Nietolerancja laktozy

Bakalie.com

Jest to nietolerancja cukru znajdującego się zarówno w mleku jak i nabiale. Plasuje się w czołówce, jeśli chodzi o alergie pokarmowe. Występuje zarówno w mleku kobiet karmiących, krowim jak i owczym. Możemy o niej mówić, gdy organizm nie wytwarza laktazy- enzymu, który jest niezbędny do rozłożenia laktozy. W wyniku tego defektu nierozłożony cukier wędruje do jelita grubego, co skutkować może nieprzyjemnymi dolegliwościami gastrycznymi takimi jak wzdęcia czy bóle brzucha.

Jakie są przyczyny nietolerancji?

Jednym z powodów jest dziedziczny niedobór laktazy. Sprawcą tego stanu jest polimorfizm genu laktazy. Poziom enzymu w tym przypadku sukcesywnie maleje od około 2 roku życia. Objawy tego typu bardzo rzadko występują u dzieci. Ujawnia się zazwyczaj u nastolatków lub dorosłych. Postać ta jest dziedziczona jest w sposób recesywny.

Kolejną znaną przyczyną jest alaktazja- wrodzony niedobór laktazy. Organizm posiada wrodzony defekt, który uniemożliwia wytwarzanie enzymu. W takiej sytuacji objawy są widoczne już u noworodków po ich pierwszym kontakcie z mlekiem modyfikowanym bądź tym, pochodzącym od matki.

Do nietolerancji laktozy może dojść również w wyniku wtórnego niedoboru laktazy. Dzieje się tak w przypadku, gdy mamy doczynienia z chorobami, które niszczą kosmki jelitowe produkujące ten właśnie enzym. Można do nich zaliczyć chorobę: Leśniowskiego- Crohna, Duhringa, martwicze zapalenie jelita. Do degradacji kosmków można również doprowadzić nadmiernym przyjmowaniem antybiotyków i leków.

Jakie są objawy nietolerancji?

  • biegunki,
  • bóle brzucha,
  • silne wzdęcia,
  • nadmierne oddawanie gazów,
  • kolki.

Nasilenie objawów jest ściśle zależne od ilości spożytej laktozy, jak również stopnia niedoboru w organizmie laktazy. Dolegliwości pojawiają się kilka godzin po spożyciu mleka lub nabiału, co często utrudnia powiązanie występujących problemów z nietolerancją.

Diagnozujemy i leczymy nietolerancje laktozy

Jak się ją diagnozuje?

  • wodorowy test oddechowy- pacjent poddawany badaniu musi być na czczo. Podaje się laktozę, po czym następuje pomiar wydychanego wodoru w powietrzu.  U osób z nietolerancją wskaźnik ten jest znacznie podwyższony,
  • badanie pH kału- kwaśny odczyn wskazuje na nietolerancję,
  • próba eliminacyjna- pacjent przez okres dwóch tygodni stosuje dietę bezlaktozową, jeśli zauważy ustąpienie objawów można podejrzewać nietolerancję laktozy.

Jak ją leczyć?

Jeśli mamy do czynienia z wrodzonym niedoborem kuracją będzie dożywotnia rezygnacja z produktów, w których znaleźć można cukier mleczny. W przypadku pierwotnym w zależności od nasilenia pacjent będzie musiał albo zrezygnować całkowicie lub jedynie ograniczyć spożywanie laktozy. U niemowląt i małych dzieci rodzice zastosować muszą mieszanki mleczne bezlaktozowe.

 

 Autor: Redakcja Bakalie.com

 

Przepisy