Melon Kantalupa na stres

Bakalie.com

Melony, arbuzy i inne soczyste owoce doceniamy szczególnie w okresie letnim, kiedy to upały za oknem odbierają nam ochotę na cokolwiek innego. Czy jest coś lepszego niż zimny, soczysty miąższ melona bądź arbuza? Momentalnie wracają nam siły, uśmiech nie schodzi z twarzy i mamy energię do działania. Okazuje się, że właściwości melona kantalupa są o wiele szersze niż tylko skuteczne nawadnianie organizmu. Kantalupa wpływa również na stres.

Melon Kantalupa - co zawiera

Melon kantalupa pochodzi z rejonów Afryki i Azji, zaś nazwany został na pamiątkę miasta położonego w okolicach Rzymu – Cantalupo. Melon ten posiada cudownie pomarańczowy miąższ i ma wyraźny, słodki smak. Pomarańczowy kolor miąższu, melon kantalupa zawdzięcza wysokiej zawartości beta- karotenu, który nasz organizm przekształca w bezcenną witaminę A. Dzięki tej witaminie możemy produkować komórki limfocytów.

Beta- karoten to antyoksydant. Antyoksydanty mają bardzo ważny wpływ dla naszego zdrowia. Chronią nas bowiem przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, które to niszczą zdrowe komórki naszego ciała i przyczyniają się do rozwoju licznych chorób. Witamina A bezpośrednio dba o nasz wzrok.

Melon kantalupa w swoim składzie zawiera również witaminę C, która chroni nasz układ odpornościowy oraz jest bogatym źródłem potasu odpowiedzialnego za obniżanie ciśnienia krwi. Potas ma również zbawienny wpływ na nasz układ sercowo naczyniowy. Pomaga zapobiegać chorobom serca i minimalizuje ryzyko wylewu.

Kantalupa na odchudzanie i stres

Melon kantalupa jest owocem niskokalorycznym. W swoim składzie zawiera ogromną ilość wody oraz jedynie 3 kcal na 100 gramów miąższu. Dba o prawidłowe nawodnienie ciała, działa przeczyszczająco, moczopędnie, pomaga usunąć z organizmu nadmiar toksyn oraz poprawia pracę układu pokarmowego.
Właściwości odchudzające melona kantalupa zwielokrotnione są dzięki zawartości aminokwasu – cytruliny. Cytrulina jest składnikiem wspomagającym odchudzanie i możemy ją znaleźć również w arbuzach.

Melon kantalupa zalecany jest również osobom, zmagającym się z problemami reumatycznymi a także chorobami układu moczowego. Szczególną uwagę na kantalupę, powinny zwrócić osoby walczące z nadmiernym stresem i przemęczeniem. Według naukowców z Francji, melon kantalupa zawiera bardzo dużą ilość cennego przeciwutleniacza enzymatycznego – dysmutazy ponadtlenkowej. Dysmutaza ponadtlenkowa minimalizuje straty wywołane przez szkodliwą aktywność wolnych rodników, rozwijającą się w wyniku stresu. Zmniejszanie poziomu stresu jest bardzo istotne dla zachowania zdrowia całego organizmu. Spowodowane jest to tym, że w czasie nadmiernego, przedłużającego się napięcia, stresu czy przemęczenia, nasze ciało staje się doskonałym miejscem do szkodliwej aktywności wolnych rodników. To właśnie w takim środowisku czują się najlepiej i doprowadzają do największej ilości szkód.

Melon kantalupa- kto powinien uważać?

Z melona kantalupy zrezygnować powinny osoby chorujące na cukrzycę – ze względu na wysoką zawartość cukrów w owocu. W przypadku osób wrażliwych na pylenie traw możliwe jest również wystąpienie reakcji alergicznej.

Autor: Redakcja Bakalie.com