Persymona- księżniczka z domowej doniczki

Bakalie.com

O tym, że owoce są zdrowe i smaczne nikogo nie trzeba przekonywać. Zawsze mamy je na wyciągnięcie ręki. Możemy je kupić w sklepie czy na bazarze. Niektórzy z nas są dodatkowymi szczęśliwcami. Mają swoje ogrody lub sady i samodzielnie mogą wyhodować sobie smaczne, soczyste owoce bez sztucznych nawozów. Dla miłośników natury, nie ma nic bardziej przyjemniejszego jak prace w ogrodzie, dbanie o rośliny, które później odwdzięczają się urodzajnym owocem.

A co z uprawą owoców w domu ? Można ? Pewnie, że można, wystarczy tylko chcieć. Najczęściej hodujemy pomarańcze lub cytryny. A czy próbowaliście kiedyś wyhodować persymonę ? Nie ? W takim razie teraz jest na to dobry moment. Wystarczy kupić ładne doniczki, które jednocześnie będą ozdobą naszej kuchni i do dzieła.

Jak sadzić persymonę w doniczkach

Kaki hodujemy z pestek. Takie owoce pojawiają się w sprzedaży w okolicy Świąt Bożego Narodzenia. Owoce kaki hodowane w naturalny sposób dojrzewają od końca jesieni po początek zimy. Owoce te są na początku są niedojrzałe i powinny kilka dni leżakować w temperaturze pokojowej. Kiedy decydujemy się na hodowlę persymony w warunkach domowych musimy kupić owoce dojrzałe, miękkie, o skórce wodnistej w kolorze ciemnej pomarańczy. Owoce dzielimy na pół i wydobywamy nasiona. Nasiona należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą, aby pozbyć się resztek owocu. Tak przygotowane pestki zawijamy w namoczony wodą ręcznik papierowy i szczelnie zamykamy w woreczku foliowym. Tak przygotowaną paczuszkę przetrzymujemy w lodówce przez okres trzech miesięcy. Co jakiś czas musimy odwinąć woreczek, żeby sprawdzić, czy ręcznik w dalszym ciągu jest wilgotny. Jeśli nie jest, moczymy go i szczelnie owijamy pestki.

Po upływie trzech miesięcy wysiewamy nasiona. Zanim je zasiejemy, nasiona dokładnie oglądamy czy nie spleśniały. Pestki z nalotami pleśni nie nadają się do uprawy.
Zdrowe ziarenka wkładamy do doniczek napełnionych torfem. Podłoże należy obficie nasączyć wodą.
Pestki wkładamy na głębokość około 3 cm. Doniczkę należy owinąć folią spożywczą i postawić w ciepłym, jasnym miejscu np. na parapecie w pokoju południowym. Jeśli zapewnimy sadzonce stałą temperaturę powietrza do 25 stopni i wilgotne podłoże, możemy za trzy tygodnie spodziewać się, że roślinka wykiełkuje.

Kiedy zobaczymy zielone pędy roślinki, zdejmujemy folię spożywczą z doniczki. Przy uprawie kaki, musimy pamiętać, żeby co jakiś czas zmieniać (przekręcać) położenie doniczki. Powoduje to, że roślina rośnie w linii pionowej i nie wygina się w poszukiwaniu promieni słonecznych.
Gdy kaki ma już rozwinięte młode liście przesadzamy ją. Musimy pamiętać, aby doniczka była dwa razy większa od pierwotnej.

Kaki – prawidłowa pielęgnacja

Aby cieszyć się smacznymi owocami kaki pamiętajmy, że:

kaki jest rośliną ciepłolubną i dlatego hodujemy ją tylko i wyłącznie w mieszkaniu,
musi mieć wilgotne podłoże,
temperatura powietrza powinna mieć do 30 stopni Celsjusza,
roślina powinna stać w jasnym miejscu,
donica powinna być głęboka, gdyż kaki to roślina o silnie rozbudowanej strukturze korzeniowej

Kiedy mamy ciepłe lato doniczki z kaki możemy wystawiać na zewnątrz i pozwolić roślinie na cieszenie się w pełni słońcem. Ponieważ słońce wysusza glebę, musimy ją regularnie podlewać. Pamiętajmy, żeby osłonić drzewko od wiatru, który mógłby je złamać.
Jesienią ponownie persymona musi zamieszkać w naszych domach, gdzie ma zapewnione optymalne warunki do rozwoju.
Kaki jest rośliną, która nie wymaga nawożenia, wystarczy uzupełniać ziemię w doniczce.

Kiedy spełnimy wszystko powyższe warunki uprawy, możemy być pewni, ze drzewko odwdzięczy nam się urodzajnymi owocami. W ten oto sposób mamy świeże, smaczne owoce na wyciągnięcie ręki a co za tym idzie zaoszczędzone pieniądze.

Autor: Redakcja Bakalie.comŹródło Youtube/ Anka Gotuje