Owoce Kaki - z czym to się je

Bakalie.com

Owoce kaki – skąd się wzięły

Jeśli wgryziesz się w owoc, który wygląda jak pomarańczowy pomidor, a Twoje usta automatycznie wykrzywią się od silnego, gorzkiego smaku – prawdopodobnie żujesz niedojrzały owoc kaki. Natomiast Twoja reakcja niczym nie różni się od reakcji wczesnych osadników Ameryki Północnej.

Osadnicy ci, sądzili, że owoc kaki jest absolutnie niejadalny, dopóki lokalna ludność nie powiedziała im, że owoce nie będą gotowe do spożycia aż do pierwszego mrozu. Osadnicy stwierdzili, że mróz prawdopodobnie wpływa na poprawę smaku, lecz tubylcy wyjaśnili, że owoce muszą pozostać na drzewie co najmniej do października. Wtedy dopiero dojrzewają i nadają się do spożycia.

Owoce kaki, na świecie nazywane także persimmonem, przez Indian nazywane były również putchamin, pasimian czy pessamin -  w zależności od dialektu plemienia. Jeśli sięgalibyśmy po nie zanim dojrzeją, trafilibyśmy na niewielki, gorzki owoc, pełen pestek. Gorzki smak spowodowany wysoką zawartością taniny, niweluje się gdy owoc dojrzewa.

Sam wygląd owocu zmienił się znacznie przez lata. Początkowo owoce kaki były wielkości winogron, później śliwek. Obecnie najbardziej przypominają pomidora. Pierwotni mieszkańcy Ameryki Północnej suszyli owoce kaki i piekli z nich bochenki chleba.

Wszyscy Grecy znają słowo diospyros. Nazywa się nim – pokarm bogów. Okazuje się jednak, że pod słowem diospyros kryje się także inne znaczenie. Jest to grecka nazwa owoców kaki.

Rodzaje owoców kaki

Większość owoców kaki, sprzedawanych obecnie na świecie nazywanych jest japońskimi. Nie pochodzą one jednak z Japonii, lecz z Chin. Do Japonii kaki zostały wprowadzone dość wcześnie i przyjęły się na tyle dobrze, że okrzyknięte zostały narodowymi owocami, wchodząc w skład tradycyjnych, japońskich dań na Japoński Nowy Rok. W 1800 roku, pierwsze sadzonki persimmonów dotarły do Kalifornii. Ta subtropikalna roślina, doskonale rosła nie tylko w rejonach Kalifornii, ale także na południowo- wschodnich terenach Stanów Zjednoczonych.

Na świecie istnieją setki odmian owoców kaki, jednakże na rynku dostępne są dwa gatunki. Hachiya – jest odmianą najbardziej popularną. Jej owoce są jasno pomarańczowe, w kształcie dużych pomidorów. Hachiya musi był całkowicie dojrzały. Kiedy tak się stanie jego miąższ jest mięsisty, intensywnie pomarańczowy, o konsystencji galaretki. Dla wielu osób, ta nietypowa konsystencja jest odrzucająca i zniechęcająca, jednakże smak skutecznie ją rekompensuje. Dojrzałe kaki Hachiya smakują jak bardzo słodka morela o jedwabistej fakturze.

Drugim gatunkiem jest Fuyu. Tak samo jak w przypadku kaki Hachiya, Fuyu jest pomarańczowy i przypomina średniej wielkości pomidora. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że Fuyu spożywamy wtedy kiedy jest twarde, w ten sam sposób jak jemy jabłko.

Autor: Redakcja Bakalie.com