Miód faceliowy nie tylko dla smakoszy

Bakalie.com

Miód z kwiatów facelii

Miód faceliowy uzyskiwany jest z pięknych niebiesko- fioletowych kwiatów, które zdobią nasze łąki, a jednocześnie są silnie miododajną rośliną, pochodzącą z Kalifornii. Jest to roślina ogórecznikowa. Jej okazy osiągają od 30 do 70 cm wysokości. Łodygi ma rozgałęzione, gęsto pokryte sztywnymi włoskami, liście podwójne, pierzasto wcinane. Korona kwiatu utworzona jest z 5 zrośniętych ze sobą płatków długości 7 – 8 mm, które przybierają barwę od błękitno-fioletowej do jasno-błękitnej, rzadziej białej. Pięć dosyć długich pręcików o purpurowo-niebieskich pylnikach wystaje z płatków korony. Według niektórych źródeł facelia została po raz pierwszy sprowadzona do Holandii w 1915 roku, skąd wkrótce rozpowszechniła się po całej Europie jako roślina pastewna i miododajna. Facelia należy do najlepszych roślin miododajnych, przez pszczelarzy nazywana jest „królową roślin miododajnych”. W Polsce najbardziej znana jest facelia błękitna, charakteryzująca się ważną dla każdego pszczelarza wydajnością nektarową i pyłkową oraz krótkim okresem wegetacji – kwitnie po około sześciu tygodniach od siewu przez 5-6 tygodni. Ponieważ ma krótki okres wegetacji, można ją siać w różnych terminach, obliczając je tak, aby zakwitła w pożądanym czasie. Pszczoły odwiedzają facelię błękitną przez cały dzień. Na 1m2 uprawy może pracować nawet 30 pszczół (wydajność na dobrych glebach dochodzi do 300-400 kg miodu/ha).

Miód faceliowy jest miodem nektarowym, czyli kwiatowym. Niebieskofioletowe kwiaty wabią pszczoły swoim kolorem i zapachem. Dlatego pszczelarze, nazywają facelię królową miododajnych roślin i bardzo o nią dbają. Z dużym wyprzedzeniem planują siew rośliny, aby zakwitła w momencie, gdy pszczoły będą mogły swobodnie pracować lub gdy dana pasieka ma zapotrzebowanie na tę właśnie odmianę miodu.

Co warto wiedzieć?

Niebiesko-fioletowa barwa kwiatków ma wpływu na kolor miodu. Miód faceliowy jeśli jest w postaci płynnej, jest bardzo jasny o żółtym, a niekiedy zielonkawym kolorze. Natomiast w postaci skrystalizowanej staje się jaśniejszy, często nawet biały z kremową konsystencją. Miód faceliowy po zbiorach krystalizuje się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Skrystalizowany, stały miód faceliowy może mieć mały kryształ i być gładki, choć zdarzają się miody faceliowe o średnim i grubszym krysztale. Miękka konsystencja miodu ułatwia jego rozsmarowywanie.
Miód faceliowy z całą pewnością będzie przysmakiem dla osób z wyrafinowanym smakiem. Jest delikatny, z posmakiem kwasowości i kwiatowym aromatem. Kupując tę odmianę miodu musimy być wyjątkowo czujni. Dobrze byłoby, gdyby przed zakupem udało się nam go posmakować. Zbyt duża kwaśność miodu świadczy o tym, że miód jest oszukany, nie będzie posiadał delikatnego aromatu i nie ulegnie procesowi krystalizacji.

Kiedy stosować miód faceliowy

Miód faceliowy jest znakomitym zamiennikiem cukru. Cukru, nie tylko tego, którego używamy do słodzenia herbaty, ale również tego, który używamy do pieczenia ciast i przygotowania innych potraw. Jest to rozwiązanie zdrowsze i pożyteczniejsze, ponieważ pozwala na utrzymanie szczupłej sylwetki. Dodatkowo stosowanie miodu zamiast cukru niweluje szkodliwe działanie używek takich jak kawa, herbata, papierosy czy alkohol. Dodaje on siły osobom zmęczonym i daje energię do dalszego działania. „Jest znakomitym sposobem na doładowaniem baterii” po wysiłku fizycznym i intelektualnym. Miód faceliowy jest również świetnym wzbogaceniem diety dzieci, które każdego dnia, uczą się nowych smaków.
Tę odmianę miodu powinno stosować się także w przeziębieniach. Jest on znakomitym lekarstwem na infekcje.

Właściwości zdrowotne miodu faceliowego

Poza doskonałymi walorami smakowymi i zapachowymi, miód faceliowy jest znakomitym lekarstwem. Posiada niezliczone właściwości zdrowotne. Wiemy już, że znakomicie sprawdza się podczas przesilenia fizycznego i psychicznego, dzięki dużej zawartości żelaza i magnezu, a także jest znakomitym lekarstwem w okresie przeziębienia. Dodatkowo wzmacnia odporność, posiada właściwości bakteriobójcze. Miód faceliowy znakomicie sprawdza się jako naturalne lekarstwo, kiedy dokuczają nam choroby układu krążenia, niewydolność serca lub miażdżyca. Miód faceliowy daje wsparcie przy chorobach górnych dróg oddechowych, w tym astmy oskrzelowej, która jest długotrwałą i uciążliwą chorobą. Miód faceliowy znakomicie wpływa także na przewód pokarmowy: wrzody żołądka i dwunastnicy, problemy z woreczkiem żółciowym, trzustką oraz wątrobą, a wszystko to za sprawą zawartej w nim choliny.

Autor: Redakcja Bakalie.com