją uprawę ma na obszarze nie większym niż 13 akrów. Pomimo tego jednak, to właśnie w Kalifornii uprawianych jest 98% owoców kiwi, uzyskiwanych w całych Stanach Zjednoczonych.Uprawa kiwi

Kiwi jest owocem egzotycznym, który dziko rośnie w Chinach zaś w większości do Polski sprowadzany jest z  Nowej Zelandii. Jednak niewiele osób wie, że kiwi możemy wyhodować we własnym ogrodzie, prawie tak samo jak najpopularniejszą w naszym klimacie winorośl. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na kilka kwestii i uszanować preferencje tej smakowitej rośliny.

Pnącze, którego owocami są owoce kiwi nazywa się Aktinidia. Jest to roślina wieloletnia. Aktinidia potrzebuje stabilnej podpory, na której będzie mogła się zarówno oprzeć jak i swobodnie wspinać.

Kiwi, nie jest rośliną szczególnie wymagającą, jednak do prawidłowego rozwoju potrzebuje spełnienia kilku warunków. Nie jest odporne na mróz, dlatego też ważnym jest by szczelnie zabezpieczać roślinę przed narażeniem na niskie temperatury i przymrozki. Wymaga regularnego, niezbyt obfitego podlewania. Szczególnie w okresie letnim, kiedy temperatury mocno wzrastają konieczne jest jej regularne podlewanie. Wskazane jest nawożenie kiwi obornikiem, jednak ważne, by obornik nie był w bezpośrednim kontakcie z korzeniami. Siła obornika mogłaby zamiast odżywić, spalić delikatne odnogi.

Aby uzyskać prawidłowe, zdrowe rośliny konieczne jest wycinanie nadmiernie rosnących pnączy. Nie może pojawiać się zbyt wiele świeżych odnóg rośliny, gdyż zacznie ona „dziczeć”.

Warto zwrócić uwagę na zwierzęta. Kiwi, podobnie jak kocimiętka wydziela silny zapach, do którego lgną koty i inne zwierzęta. Może to prowadzić do podgryzania rośliny i jej niszczenia.

Smakowite kiwi na różne okazje

Kiwi można spożywać w całości, lub dodawać do sałatek, ciast oraz deserów. Nadaje się również do produkcji dżemu, nalewki, stanowi składnik ostrych sosów oraz galaretek. Zmiksowane kiwi w połączeniu z kefirem stworzy orzeźwiający napój regeneracyjny pełen witamin. Na rynku dostępne jest również kiwi w formie suszonej i kandyzowanej.

Kiwi suszone i kandyzowane to doskonały sposób na wzbogacenie swojej diety w dodatkową dawkę witaminy C. Dla osób, które nie przepadają za świeżym kiwi, wersja suszona oraz kandyzowana będzie idealnym rozwiązaniem. Doskonale sprawdzą się jako dodatek do musli, owsianki czy domowej granoli. Słodki smak i cudowny, zielony kolor ożywią każdy posiłek. Dodatkowo, bardzo wysoka zawartość witaminy C, o wiele wyższa niż w przypadku czarnej porzeczki, sprawia, że owoce kiwi są doskonałym rozwiązaniem na  niedobory witamin w okresie jesienno - zimowym.

Kiwi, dostępne jest także w formie owoców w syropie. Tak zakonserwowane owoce kiwi sprawdzą się jako dodatek do deserów, ciast bądź lodów. Kwaskowate owoce w połączeniu ze słodkim, cukrowym syropem, tworzą zestaw idealny. Podkreślą także smak domowych koktajli czy musów owocowych.

Dla wielbicieli smaku kiwi dostępne są także syropy o smaku kiwi, soki oraz konfitury i dżemy.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com