Wiesiołek w kosmetyce

Bakalie.com

Na świecie występuje 16 podrodzajów i ponad 200 gatunków wiesiołków. Występują ona głównie w Ameryce Północnej, ale obecnie są tak rozprzestrzenione, że spotyka się je na całej kuli ziemskiej poza Antarktydą. W Polsce występuje około 30 gatunków tej rośliny. Wiesiołki pochodzą właśnie z Ameryki Północnej i to z niej rozprzestrzeniły się na pozostałe kontynenty i wyspy oceaniczne. Zarówno liście, łodygi jak i nasiona wiesiołka były używane przez Indian z Ameryki Północnej jako żywność. Ale znano tam tez właściwości lecznicze tej rośliny. Z wiesiołka wykonywano okłady przyspieszające gojenie się ran i przeciwko siniakom i obrzękom. Stosowano go też do leczenia chorób skóry. Natomiast doustnie był stosowany w leczeni chorób układu moczowego, pokarmowego, oddechowego.
Europejscy osadnicy w Ameryce Północnej również jadali wiesiołki i przywieźli je z powrotem do Europy to państw takich jak Anglia czy Niemcy. Nastąpiło to w XVII wieku, najprawdopodobniej w 1619 roku. W roku 1753 rodzaj ten został opisany przez Lineusza.

Przez wiele dziesiątków lat wiesiołek w Europie był uważany za chwast, do momentu aż dostrzeżono jego właściwości lecznicze. Dziś możemy mówić wręcz o nowej gałęzi medycyny – oeparoterapi – czyli leczeniu wiesiołkiem. W badaniach naukowych nad zdrowotnymi właściwościami wiesiołka i tłoczonego z niego leju dużą rolę odegrali w ostatnich 20 latach XX wieku polscy naukowcy. Jednym z nich był prof. Krzysztof Rostański z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ten światowej sławy botanik jest obecnie największy specjalistą od wiesiołków. Inne badania prowadzili Andrzej Stołyhwo z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej i Urszula Pytasz z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Zajmowali się oni wpływem oleju z nasion wiesiołka na karmiące matki. Udowodnione, że kobiety, które w czasie karmienia piersią spożywały ten olej w mleku miały więcej niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają pozytywny wpływ na zdrowy rozwój dziecka.

Autor: Redakcja Bakalie.com