Właściwości zdrowotne melona kantalupa

Bakalie.com

Skąd pochodzi melon kantalupa ?

Pochodzenie melona do dziś nie jest wyjaśnione; ponieważ melony preferują klimat tropikalny i subtropikalny hipotezy wskazują więc na Afrykę lub Azję. Ten niezwykły owoc znany był już ponad 3000 lat temu. Pierwsze namacalne dowody pochodzą z okresu 1000 lat p.n.e. Są to skamieniałe nasiona melona z epoki brązu znalezione na Peloponezie oraz we Wschodnim Iranie. Informacje o melonach znajdujemy w starochińskiej literaturze pochodzącej z okresu Wschodniej Dynastii Zhou (1046–256 p.n.e.). W starożytnym Egipcie melony spożywane były na surowo, wytwarzano z nich napoje, a nawet lekarstwa. Zasady uprawy i wykorzystania melona znajdujemy w dziele autorstwa rzymskiego agronoma Columelli „De re rustica”, które jest kopalnią wiedzy o rzymskiej agrotechnice. Z "Historii naturalnej" Pliniusza Starszego pochodzącej z tego samego okresu ok.40 n.e., dowiadujemy się iż wcześniej od Rzymian uprawę melona prowadzili już Grecy.

Dzikie formy melonów miały owoce wielkości śliwki, inne gatunki zbliżone były do ogórków. Niektóre były gorzkie i wręcz niejadalne, to z nich wydłubywano pestki, które po uprażeniu zjadano. Owoc melona pojawia się w Biblii. Do Europy Środkowej melon dotarł najprawdopodobniej pod koniec V wieku, wraz z misjonarzami. Kolejne wzmianki z tego okresu pochodzą z Francji. O melonach pisał też Marco Polo w zapiskach z podróży do dzisiejszego Afganistanu pod koniec XIII wieku. W Anglii melony pojawiły się dopiero pod koniec XVI wieku, kiedy z Nowego Świata i Azji zaczęto sprowadzać nowe rośliny. Wzmianki o nich znajdują się w ilustrowanym dziele John’a Gerard’a „Herball, or Generall Historie of Plantes”, opublikowanym w 1597 roku. W Polsce melon pojawił się w magnackich oranżeriach w XVII wieku. Najprawdopodobniej został sprowadzony z rejonów basenu Morza Czarnego. Obecnie uprawia się wiele gatunków, powstają nowe krzyżówki, aby uzyskać jak największe i najbardziej aromatyczne owoce. W Europie największym producentem melonów jest Hiszpania.

 

Uprawa melona kantalupa

Melon (Cucumis melo) to warzywo z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Rośnie dziko w Afryce, Azji , Australii i na wyspach Pacyfiku, ze względu na tropikalny klimat. Jest rośliną zielną, płożącą się lub wspinającą o pędach o długości ponad 5 metrów, które mogą być rozgałęzione. Zdolność do wspinania zawdzięczają spiralnie skręconym, długim wąsom czepnymi. Wytwarza dużo zielonych liści, osadzonych na długich ogonkach. Melon należy do roślin rozdzielnopłciowych, na niektórych roślinach można zauważyć kwiaty obupłciowe. Kwitnące rośliny cieszą oczy jasnożółtymi kwiatami już na początku lata, są zapylane przez mrówki i pszczoły.

Owoc melona nazywamy jagodą rzekomą. Na świecie uprawia się wiele odmian, które mają owoce okrągłe, eliptyczne czy wręcz wężowate. W zależności od gatunku ich powierzchnia może być gładka, pomarszczona, żebrowana lub przypominająca siateczkę. Jeśli chodzi o kolor zewnętrzny melona to spotykamy odmiany białe, jasnożółte, ciemno żółte, pomarańczowe lub zielone. Miąższ może być bardzo aromatyczny i słodki lub cierpki i kwaśny. Jego kolor też jest zróżnicowany, występują owoce białe, żółte, zielonkawe lub pomarańczowe. Owoce mogą dorastać do wielkości ok.30 cm, a ich masa może dochodzić do 2 kg. Nazwa melon pochodzi od greckiego słowa melopepon znaczącego dojrzałe, miękkie jabłko.

Melon suszony, w syropie, kandyzowany

Melon kantalupa poza formą świeżą, dostępny jest również w wersji suszonej, kandyzowanej oraz w syropie. Melon suszony i kandyzowany nada każdemu daniu egzotyki i słodkiego, niepowtarzalnego smaku. Idealnie pasuje jako dodatek do śniadań, deserów, koktajli czy też sosów.
Melon w syropie, będzie świetnym uzupełnieniem sałatki owocowej ale również sprawdzi się jako dodatek do drobiu, szczególnie kaczki.

Jego cenne właściwości odżywcze sprawiają, ze jest polecany osobom z nadciśnieniem tętniczym oraz miażdżycą naczyń. Odmiany melona o miąższu w kolorze pomarańczowym posiadają wysokie ilości beta-karotenu. Związek ten należy do grupy przeciwutleniaczy i ochrania przed niektórymi typami nowotworów. Owoc ten w swym składzie zawiera również witaminy z grupy B, które wpływają na prawidłową pracę układu nerwowego- poprawiają zasypianie, polepszają pamięć oraz koncentrację. Ze względu na fakt, że w głównej mierze składa się z wody i zawiera cytrulinę- hormon przyspieszający odchudzanie, z chęcią spożywany jest przez osoby będące na diecie.

Z menu niestety muszą go wyeliminować cukrzycy-jego indeks glikemiczny wynosi bowiem aż 60. Podobnie uczynić powinny osoby z alergią na pyłki traw. Zjedzenie melona sprawi, że wystąpi alergia krzyżowa.Autor: Redakcja Bakalie.com