Wiśnie

Bakalie.com

Historia i występowanie

Wiśnie pochodzą z dalekiego Wschodu, najprawdopodobniej z Chin i Japonii. Tam ceniono je przede wszystkim ze względu na walory estetyczne i uprawiano gatunki ozdobne. Najstarsze doniesienia o owocach wiśni pochodzą sprzed ok. 2500 lat. Pestki tych owoców znaleziono na stanowiskach archeologicznych z okresu paleolitu. W Europie o pierwszych uprawach tych drzew mogą świadczyć znaleziska archeologiczne z ok. 300 r. p.n.e. z Grecji. Jak dalej potoczyła się historia rozpowszechniania się uprawy wiśni w obszarze śródziemnomorskim i dalszych częściach Europy możemy domniemywać na podstawie wykopalisk. Rzymianie uprawiali wiśnie  rozpowszechnili uprawę na terenie całego swojego imperium. Wraz z podbojami nowych terenów przez nich, uprawa wiśni przywędrowała do Brytanii ok. 100 r. p.n.e. Stamtąd rozprzestrzeniła się już szybko do Włoch, Szwajcarii, Niemiec i później po całej Europie. Informacje o uprawie w Polsce pochodzą z X wieku. Pierwsze wydane przepisy dotyczące wiśni znajdujemy w książce kucharskiej z 1682 roku, napisanej przez Mikołaja Reja. Obecnie Polska jest największym producentem wiśni na świecie.

Japonia nazywana jest Krajem Kwitnącej Wiśni. Roślina ta zajmuje uprzywilejowane miejsce w historii i kulturze Japonii. Na wyspach japońskich występuje około 300 odmian wiśni, ale w większości są to rośliny ozdobne. Wiśnie w Japonii spotykane są na każdym kroku; rosną w parkach, ogrodach, na ulicach, skwerach, sadzone są przy autostradach. Z każdego zakamarka wygląda drzewko lub krzak wiśniowy. Japońskie wiśnie określane są jako sakura. Istnieje święto oglądania kwiatów nazwane Hanami, które rozpoczyna się już w lutym wraz z pierwszymi kwitnącymi roślinami na południu Japonii i trwa prawie pięć miesięcy do zakończenia kwitnienia na północy kraju. W programie telewizyjnym podawane są relacje dotyczące terminu kwitnienia wiśni w kolejnych regionach. Drukowane są mapki wskazujące drogę do najładniej wyglądających zakątków. Japończycy urządzają tam towarzyskie spotkania, zabawy i świętowanie, gdyż ogród pełen kwitnących roślin to gwarantowany relaks, spokój i uczucie błogości.

 

Uprawa

Wiśnia (Cerasus) roślina należąca do rodziny różowatych (Rosaceae). Znanych jest  około 60 gatunków rosnących w strefie umiarkowanej wschodniej Azji. W Polsce uprawiane są wiśnia pospolita (Cerasus vulgaris),  wiśnia czarna (Cerasus austera) i wiśnia szklanka (Cerasus eurcerasus).

Dziko rosnące wiśnie mogą mieć pokrój krzewu, natomiast gatunki uprawne najczęściej są drzewami dorastającymi do 6 metrów wysokości. Wykształcają szeroką, luźną i nieregularną koronę na niskim pniu, który tuż nad ziemią dzieli się na liczne gałęzie, o podobnej grubości. Drzewo wytwarza niewielkie, jajowate, ząbkowane liście, które na wiosnę są jasnozielone, latem ciemnieją, a jesienią przebarwiają się na czerwono. Drzewa zaczynają kwitnąć pod koniec kwietnia.  Niektóre kwiaty są niemal białe, inne różowe, zdarzają się też szkarłatne. Kwiaty osadzone na długich ogonkach pojawiają się przed rozwojem liści. Owoce pojawiają się w zależności od odmiany już na początku czerwca, ostatnie wiśnie owocują pod koniec sierpnia. Owoce wiśni należą do pestkowców, są kuliste (ok. 1,5 cm średnicy). Miąższ wiśni otacza pestkę warstwą o grubości równiej średnicy pestki, może być żółty, czerwony lub czerwono czarny. W zależności od gatunku owoce mogą być kwaśne lub słodkie, a ich  sok bezbarwny lub czerwony.

Jeśli chcecie posadzić wiśnię w swoim ogrodzie musicie zadbać o to, aby stanowisko na którym będzie rosła było dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru. Szacuje się, że jedno drzewko musi mieć 10-15 m2 wolnego miejsca. Najodpowiedniejszą glebą będzie ta piaszczysta lub z lekką domieszką gliny. Podlewać należy ją jedynie w trakcie bardzo dużych upałów. Drzewko to potrafi wytrzymać mrozy nawet do -25˚C. Najpopularniejsze są wiśnie sokówki oraz szklanki.

Produkty z Wiśni

Wiśnie są składnikiem bardzo docenianym w kuchni, głównie ze względu na swoją różnorodność. Z jeden strony świeże wiśnie doskonale smakują jako składnik wypieków i dań wytrawnych, z drugiej zaś ich suszone i kandyzowane wersje nie mają sobie równych. Suszone wiśnie zawierają wszelkie właściwości odżywcze zawarte w świeżych owocach. Wystarczy dodać je do mleka, płatków, lub dosypać do herbaty, by automatycznie „rozkwitły” i uwolniły swój silny smak i aromat.

Wiśnie kandyzowane to ukochany owoc cukierników. Dzięki dostojnemu wyglądowi bardzo często stają się ozdobą eleganckich tortów i ciast. Mówi się, że coś jest jak „wisienka na torcie” – ostatni, doskonały element, scalający całość w genialny efekt. Takie właśnie są wiśnie. Zdecydowanie warto wprowadzić je do swojej diety. 

Autor: Redakcja Bakalie.com