Surowe ziarno kakaowca- właściwości zdrowotne

Bakalie.com

Ziarno kakaowca a kakao

Czekolada i kakao są doskonale znane nam wszystkim. Mimo iż bywają przyczyną kilku nadprogramowych kilogramów uważa się je za produkty, które jedzone w umiarze mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Znane nam ze sklepu słodkie kakao i czekolada to niestety produkty wysokoprzetworzone. Zawierają nasycone tłuszcze trans, mleko, które hamuje wchłanianie obecnych w ziarnie kakaowca polifenoli, cukier, dodatki smakowe i konserwanty. Do tego jeszcze ziarno kakaowca traci swoje cenne wartości zdrowotne w trakcie obróbki termicznej, która służy wydłużeniu okresu trwałości tego produktu. Dlatego, jeśli zależy nam na zdrowiu powinniśmy jeść tak zwane surowe kakao, które nie zostało poddane działaniu wysokiej temperatury.
Surowe kakao zawiera bardzo cenne dla zdrowia antyoksydanty, wiele składników mineralnych w tym magnez i żelazo, witaminy C, A, E i witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe omega – 6. Jest też źródłem obniżających poziom cholesterolu związków sterolowych i błonnika.


Surowe kakao a antyoksydanty

Surowe ziarno kakaowca to przede wszystkim ogromne ilości antyoksydantów. Antyoksydanty chronią komórki naszego organizmu przed wpływem wolnych rodników wywołujących groźne dla życia nowotwory i choroby układu krążenia. A ziarno kakaowca zawiera ich aż dwa razy więcej niż czerwone wino i trzy razy więcej niż zielona herbata, produkty uważane za jedne z najlepszych źródeł antyutleniaczy. Jest w nim nawet więcej przeciwutleniaczy niż w borówkach, które dostarczają nam 32 substancje antyutleniające. Ukryte w owocach kakaowca nasiona mają ich aż 621, wśród których możemy wymienić antocyjany, katechiny i polifenole. Zawarte w surowym kakao antocyjany zapobiegają starzeniu się komórek naszego ciała. Podobne działanie maja katechiny, które zwiększają szybkość regeneracji komórek i działają na nie energetyzująco. Z kolei polifenole mają zbawienny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i chronią serce, a także obniżają ciśnienie tętnicze krwi. 

Składniki mineralne w surowym ziarnie kakaowca

Surowe kakao jest też źródłem składników mineralnych takich jak żelazo, chrom, cynk, potas, mangan, miedź, łatwo przyswajalny wapń, a przede wszystkim magnez. Wiele ludzi cierpi na niedobory magnezu, a przecież ten pierwiastek jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Chroni serce, zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów, dzięki czemu niweluje ryzyko wystąpienia udaru czy zawału serca. Magnez poprawia cyrkulacje krwi, zwiększa wydajności naszego umysłu i łagodzi stres. Działa także antydepresyjnie i poprawia nasze samopoczucie.
Duże znaczenie dla naszego organizmu ma też zawarte w ziarnach kakaowca żelazo, które jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na anemię. Niedobór żelaza wiąże się z pewnymi skutkami ubocznymi, do których należy przede wszystkim zmęczenie i złe samopoczucie. Porcja surowego kakao zawiera więcej żelaza niż taka sama porcja wołowiny. Ziarno kakaowca jest też bogatym źródłem cynku. W 100g surowego kakao cynku jest więcej niż w 100g większość warzyw lub ziaren. Cynk przyśpiesza gojenie się ran, łagodzi podrażnienia skóry. Jest skuteczny w leczeniu trądziku młodzieńczego i różowatego, poparzeń, wyprysków, łuszczycy. Ma też pozytywny wpływ na nasze włosy i paznokcie. 

Surowe kakao na szczęście, miłość i energię

Oprócz wymienianego już magnezu surowe kakao zawiera inne substancje poprawiające samopoczucie i dające energie. Jedną z nich jest tryptofan odgrywający ważną rolę w produkcji „hormonu szczęścia” – serotoniny. Tryptofan poprawia nastrój i zapewnia spokojny sen. Chroni również serce i sprawia, że krew jest lepiej dotleniona. Podnosi wydajność umysłu, relaksuje mięśnie i zwiększa ich elastyczność. Inną substancją działającą na nasze samopoczucie, obecną w ziarnie kakaowca jest anandamid, który wywołuje uczucie euforii. Jest on naturalnie produkowany przez organizm po wysiłku fizycznym i sprawia, że czujemy się wtedy zrelaksowani i pełni energii. Kakaowiec to jedyna roślina na świecie zawierająca tę substancję. Kolejny związek poprawiający nastrój to fenyloetylamina (PEA), która powoduje uwolnienie endorfin i jest produkowana przez organizm, kiedy jesteś zakochany. Jej działanie porównuje się nawet do amfetaminy, odpowiadającej za pożądanie i podniecenie. To właśnie dzięki fenyloetylaminie surowe kakao uważa się za afrodyzjak. Ponadto kakao zawiera wpływające pozytywnie na nastrój dopaminę i inhibitory monoaminooksydazy. 

 Spożywanie surowego kakao ma też działanie pobudzające. Jest to spowodowane zawartością kofeiny i teobrominy. Umiarkowana ilość kofeiny wpływa na pobudzenie i rozjaśnienie pracy umysłu. Teobromina pobudza serce, ponieważ poprawia przepływ tlenu. To z kolei stymuluje funkcje poznawcze i poprawia pamięć.
Autor: Redakcja Bakalie.com