Suszone owoce – zatrzymać lato na dłużej

Bakalie.com

Dopiero co rozpoczęła się jesień, a wielu z nas tęskni już za latem. Nie tylko za piękną słoneczną pogodą, ale także za smakami lata. Przetwory mamy już zrobione, teraz możemy pomyśleć o suszeniu owoców i warzyw.

Co wiemy o suszeniu i jak się do niego zabrać ?

Czym tak naprawdę jest suszenie ? Suszenie to nic innego jak pozbycie się z owoców i warzyw wody. Przy suszeniu najważniejsze jest to, aby wody wyparowało jak najwięcej. Da to nam gwarancję, że produkty nie popsują się podczas przechowywania. Przed rozpoczęciem suszenia, wszystkie owoce i warzywa, które chcemy poddać temu procesowi należy dokładnie umyć. Z pomocą przyjdzie nam mała szczoteczka, taka, którą zazwyczaj myjemy ręce. Mycie szczoteczką pozwoli nam dokładnie wyszorować skórkę produktów z piasku , brudu i toksyn. Po dokładnym umyciu owoców i warzyw, przychodzi czas na dokładne suszenie i krojenie.

Jakie owoce i warzywa możemy ususzyć ?

Na to pytanie odpowie nam nasza kreatywność, upodobania smakowe i możliwości, jakie mamy, aby owoce suszyć. Przede wszystkim procesowi suszenia poddajemy jabłka, gruszki i śliwki. Znakomicie suszą się banany i buraki, marchewka, jak i pietruszka. I na te owoce jest właśnie teraz najlepsza pora do suszenia. Jeśli lubimy i mamy dostęp do świeżych owców możemy ususzyć także: papaje, morele, daktyle, winogrono, czy ananasa, które na ogół dostępne są w sprzedaży cały rok.

Samo zdrowie zawarte w suszu

Suszone owoce i warzywa zawierają dużo błonnika. Reguluje on prace jelit i daje uczucie sytości.
Suszone owoce doskonale wpływają także na zdrowie i urodę. Suszone warzywa, w kuchni, znakomicie zastępują, używane przez wielu z nas, kostki rosołowe. Suszone warzywa z całą pewnością poprawią smak potrawą. Nie zawierają konserwantów ani polepszaczy smaków.

Suszymy w piekarniku

Najlepiej, jeśli piekarnik będzie wyposażony w termoobieg. Gwarantuje to nam cyrkulacje powietrza, potrzebną przy procesie suszenia. Owoce czy warzywa układamy na blaszce do pieczenia, którą wykładamy papierem do pieczenia lub pergaminem. Do procesu suszenia w piekarniku wystarczająca jest temperatura 40 stopni. Wyższa temperatura spowoduje, że owoce bardzo się spieka, a nie odparują odpowiedniej ilości wody. Taki proces suszenia jest pracochłonny. Co jakiś czas owoce trzeba przekładać i sprawdzać, czy są wystarczająco wysuszone.

Kilka słów o suszeniu w suszarce elektrycznej

Zanim zdecydujemy się na suszeniu w suszarce elektrycznej musimy dokonać wyboru suszarki. W sklepach mamy duży wybór tych urządzeń. Różnią się one wielkością, pojemnością, a także mocą. Łączy je to, że są proste w obsłudze i nie wymagają zdolności manualnych i kulinarnych. Suszenie owców w suszarce nie jest pracochłonne. Wystarczy pokrojone owoce lub warzywa umieścić w urządzeniu i zostawić włączone na całą noc. Rano mamy gotowy susz. Minusem takiego suszenia są wyższe rachunki za prąd, a także hałas, jaki się z nich wydobywa podczas suszenia.

Suszenie na kaloryferze

Kto z was pamięta, jak był dzieckiem, a mama suszyła na kaloryferze np. grzyby lub skórki z pomarańczy, lub cytryn ? Zapach w mieszkaniu był obłędny. Tę metodę można wykorzystać i dzisiejszych czasach. Jest ona tańsza, nie wymaga ona nakładu naszej pracy, bo owoce czy warzywa suszą się same. Oczywiście pod warunkiem, że sezon grzewczy jest już rozpoczęty. Suszenie na grzejniku może jednak okazać się długie, jeśli plastry owoców poukładamy na blaszce, którą ułożymy na grzejniku. Zdecydowanie szybciej będzie, jeśli plasterki nawleczemy na nitkę i powiesimy na kaloryferze.

Nie ma to, jak naturalne słońce

Wszyscy wiemy, że to, co naturalne jest najlepsze. Jeśli tylko pogoda nam pozwoli, wykorzystajmy do suszenia owoców czy warzyw słońce. Produkty suszone na słońcu pięknie pachną i mają ciekawy, naturalny kolor. Aby wysuszyć owoce na słońcu, należy je rozłożyć na blaszce, w taki sposób, aby nie stykały się z sobą, a promienie słoneczne miały swobodny przepływ.

 

Bez względu na to, na jaką formę suszenia się zdecydujemy, susz będzie mógł być wykorzystywany przez nas cały rok. Susz znajdzie swoje zastosowanie w kompotach, ciastach, sałatkach, zupach czy sosach. Suszone owoce są również zdrową, pożywną i bez konserwantów przekąską.

 

Autror: Redakcja.Bakalie.com

Przepisy