Miód sztuczny

Bakalie.com

Sztuczny znaczy, że gorszy ?

Sztuczny miód jest produktem syntetycznym wytwarzanym przez człowieka. W smaku i wyglądzie jest podobny do naturalnego, ale nie ma jego właściwości zdrowotnych, smakowych i zapachowych. Nie zawiera też unikatowych składników takich jak sole mineralne, enzymy czy kwasy organiczne obecnych w miodzie naturalnym. Miód sztuczny ma tak naprawdę niewiele wspólnego z miodem naturalnym i osoby zainteresowane zdrowym odżywianiem nie będą po niego sięgać.


Historia sztucznego miodu sięga czasów pierwszej wojny światowej. Był on produkowany głownie na terenach zajętych przez Niemców. Samo określenie „sztuczny miód” pochodzi od niemieckiego słowa Kunsthonig. Po drugiej wojnie światowej w Polsce działały cztery fabryki sztucznego miodu, jednak ich produkcja była niewielka ze względu na niskie zapotrzebowanie rynku na ten produkt. Jako tańszy odpowiednik miodu naturalnego miód sztuczny jest wykorzystywany do wyrobu produktów piekarskich i cukierniczych.


Miód sztuczny otrzymuje się przez rozkład cukrów złożonych (najczęściej z syropu ziemniaczanego) sacharozy lub izoglukozy na cukry proste w procesie podgrzewania w roztworze z dodatkiem słabych kwasów jako katalizatorów. Aby miód ten przypominał swój naturalny odpowiednik dodaje się do niego różnego rodzaju barwniki np. karmel, aromaty i substancje smakowe.
 

Jak rozpoznać miód sztuczny ?

  • Konsystencja sztucznego miodu jest jednolita i bez grudek. Jeśli wylejemy trochę takiego miodu na talerzyk, rozleje się on po nim równomiernie. Miód naturalny utworzy na talerzyku stożek,
  • Miody sztuczne w wodzie rozpuszczają się równomiernie i szybko. Zaś miody naturalne tworzą w wodzie smugi,
  • Sztuczny miód w przeciwieństwie do naturalnego nie krystalizuje się.


Autor: Redakcja Bakalie.com