Wiśnie w kosmetyce

Bakalie.com

Wiśnie to jedne z najbardziej popularnych owoców w Polsce. I nic dziwnego. Są smaczne, zdrowe, zawierają wiele witamin, w tym witaminę C i A, które są antyoksydantami  i spowalniają proces starzenia się skóry. Mają też inne właściwości, dzięki którym są produktem często wykorzystywanym w kosmetyce. W kosmetyce używane są nie tylko owoce wiśni, ale również kwiaty i olejek wiśniowy. Liście wiśni dają ukojenie zmęczonym oczom i opuchniętym powiekom. Z kolei żywica z wiśniowego drzewa działa odkażająco, zmiękczająco i wybielająco na skórę.

Owoce wiśni

Wiśnie są stosowane do produkcji mydeł, szamponów, balsamów do ciała, żelów do kąpieli czy pillingów. Nadają kosmetykom wspaniały aromat. Jednak nie jest to główna przyczyna używania ich w kosmetyce. Zawarte w nich pektyny, sole mineralne i kwasy organiczne odżywiają skórę i poprawiają jej koloryt, zaś rutyna zapobiega tworzeniu się tzw. pajączków. Owoce te odżywiają, koją, regenerują i nawilżają skórę. Dlatego są niezastąpione w pielęgnacji skóry suchej, szorstkiej i matowej. Dostarczają skórze cennych pierwiastków takich jak potas, magnez i cynk, oraz witamin z grupy B. Ze względu na zawartość antyoksydantów są też wykorzystywane w produktach dla cery dojrzałej. Działają na nią odmładzająco i ujędrniająco, spowalniają powstawanie zmarszczek. Są też stosowane w kremach do opalania, gdyż mają naturalne działanie ochronne przed promieniowaniem UVA i UVB. Już samo jedzenie wiśni w dużych ilościach chroni naszą skórę przed słońcem.

Kwiaty wisni

W medycynie ludowej napar z kwiatów wiśni był od dawna stosowany jako remedium na problemy ze skórą. Dziś wiemy, że kwiaty wiśni są źródłem cennych materiałów bioaktywnych. Kwiaty te są często używane w kosmetykach jako składnik łagodzący i relaksujący. Mają one również działanie przeciwzapalne i sprawdzają się w pielęgnacji skóry podrażnionej, ale też cery tłustej i wrażliwej.

Olejek wiśniowy

Olejek wiśniowy otrzymuje się z nasion wiśni. Jest on dosyć gęsty, lekko lepki i ma ładny, żółty kolor. Jeśli go powąchamy, to w pierwszej chwili poczujemy zwykły, olejowy zapach. Jednak przez tę olejową woń przebija się piękny, wiśniowy aromat. Olejek ten jest naturalnym źródłem antyoksydantów, alfa, delta i gamma tokoferolów, a także witaminy A i E. Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i zdolności do oczyszczania skóry z martwych komórek znajdziemy go w składzie wielu kosmetyków, również tych anti-aging. Zawiera także kwasy wielo-nienasycone: eleoastearynowy i linolenowy, które tworząc barierę na powierzchni skóry i włosów chronią je przed promieniami UV. Olejek wiśniowy  wykorzystywany jest też do rozjaśniania przebarwień skóry i usuwania kurzajek. Używa się go do produkcji balsamów do ust, pillingów, mydeł i szamponów. Sprawdza się też jako olejek do masażu.

Domowe kosmetyki z wiśni

Kosmetyki z wiśni możemy przygotować też samodzielnie w domu. Oto przepisy na kilka z nich:

Maseczka do cery z rozszerzonymi porami. Rozcieramy 100 g wydrylowanych wiśni i wymieszamy je z łyżką mąki ziemniaczanej lub białej glinki. Nakładamy na skórę twarzy. Po zaschnięciu skrapiamy wodą mineralną i zmywamy.
 

Mus do ciała

Jedną szklankę wydrylowanych wiśni zmiksujemy w blenderze z połową obranego banana, połową szklanki jogurtu naturalnego i łyżką oliwy z oliwek. Mus nanosimy na skórę. Po 15 minutach spłukujemy letnią wodą.
 

Kompres pod oczy

Garść liści wiśni zalewamy szklanką wody, gotuj na małym ogniu 15 minut. Po ugotowaniu wywar należy przecedzić i schłodzić. Moczymy w nim waciki i przykładamy do powiek na 15 minut.
 

Płukanka do włosów

Umytą głowę polewamy sokiem z wiśni i wcieramy go w kosmyki. Po 5 minutach spłukujemy wodą.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com