Japonia- Kraina herbaty

Bakalie.com

W Japonii herbata pojawiła się po raz pierwszy już w VI wieku. Jednak dopiero w 1191 roku mnich Ei-Sai sprowadził nasiona tego krzewu, które zostały zasadzone w świątyni Kozanji.

W obecnych czasach plantacje położone są na wysokości od 700- 1000 m n.p.m. Miejscem upraw są wyspy: Honsiu, Siroku oraz Kiusiu. Zbiorów dokonuje się przeważnie w okresie od kwietnia do września. Produkowana jest tu jedynie zielona odmiana herbaty, która w trakcie obróbki poddawana jest działaniu pary wodnej. Listki po takim „zabiegu” stają się lśniące, ich barwa jest bardziej intensywna, a co najważniejsze zyskują one specyficzny smak. Wyjątkowy smak zawdzięczany jest także wulkanicznemu podłożu, na którym rosną rośliny. Co ciekawe Japończycy zacieniają uprawy tuż przed zbiorami. Okazuje się bowiem, że mniejszy dostęp do promieni słonecznych sprawia, że liście produkują więcej chlorofilu.

Matcha

To właśnie ona wykorzystywana jest w trakcie rytuału parzenia herbaty. Liście poddaje się obróbce poprzez rozdrabnianie w granitowych żarnach. Posiada niezwykle pylistą konsystencję i niezwykle trudną ją zaparzyć. Stanowi również dodatek do słodyczy, lodów.

Tencha

Poddaje się ją prawie całkowitemu zacienianiu przez okres od 14 do 28 dni. Po procesie parzenia gorącą parą wodną wkładane są do piecyków i pieczone. Herbata ta stanowi bazę do produkcji Matcha.

Gyokuro

Jedna z lepszych jakościowo herbat produkowanych w Japonii. Zacieniania jest od 9 do 21 dni prawie w 90%. Do jej produkcji wykorzystywane są jedynie najmłodsze i najdelikatniejsze listki. W smaku jest niezwykle delikatna, posiada nutę słodyczy.

Kukicha

Wytwarza się ją z gałązek i łodyżek liści pozostałych herbat. Napar powstały w ten sposób posiada jasnozielony odcień.

Shincha

Zbiorów do produkcji tej herbaty dokonuje się w słoneczne dni. Liście od razu poddawane są procesowi przetwarzania. W smaku są delikatne z nutą słodyczy oraz goryczki.

Bancha

Należy do herbat codziennych. Zrywane są liście, które są znacznie grubsze i większe niż te w pierwszych zbiorach. W składzie tej herbaty jest niezwykle mało substancji pobudzających, w związku z czym z powodzeniem można spożywać ją tuż przed snem.

Hojicha

Do jej wytwarzania wykorzystuje się prażone liście Bancha. Swym aromatem do złudzenia przypomina kawę. Napar posiada kolor złota a sam napój lekko orzechowy smak.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy