Miód spadziowy- miód który nie powstaje z kwiatów.

Bakalie.com

Miód spadziowy to jedyny gatunek miodu, który nie powstaje z kwiatów. Miód spadziowy to miód, który powstaje z wydzieliny mszyc i czerwców żerujących na liściach drzew.

Spadź to lepka wydzielina występująca na niektórych drzewach i krzewach - jest wydzielana przez mszyce i czerwce, które wysysają soki z młodych pędów i liści - najczęściej świerków, jodły, sosny, modrzewia, sębu, klonu, brzozy, buku, wierzby, głogu.

Wydzielina ta jest zbierana przez pszczoły głównie latem. Jest ona strasznie lepka i słodka. Swoją słodkością i lepkością, zwabia ona pszczoły, które dodatkowo ją zagęszczają i składają jako miód spadziowy.

Powszechnie wiadomo jest, że miód spadziowy charakteryzuje się zapachem żywicy i igliwia. Tę odmianę miodu możemy podzielić na dwa gatunki.

1. miód spadziowy liściasty, który najczęściej pochodzi od lipy,
2. miód spadziowy iglasty który najczęściej pochodzi od świerku i jodły.

Miód iglasty jest jednym z najdroższych miodów w Polsce, ponieważ spadź, z której powstaje, występuje w niektórych regionach nawet raz na kilka lat.

Jednak w Polsce występuje również miód nektarowo- spadziowy. Miody nektarowo-spadziowe charakteryzują się barwą od pomarańczowej do ciemnobrązowej. Oprócz spadzi w miodach tych występuje nektar pochodzący z wielu gatunków roślin, a jego obecność dodatkowo wpływa na walory smakowe i zapachowe tej grupy miodów.

Właściwości miodu spadziowego

Miód spadziowy zawiera bardzo dużą ilość składników odżywczych i zdrowotnych. Zawiera on dziewięć razy więcej biopierwiastków niż miody nektarowe, które są bardzo łatwo przyswajalne, a należą do nich: potas, wapń, sód, fosfor, mangan i magnez. Jest to jedyny miód, który zawiera w swoim składzie srebro, cynę, wanad i moliben. W porównaniu z miodami nektarowymi ma dwukrotnie więcej białek, aminokwasów i enzymów, a także występują w nim niewielkie ilości witaminy A, B2, B6, C, PP i K. Gwajakol pochodzący ze spadzi jodłowej nadaje mu właściwości przeciwbakteryjne i wykrztuśne.

Jak wygląda, jak smakuje?

Miód spadziowy iglasty ma łagodny smak, a miód spadziowy z drzew liściastych charakteryzuje posmak żywiczny. Miód spadziowy jest koloru ciemnego z zielonym lub szarym odcieniem. Jego konsystencja jest gęsta i lepka. Natomiast miód pozyskiwany z drzew liściastych oraz owocowych ma barwę złocistożółtą. Barwa ta ciemnieje pod wpływem światła i tlenu.

Jest doskonały w schorzeniach dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, w chorobach serca i naczyń, a nawet nerwicy. Zalecany jest jako odżywka w okresie rekonwalescencji oraz w przypadku anemii i pracy w szkodliwych dla zdrowia warunkach. W miodach spadziowych znajduje się znaczny procent cukru złożonego, melezytozy, zwanego też cukrem modrzewiowym, którego nie ma bądź jest w nieznacznej ilości w miodzie nektarowym.

Miód spadziowy lekiem na wszelkie zło

Miód spadziowy używany jest w medycynie naturalnej. Jest fantastyczną odtrutką na używki takie jak: kawa, herbata, alkohol czy papierosy. Miód spadziowy z drzew liściastych pomaga w regulacji przemiany materii, reguluje pracę serca, rozszerza naczynia wieńcowe, obniża ciśnienie, polepsza krążenie, a także poprawia pracę nerek. Dodatkowo przyspiesza gojenie się ran, oparzeń i odmrożeń. Jego właściwości zmniejszają napięcie nerwowe, działa uspokajająco.

Miód spadziowy iglasty wykazuje działanie przeciwzapalne, wykrztuśne i łagodzące uporczywy kaszel. To doskonałe lekarstwo w walce z przeziębieniem, a nawet poważniejszymi chorobami takimi jak zapalenie płuc.

Miód spadziowy to znakomite lekarstwo na niepokoje, wewnętrzne lęki czy bezsenność. Doskonale wzmacnia odporność. Ze względu na jego właściwości odtruwające, a także ze względu wysoką zawartość biopierwiastków makro i mikrośladowych, miód spadziowy, powinien być stałym elementem diety górników, którzy pracują w kopali uranu, ponieważ chroni ich organizmy przed napromieniowaniem.

Miód spadziowy polecany jest również jako priobiotyk po kuracji antybiotykowej i sterydowej.
Co ciekawe, miód ten posiada więcej węglowodanów niż cukier i jednocześnie mniej kalorii, dlatego doskonale nadaje się na alternatywę przy słodzeniu napojów.

Miód spadziowy to naturalne lekarstwo przy leczeniu astmy i kamicy nerkowej. Jego stosowanie zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory. Nasze serca, dzięki zawartym w miodzie olejków eterycznych, chronione są przed nerwicą.

Miód spadziowy doceniony został także przez lekarzy stomatologów. Jego właściwości powodują, że zapobiega on tworzeniu się kamienia nazębnego.

Autor: Redakcja Bakalie.com