Nietolerancje pokarmowe- czym są i jak je rozpoznać?

Bakalie.com

Czym jest nietolerancja pokarmowa?

Nietolerancją pokarmową nazywamy niewłaściwą reakcję organizmu na niektóre pokarmy, które dla innych osób są nieszkodliwe. Z kolei nieprawidłowa reakcja organizmu jest przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych wśród społeczeństwa. Najnowsze badania wskazują, że na nietolerancje pokarmowe cierpi ponad 45% populacji. Najczęściej występuje nietolerancja na mleko ze względu na występujący w nim cukier- laktozę. Częsta jest również nietolerancja glutenu, pszenicy czy konserwantów występujących w licznych produktach.

Czym różni się alergia pokarmowa od nietolerancji pokarmowej?

Należy rozróżnić nietolerancję pokarmową od alergii pokarmowej, na którą cierpi zaledwie 2,5% populacji, a więc znacznie mniejszy procent ludzi. Zasadniczo objawy alergii pokarmowej pojawiają się w ciągu kilku minut do max. 2 godzin od spożycia bądź kontaktu z alergenem. Układ odpornościowy bardzo szybko daje odpowiedź. Najczęstszą reakcją jest katar, kichanie, swędzenie, wysypka, ogólne rozbicie, wymioty czy biegunka. Natomiast w przypadku nietolerancji pokarmowej reakcja organizmu jest zdecydowanie bardziej skomplikowana i występuje z opóźnieniem, bo dopiero po kilku dniach, a trwać może nawet kilka tygodni. Co ważne, nierozpoznana nietolerancja pokarmowa może spowodować przewlekły stan zapalny w organizmie, a co za tym idzie, rozwój chorób cywilizacyjnych.

Jakie są objawy nietolerancji pokarmowej?

Bardzo ważną rzeczą jest by nie lekceważyć poniżej występujących różnorakich problemów ze zdrowiem, które mogą  być spowodowane przez ukrytą nietolerancję pokarmową. Problemy te dotyczą różnych części ciała.

1. Przewód pokarmowy:  bóle brzucha, wzdęcia, niestrawność, zaparcia, biegunki, nadwaga, mdłości, skurcze, zaburzenia wchłaniania pokarmu, zgaga, zespół jelita drażliwego, brak apetytu, nudności i wymioty

2.  Skóra: wysypka, łuszczyca, egzema, łupież, rumień, pokrzywka, trądzik, przebarwienia, nadmierne rogowacenie naskórka, nadmierne pocenie się

3. Głowa i problemy natury psychicznej: migreny, zawroty głowy, depresja, niepokój,  lęki, jąkanie, zaburzenia koncentracji, płaczliwość, rozdrażnienie, wahania nastroju, anoreksja, bulimia

4. Oczy, uszy, nos i gardło: zaczerwienienie oczu, łzawienie, zaburzenia widzenia, zaburzenia słuchu, dzwonienie i szumy w uszach, przewlekły kaszel, astma, podatność na przeziębienia, katar sienny, zatkany nos, zapalenie ucha i gardła

5. Serce i płuca: ziewanie, chrypka, kołatanie serca, problemy z ciśnieniem- za wysokie lub za niskie, niski puls, przyspieszone tętno, trudności z oddychaniem.

6. Ponadto może występować wiele innych dolegliwości takich jak: przewlekłe zmęczenie, senność lub bezsenność, problemy z płodnością, bolesne miesiączkowanie, zaburzenia potencji, osteoporoza, reumatyzm, nadmierne pocenie się i nieprzyjemny zapach potu.

Co ważne nierozpoznana nietolerancja pokarmowa może przyczynić się do wielu groźnych chorób cywilizacyjnych takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, cukrzyca czy choroby tarczycy.

Lekarze dzielą nietolerancję pokarmową na dwa rodzaje:

1. O podłożu immunologicznym

W tym przypadku pokarm będący alergenem powoduje, że nasz organizm wytwarza nadprogramową liczbę przeciwciał typu IgG. Te z kolei, produkowane przeciwko problematycznym pokarmom, zaczynają atakować zdrowe tkanki.

2.  O podłożu nieimmunologicznym (dawniej nietolerancja pokarmowa) 

Związana jest najczęściej z laktozą i wiąże się z problemami trawiennymi. Również jeśli zjedliśmy produkt do którego zostały dodane konserwanty i ulepszacze smaku mógł spowodować zmniejszenie  liczby enzymów trawiennych. Ten spadek z kolei wywołał nietolerancję glutenu, fruktozy, alkoholu, a nawet błonnika. Ilość i świeżość spożytego pokarmu mają bezpośredni związek z natężeniem objawów.

Jak sprawdzić czy mamy nietolerancję?

Służą do tego specjalistyczne testy, na podstawie, których jesteśmy w stanie dowiedzieć się, których produktów spożywczych nasz organizm nie toleruje. Często lekarze stosują leczenie objawowe, tymczasem warto dotrzeć tam gdzie problem zdrowotny się zaczyna czyli zbadać najpierw przyczynę dolegliwości. Zamiast brać ciągle tabletki przeciwbólowe na powtarzający się ból głowy może warto zbadać co jest jego przyczyną? Skąd u nas ten przewlekły katar? Może źródło ciągłych nawracających infekcji tkwi gdzieś głębiej?

Na pewno warto sobie zadać tego typu pytania, a żeby poznać odpowiedź należy poddać się badaniom wykrywającym nietolerancję poszczególnych pokarmów. Odpowiednia diagnoza pozwoli na wdrożenie zmian żywieniowych i skomponowanie odpowiedniej diety. Pozwoli nam to pozbyć się dotychczasowych problemów zdrowotnych z którymi się borykaliśmy. W tej chwili test na nietolerancję pokarmową możemy wykonać na terenie całej Polski. Do wyboru mamy testy biorące pod uwagę podstawowe produkty spożywcze, elementy metalowe i odżywcze, aż po testy zaawansowane bardzo szczegółowe, biorące pod uwagę zarówno żywność jak i produkty niespożywcze. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy