Ukryty las w miodzie leśnym

Bakalie.com

Las przede wszystkim to miejsce spacerów, relaksu odpoczynku. Spacerując po lesie, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jaki dobroci on nam daje. W pierwszej kolejności z pewnością pomyślimy o grzybach, jagodach, malinach czy poziomkach. Ciekawe, ile osób spacerujących po lesie pomyślało, że dzięki niemu mamy miód ? Miód leśny.

Miód leśny znany był już w czasach starożytnych. Funkcjonował nie tylko jako produkt czy składnik pożywienia, ale także jako środek leczniczy.

Miodku, miodku co kryjesz w środku ?

Dzięki dużemu skupiskowi białek, w miodzie leśnym, ma on właściwości bakteriobójcze. To działanie jest tak silne, że z całą świadomością miód leśny można nazwać naturalnym antybiotykiem. Miód leśny to również bogate źródło przeciwutleniaczy o działaniu przeciwnowotworowym. Znajdziemy w nich także ogromne pokłady witamin i mikroelementów takich jak żelazo, potas, magnez, wapń, fosfor czy mangan. Niektóre odmiany miodu leśnego zawierają acetylocholinę. Powoduje ona rozszerzenie naczyń krwionośnych, jak i obniżenie ciśnienia krwi. Dodatkowo obecne w nim cukry proste (glukoza i fruktoza) wzmacniają organizm i są wchłaniane z układu pokarmowego do krwi, a tam przekształcane są w energię lub odkładają się w wątrobie w postaci glikogenu.

Miód leśny – miodem nektarowo-spadziowym

Nie zapominajmy o tym, że nazewnictwo miodu przy niektórych jego odmianach jest umowne, bogate i urozmaicone, w zależności od kwiatków, z jakich powstał. Ta nazwa uzależniona jest także od pory roku, w której był zbierany nektar. Miody można podzielić również na nektarowe, spadziowe i nektarowo- spadziowe. I to właśnie miodem nektarowo- spadziowym jest miód leśny.
Określany jest mianem „dwa w jednym”, ponieważ łączy w sobie właściwości lecznicze miodów nektarowych ze zwiększoną aktywnością antybiotyczną miodów spadziowych. Miód leśny powstaje z roślin miododajnych i spadzi iglastej lub liściastej, która zbierana jest przez pszczoły w tym samym czasie.

Skład miodu leśnego

Jak sama nazwa podpowiada, miód leśny, w pierwszej kolejności powstaje z owoców leśnych. Czyli jego głównym składnikiem są owoce. Zazwyczaj jest to: dzika różna, borówka, lipa, rumianek, dziurawiec, malina, głów, a także wszelkie zioła. Ten gatunek miodu charakteryzuje się wysoką zawartością enzymów, które odpowiedzialne są za właściwości przeciwzapalne miodu. Przez co staje się miodem o działaniu antybiotycznym. Miód leśny, jak większość miodów składa się z glukozy i fruktozy. Poza związkami azotowymi, kwasami organicznymi, fosforem, potasem, wapniem, w skład miodu leśnego wchodzą olejki eteryczne i flawonidy.

Jak wygląda, smakuje i pachnie miód leśny ?

Barwa miodu uzależniona jest od tego, czy podstawowym jego składnikiem były leśne owoce, czy zioła. Jeśli miód powstaje z owoców jego barwa jest jasna, jeśli z ziół jego barwa jest ciemnobursztynowa. Z biegiem czasu, barwa miodu staje się jaśniejsza. Fantastyczne w miodzie leśnym jest to, że każdy słoik miodu, z różnej pasieki będzie pachniał inaczej. Czasami lipą, czasami malinami, czasami głogiem, ale zawsze będzie to zapach lasu. Długość krystalizacji miodu leśnego zależy od rodzaju nektaru oraz spadzi. Po tym procesie nabiera złotego koloru. Jego smak jest słodki, lekko żywiczny.

Co leczymy miodem leśnym ?

Właściwości miodu leśnego doceniamy w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Wzmacnia także układ nerwowy i korzystnie wpływa na poprawę samopoczucia. Łączy on w sobie działania lecznicze miodów nektarowych i właściwości zdrowotne miodów spadziowych. Można go stosować przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Dzięki wysokiej zawartości enzymów działa bakteriobójczo, pomaga w leczeniu chorób skóry, a jego długotrwałe stosowanie podnosi odporność i ogólną kondycję organizmu. Spożywanie miodu leśnego zaleca się osobom chorującym na serce lub mających problem z układem krążenia. Miód leśny jest balsamem, który zmniejsza szkodliwe działanie alkoholu, kawy, herbaty czy papierosów. Jest zalecany również osobom, które większość czasu spędzają przed komputerem.

 

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że miód jest zdrowym i doskonałym środkiem słodzącym. Z powodzeniem można nim zastąpić cukier i dodawać go do herbaty, kawy, napojów czy kakao. Może być także składnikiem deserów i wypieków. Coraz częściej dodawany jest do dań mięsnych, sosów czy potrwa, w których może zastąpić cukier.

Miód leśny dla urody

Właściwości upiększające miodu doceniła już w Starożytności Kleopatra, która dodawała go do kąpieli, a dzięki niemu jej skóra stawała się jędrna, gładka i aksamitna. Prawdopodobnie ten fakt stał się natchnieniem do tego, żeby miód stosować w kosmetykach. Najczęściej wykorzystywanym miodem do produkcji kosmetyków jest miód leśny. Ze względu na jego walory zapachowe kosmetyki nie wymagają dodatkowych aromatów. Przy produkcji kosmetyków, miód stosowany jest zazwyczaj razem z proteinami mleka, a także witaminami rozpuszczanymi w tłuszczach, np. witaminą A. Bardzo często miód wykorzystywany jest jako składnik płynów i żelów do kąpieli, szamponów i odżywek do włosów, peelingów. Najczęściej występuje jako jeden ze składników maści i kremów.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com