Turcja - Uprawa Herbaty

Bakalie.com

Uprawy zlokalizowane są w pobliżu Morza Czarnego. Głównymi rejonami są Artvin oraz Rize.  Kraj ten plasuje się w czołówce producentów herbaty, a Turcy spożywają największe ilości herbaty na świecie ( szacuje się, że aż 3 kg na osobę w ciągu roku). Większość upraw pokrywa jedynie krajowe zapotrzebowanie. W dawnych czasach sprowadzana była z Chin a jej cena tak wysoka, że jedynie najbogatsi mieszkańcy mogli sobie na nią pozwolić.

Czarna herbata rośnie na krzewach Camellia sinensis, lecz różni się od roślin uprawianych w Chinach czy Indiach. Ma gruby pień i o wiele mniej gałązek. Zbiory odbywają się od maja do października. Specjalną herbatę o nazwie çay zaczyna się pić już w porze śniadaniowej i tak aż do późnych godzin wieczornych. Herbata dla Turków to część kultury, codzienny rytuał bez którego nie wyobrażają sobie dnia. Jest to także symbol ich gościnności i dobrego wychowania. Nawet w trakcie zakupów sprzedawca częstuje napojem swoich kupców. Niektórzy Turcy piją aż 50 szklaneczek herbaty w ciągu dnia!  Mieszkańcy tego kraju z parzenia herbaty uczynili swoisty rytuał, w którym najistotniejszą rolę odgrywa czas. Wszystko bowiem musi odbywać się powoli i spokojnie.

Do zaparzania służy specjalny, dwupoziomowy czajnik- demli. W dolnej jego części gotuje się woda, w górnej natomiast umieszczone są liście herbaty. Szklanki przeznaczone do picia, wykonane są z cieniutkiego szkła, wyglądem przypominają kwiat tulipana. Do naczynka wlewa się odrobinę esencji i resztę uzupełnia wodą.
Bardzo popularne są tutaj herbaciarnie, w których trudno o wolne krzesełko. Miejsce to służy do spotkań ze znajomymi, rodziną, a także jest doskonałe do omawiania interesów.

Turcy mają swoje powiedzenie: ”Rozmowy bez herbaty są jak nocne niebo bez księżyca” co oddaje najlepiej ich stosunek do tego cudownego napoju.


Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy