Paryka - nieoceniona przyprawa w naszej kuchni

Bakalie.com

Papryka na zdrowie i dobre samopoczucie

Wszystkie papryki są zdrowe i mają bardzo dużo składników o właściwościach zdrowotnych. Są to witaminy z grupy B oraz związki mineralne: wapń, potas, żelazo i magnez. Papryki są najbardziej cenione za ogromne ilości witaminy C. W 100 gramach mają jej więcej, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie.

Częste jedzenie papryki poprawia ogólne samopoczucie, wpływa na zdrowie układu nerwowego, reguluje ciśnienie krwi, chroni przed zwapnieniem naczyń krwionośnych i dobrze działa na układ kostny i mięśniowy. Dzięki dużej zawartości błonnika papryka wspomaga pracę układu pokarmowego i sprzyja odchudzaniu. Ponadto działa lekko moczopędnie, przyspieszając oczyszczanie organizmu z toksyn.

W zależności od koloru papryki mają nieco inną zawartość substancji o właściwościach zdrowotnych:

  • czerwona ma bardzo dużo beta-karotenu i dużą ilość witaminy C. Dobrze działa na wygląd skóry i wzrok. Przeciwdziała zwyrodnieniom rogówki i kurzej ślepocie;
  • zielona zawiera dużo kwasu foliowego i witaminy E oraz ma najmniejszą ilość kalorii. Polecana jest kobietom w ciąży i osobom dbającym o sylwetkę i młody wygląd;
  • żółta i pomarańczowa mają w swoim składzie witaminy z grupy B oraz, luteinę zapobiegającą chorobom oczu, takim jak zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra czy zaćma.

Ostra papryka wykorzystywana jest w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków przeciwbólowych i rozgrzewających.

Papryki obawiać się mogą jedynie osoby ze skłonnością do alergii, gdyż ma ona tendencje do wywoływania uczuleń.

Zalety kulinarne papryki

Papryka jest jedną z najbardziej znanych przypraw. Suszona i sproszkowana, ostra i słodka, dodana do potraw podnosi ich smak i aromat.
Są osoby, które niezbyt chętnie sięgają po paprykę. Biorąc jednak pod uwagę jej właściwości zdrowotne, dobrze byłoby, aby stała się częstym składnikiem naszej diety. Jest bardzo dużo przepisów na dania z papryki lub z papryką, więc każdy może znaleźć coś dla siebie.


Mimo iż pojawiają się stwierdzenia, że termiczna obróbka nie szkodzi papryce, to jednak trzeba pamiętać, że najważniejsza witamina C jest substancją bardzo niestabilną. Na szczęście przy przyrządzaniu „na gorąco” papryka szybko staje się miękka, więc straty są stosunkowo nieduże. Lepiej jednak jadać ją na surowo.


Z kolei przy zakupie dobrze jest wybierać paprykę twardą, nieuszkodzoną o gładkiej i błyszczącej skórce. Świeża może być przechowywana w lodówce nawet do dwóch tygodni.
Różnorodność odmian papryki sprawia, że możemy ją znaleźć w bardzo wielu produktach, począwszy od paprykarzy, poprzez gulasze, sosy, aż do czekolad!
Liczne odmiany papryki powinny nie tylko cieszyć nasze oczy, ale przede wszystkim podniebienia.

Ciekawostki o papryce

  • Węgierski naukowiec Albert Szent-Györgyi otrzymał nagrodę Nobla za wyizolowanie z papryki krystalicznego kwasu askorbinowego (witaminy C);
  • Jedno z węgierskich porzekadeł mówi, że gospodyni, kiedy ma przygotować posiłek, stawia na stole słoik z papryką i zastanawia się, co do niej dodać;
  • Papryczka chili zwiększa wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia;
  • Papryczka Jalapeno ubrana w sombrero była maskotką Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Meksyku w 1986 r.;
  • W Ameryce Łacińskiej wianki z papryki wieszane domach i noszone na szyi były magicznymi amuletami chroniącymi od demonów;
  • W Ameryce Środkowej do dziś obchodzi się święta na część paprykowych bóstw;
  • Indianie uważali paprykę za siedlisko boga ognia i spożywali ją w dużych ilościach, aby pokrzepić potencję seksualną.

 

Przeczytaj także: Ostra, słodka, różnokolorowa. Każda zdrowa, każda smaczna.

Autor: Redakcja Bakalie.com