7 niezwykłych tradycji picia herbaty z całego świata

Bakalie.com

Codzienne picie herbaty należy do jednych z najstarszych tradycji świata. Uznaje się, że pochodzenie tego zwyczaju wywodzi się z południowo zachodnich Chin, gdzie herbata traktowana była jako napój leczniczy, łagodzący wszelkie dolegliwości. Niedługo potem, dynastia Tang spopularyzowała picie herbaty i rozpowszechniła je we wszystkich graniczących z Chinami krajach azjatyckich.

Kupcy Portugalscy wprowadzili herbatę do Europy w XVI wieku, natomiast w wieku XVII stała się ona przysmakiem w Wielkiej Brytanii. Przez lata wykształciło się niezwykle dużo technik przyrządzania naparu z herbaty i pojawiło się wiele rodzajów samej herbaty, które w porównaniu do jej pierwotnej postaci wydają się niezwykle egzotyczne i wręcz oryginalne. Jednakże, mimo zmiennych tradycji, smaków i zwyczajów, jedno pozostało bezsprzeczne – picie herbaty towarzyszy nam każdego dnia i jest dla nas tak naturalne jak oddychanie.
Chcąc jednak przybliżyć koloryt tradycji picia herbaty z całego świata przygotowaliśmy dla Was zestawienie siedmiu najciekawszych.

Marokańska Herbata

Największym Marokańskim przysmakiem jest miętowa herbata zwana Maghrebi, Touareg bądź Sahrawi. Wywodzi się z rejonów Maghreb i przygotowywana jest z liści mięty pieprzowej i cukru. Herbata Touareg jest ściśle związana z tradycjami towarzyskimi Maroka, dlatego też odwiedzając ten kraj, będziesz miał przyjemność skosztować tego gorącego specjału kilka razy dziennie. Najważniejszy element Marokańskiej herbaty, liście mięty pieprzowej mają wyrazisty i odświeżający aromat. Natomiast zalewanie ich wrzątkiem z dodatkiem dużej ilości cukru sprawia, że pozbywają się towarzyszącej im goryczki.

Tajska Herbata

Herbata Tajska, znana także jako Tajska mrożona herbata to bardzo prosty lecz równocześnie satysfakcjonujący napój, podawany do wszystkich posiłków w Tajlandii. Herbatę tą przygotowuje się na bazie intensywnego naparu z herbaty Cejlońskiej, z dodatkiem kruszonego tamaryndowca i barwników spożywczych – głównie czerwonego i żółtego. Herbata słodzona jest cukrem, natomiast chwilę przed wypiciem zalewana jest mlekiem skondensowanym. Istnieje wiele odmian Tajskiej herbaty, lecz każda z nich jest prawdziwie wyjątkowa.

Rosyjska Herbata

Herbata jest bardzo ważnym elementem kultury Rosyjskiej. Tradycyjnie, nazywana jest Rosyjską herbatą caravan – ze względu na jej historię i prawdziwą niezwykłość. Charakterystyczną cechą tej herbaty jest jej dwustopniowy sposób przyrządzania. Po pierwsze, przyrządza się silny koncentrat z tejże herbaty zwany zavarka. Przygotowuje się go w ilości zgodnej z liczbą pijących go osób. Drugim krokiem jest nalewanie zavarki do kubeczków i rozcieńczanie jej wodą. W tym momencie samodzielnie możemy zdecydować jak silny napar chcemy uzyskać.

Chińska Herbata Cha- Dao

Cha dao oznacza ścieżkę herbaty i w najprostszy sposób reprezentuję 4000 letnią kulturę herbaty w Chinach. Od kiedy Chiny pokazały herbatę całemu światu, dla nich jest ona czymś o wiele ważniejszym i skomplikowanym niż tylko zalewanie herbacianych liści wrzątkiem. Posiadają niezwykłą ceremonię przyrządzania herbaty zwaną Gongfu Cha, która wymaga wiele doświadczeń, umiejętności i zdolności niezwykłych, artystycznych manewrów. Baza przygotowywana jest z liści herbaty, które jednak przetwarzane są następnie zgodnie z tradycyjnymi, Chińskimi metodami. Herbata jest najpopularniejszym napojem Chin, bardzo często więc zastępuje się nią czystą wodę i pije dla zwykłej przyjemności.

Angielska Herbata

Wielka Brytania posiada tak wiele tradycji związanych z przyrządzaniem herbaty, że trudno wybrać tylko jedną, charakterystyczną. Pomimo, że w większości, angielskich domów pije się ją zalaną mlekiem, coraz częściej Brytyjczycy wybierają również dodatek cytryny i cukru. Jedną z najpopularniejszych rodzajów herbaty w Wielkiej Brytanii jest tzw. Herbata Budowniczych – silne połączenie mleka, cukru i herbacianych liści. Samo picie herbaty jest ściśle związane z tradycjami Brytyjskimi, zaś pół formalny rytuał popołudniowej herbatki bezsprzecznie kojarzy się z niewielkimi pastelowymi filiżankami, czajniczkami i torebkami herbaty zamiast wersji liściastej. Obowiązkowym elementem Brytyjskiej herbatki są również niewielkie kanapeczki i patery pełne słodkich ciasteczek.

Argentyńska Herbata

Kultura herbaty w Argentynie związana jest zarówno z lokalnymi jak i importowanymi gatunkami herbaty. Kraj ten zyskał popularność dzięki Mate, czyli napojowi przyrządzanemu z lokalnych liści rośliny Yerba Mate, o wysokiej zawartości kofeiny. Yerba Mate jest niezwykle popularna w Argentynie, zaś dzięki swoim niezwykłym właściwościom z roku na rok zyskuje większą sympatię w krajach całego świata. Oryginalnie wypija się ją poprzez metalową rurkę zwaną bombilla, zaś ta forma podawania jest pierwotnym i jedynym sposobem picia herbaty w Argentynie. Lokalni mieszkańcy piją olbrzymie ilości Yerba Mate między innymi dlatego, że posiada właściwości prozdrowotne – obniża poziom złego cholesterolu, zawiera dużą ilość antyoksydantów i wspiera pracę całego organizmu.

Arabska Herbata

Arabska herbata jest formą trunku serwowanego dla odwiedzających dom gości, rodziny czy przyjaciół. Podczas gdy, w krajach Arabskich, herbata występuje w wielu różnych postaciach, każdą serwuje się gorącą z dodatkiem świeżych ziół. Jedną z najpopularniejszych herbat Arabskich jest herbata przygotowywana z liści świeżej szałwii i miodu. Podaje się ją po posiłku. Równie popularne są herbaty na bazie rumianku, anyżu, tymianku czy kardamonu. Każda z nich uznawana jest za prawdziwy przysmak i podstawę codziennego menu.

Autor: Redakcja Bakalie.com


Przepisy