Papryka- ostra, słodka, różnokolorowa. Każda zdrowa, każda smaczna.

Bakalie.com

Sprowadzona przed wiekami z Ameryki Łacińskiej papryka podbiła wszystkie kontynenty. W Europie z jej produkcji i spożycia słyną Węgrzy. Stanowi podstawę słynnej zupy gulaszowej czy lecza.Dziś jest łatwo dostępna w najróżniejszych odmianach. Używana jako przyprawa i warzywo do bardzo wielu pysznych potraw, a także jadana na surowo jest popularna na całym świecie.Papryka ma bardzo dużo właściwości odżywczych i zdrowotnych. Jest niskokaloryczna, bogata w witaminy, mikroelementy i błonnik. Warto wykorzystać jej walory w naszej kuchni.

W DeCoterii goście na giętych krzesłach
smakują dyniowy mus z papryką i cebulą.
Jesień uderza w okna.

Anna Nowaczyńska

Papryka - imigrantka zza oceanu

Papryka (Capsicum L.) Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, Odkrycia w peruwiańskich grobowcach wykazały, że była uprawiana już 2500 lat p.n.e., Aztekowie przyprawiali wówczas jedzenie drobno potłuczoną papryką.
W Europie papryka pojawiła się pod koniec XV wieku, przywieziona przez Krzysztofa Kolumba do Hiszpanii. Wkrótce zaczęto uprawiać ją we Włoszech, Francji i w krajach bałkańskich. Jednak jeszcze dość długo uznawano ją za roślinę ozdobną. Największą popularność zdobyła na Węgrzech, gdzie szybko stała się narodowym warzywem i przyprawą. W Polsce, jako roślina uprawna zagościła dopiero 30 lat temu i, ze względu na klimat, hodowana jest głównie w tunelach foliowych.
Papryka (Capsicum L.) to roślina jednoroczna z rodziny psiankowatych, tej samej, do której należą też pomidory, ziemniaki i bakłażany. Owocami są rozdęte jagody. Istnieją ponad dwa tysiące odmian papryki różniące się barwą, kształtem, wielkością, smakiem i oczywiście ostrością.

Papryka ostra

Najbardziej znanymi odmianami przyprawowymi, czyli ostrymi są pepperoni i grupa papryk chili, do której zaliczają się jedne z najostrzejszych: jalapeno, tabasco, cayenne i habanero. Swoją ostrość papryka zawdzięcza zawartemu w niej alkaloidowi - kapsaicynie. Stopień ostrości papryki mierzy skala Scoville'a, która określa ilość kapsaicyny zawartej w substancji. Obecnie za najostrzejszą na świecie odmianę uznaje się Carolina Reaper.
Ostra papryka sprzyja odchudzającym się, gdyż skutecznie i szybko spala kalorie. Jest stosowana, jako składnik wielu suplementów diety przeznaczonych dla osób otyłych i z nadwagą.
Bardzo ostrej papryki nie powinni jeść cierpiący na choroby układu pokarmowego, ponieważ może dodatkowo podrażnić błony śluzowe. Trzeba też na nią uważać w diecie małych dzieci i osób starszych i o wrażliwym żołądku.
Jeśli papryka okaże się zbyt ostra dla naszego podniebienia, nie popijajmy jej wodą, gdyż nie rozpuszcza ona kapsaicyny i efekt pieczenia rozszerza się cały przełyk i żołądek. Najlepiej wypić tłuste mleko lub zjeść lody. Zaleca się także tłuste jedzenie, chleb z masłem albo masło orzechowe.

 

Paryka słodka

Najbardziej popularne są słodkie odmiany wielkoowocowe. Są okazałe i mają grube i mięsiste ścianki. Nie zawierają kapsaicyny, więc są łagodne w smaku. Dobrze smakują podawane w formie surowej, a także, jako pieczone, duszone, grillowane i marynowane warzywo.

 

Przeczytaj także : Paryka - nieoceniona przyprawa w naszej kuchni

 

Autor: Redakcja Bakalie.com