Celiakia

Bakalie.com

Jest to choroba genetyczna, charakteryzująca się nietolerancją glutenu.Jest to białko zapasowe, które znaleźć można w zbożach takich jak pszenica, żyto. U osób cierpiących na tą dolegliwość gluten doprowadza do zaników kosmków jelita cienkiego, które pozwalają w sposób efektywny na wchłanianie dostarczonych składników odżywczych. Jedyną jak do tej pory metodą leczenia jest stosowanie przez całe życie diety bezglutenowej.

Przeprowadzone badania wykazały, że cierpi na nią 1 % populacji. Mitem jest również fakt, że dotyczy tylko małych dzieci. Po raz pierwszy pojawić się może w okresie dojrzewania, ciąży, czy po wystąpieniu infekcji. Grupą bardziej narażoną na celiakię są kobiety, które zapadają na nią 2 razy częściej niż mężczyźni.


Jakie objawy świadczą o chorobie?

Ilu chorych, tyle objawów. U każdego może manifestować się trochę inaczej. Wszystko zależy od wieku chorego, jego stanu ogólnego. Jeśli weźmiemy pod uwagę objawy celiakia została sklasyfikowana na 3 grupy.

1. pełnoobjawowa - najczęściej spotykana u kobiet w ciąży i małych dzieci. U chorego występują częste biegunki, wzdęcia brzucha, niski wzrost u dzieci, znaczna utrata masy ciała. Dość często objawy te mylnie rozpoznawane są przez lekarzy, jako zespół jelita drażliwego.
2. skąpoobjawowa - zmiany dotyczą jedynie błony śluzowej jelita cienkiego. Występuje najczęściej. U chorych zaobserwować można anemię, częste pojawianie się aft, permanentne zmęczenie, zbyt wysoki poziom cholesterolu, problemy z płodnością.
3. ukryta - u chorych w badaniach obrazowych stwierdza się prawidłowy obraz jelita, natomiast w badaniach krwi wykryto szereg charakterystycznych przeciwciał.

Czy trzeba ją leczyć?

Tak i to bezwzględnie. Musimy zdać sobie sprawę, że zaniedbanie tej dolegliwości może doprowadzić do przykrych dolegliwości w późniejszym okresie życia. Jednym z nich są, np. zaburzenia wchłaniania wapnia przez układ kostny człowieka, a co za tym idzie występowanie osteoporozy. Powikłaniem, które może okazać się bardziej brzemienne w skutkach jest wystąpienie nowotworu jelita cienkiego- chorzy na celiakię aż 40 % częściej chorują na tego chłoniaka w porównaniu z resztą populacji. Przeprowadzone badania wykazały, że aż 20 % kobiet zmagających się z niepłodnością nieznanego pochodzenia choruje na celiakię.

Podejrzewasz u siebie celiakię?

Przede wszystkim należy udać się do gastroenterologa. Zapewne skieruje Cie na badania krwi, podczas których oznaczone zostaną przeciwciała, które są charakterystyczne dla tej właśnie choroby. Dla 100% pewności zaleca się wykonanie biopsji jelita cienkiego, która wykonywana jest w trakcie gastroskopii. Zanik kosmków jelitowych w połączeniu z występowaniem choćby jednego z oznaczanych wcześniej przeciwciał daje pewne rozpoznanie.

Dieta? Jeśli tak, to, jaka?

Tak i to do końca życia. Chorzy są na diecie bezglutenowej, której zasad musza ściśle przestrzegać. Skutkuje to ustąpieniem przykrych dolegliwości, z którymi się wcześniej borykali. 

Choroba Dühringa, co to takiego?

Są to problemy związane ze skórą występujące w trakcie nietolerancji glutenu. We krwi osób, które na nią cierpią występują identyczne markery, jak u osób chorych na celiakię. Zwykle manifestuje swoją obecność między 14 a 40 rokiem życia. Zaobserwować można grudki, liczne pęcherzyki, które są bardzo swędzące. Najczęściej zmiany te występują na kolanach, łokciach i kości krzyżowej, a także w okolicy łopatek.


Miód, bakalie, kawa, herbata w celiakii

Osoby cierpiące na celiakię mogą bez żadnych problemów włączyć do swojej diety wszystkie wyżej wymienione produkty. Nie są one przeciwwskazanie w ich codziennym menu. Należy jednak wystrzegać się picia kawy zbożowej, która zawiera w swym składzie gluten. Jednak przed zakupem któregokolwiek z produktów zaleca się dokładne zapoznanie się ze składem.  

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy