Mak a zdrowie

Bakalie.com

Mówiąc o maku mamy zwykle na myśli, wykorzystywany w kuchni, mak niebieski i rzadziej używany biały. Ich zalety zdrowotne są znane od starożytności. W medycynie do produkcji leków uspakajających i narkotyków stosowanych jako leków przeciwbólowych używa się maku lekarskiego. Z kolei w kosmetyce i medycynie ludowej używany jest mak polny.

Mak niebieski

Mak niebieski jest źródłem wielu witamin. Przede wszystkim zawiera rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D i E, ale również witaminy z grupy B: B1, B2, PP, B5, B6 i kwas foliowy. Jest też bogaty w wapń, 100g maku pokrywa 140%  dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Inne substancje mineralne obecne w maku to żelazo, selen, potas, miedź, mangan, magnez, fosfor i cynk. Mak jest też źródłem błonnika pokarmowego.


Duże ilości wapnia zawarte w maku powodują, że powinny go jeść osoby mające problemy z układem kostnym, a w szczególności kobiety w okresie menopauzy, które ze względu na zachodzące w ich organizmie zmiany hormonalne są szczególnie narażone na osteoporozę. Mak zawiera też nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega – 6. Pomagają one obniżyć poziom cholesterolu LDL i zapobiegają w ten sposób chorobom układu krążenia. Podobne działanie mają też obecne w maku roślinne fitosterole. Mak wspomaga też prace serca.

Oprócz tego mak niebieski podnosi odporność naszego organizmu, wspomaga wzrok, zapobiega gromadzeniu się wody w organizmie, poprawia kondycje naszych włosów, skóry i paznokci. Dzięki zawartości błonnika zapobiega zaparciom i reguluje prace jelit, przez co zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Działa też pozytywnie na układ nerwowy – zapobiega stanom depresyjnym i wspomaga walkę ze stresem.

Mak lekarski

Mak lekarski zawiera alkaloidy o działaniu narkotycznym, które silnie oddziałują na układ nerwowy. Z wysuszonego mlecznego soku z makówki maku lekarskiego otrzymuje się opium z którego powstają leki takie jak morfina (lek przeciwbólowy, stosowany przy uśmierzaniu bardzo silnego bólu), kodeina (lek uspakajający, przeciwbólowy i przeciwkaszlowy), narkotyna (lek przeciwkaszlowy i pobudzający ośrodek oddechowy), papaweryna (lek blokujący skurcze mięśni gładkich układu pokarmowego).

Mak polny

Mak polny ma zastosowanie przede wszystkim w medycynie ludowej. Jego kwiaty są bogate w alkaloidy, związki śluzowe i sole mineralne, które pozytywnie wpływają na błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Zmniejszają ich podrażnienie i powodują lepsze odksztuszanie. Napar z kwiatów maku polnego i sporządzony na jego bazie syrop pomaga w nieżytach gardła i jamy ustnej. Szczególne polecany jest dla dzieci i osób starszych. Napar z kwiatów maku może być też stosowany jako środek uspakajający i leczący bezsenność. Ponadto można go stosować zewnętrznie w stanach zapalnych skóry. Sprawdza się też jako środek higieny intymnej dla pań.
 

Wady maku

Mak maże wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Jeśli przyjmujemy leki powinniśmy skonsultować się z lekarzem zanim spożyjemy produkty zawierające duże ilości maku. Mak jest też ciężkostrawny, więc jeśli mamy problemy trawienne lub problemy wątrobowe nie powinniśmy spożywać go zbyt dużo.

Maku nie powinny też jeść dzieci poniżej drugiego roku życia, a starsze jedynie w niewielkich ilościach. Na jego ilość w spożywanych posiłkach powinny również uważać kobiety ciężarne.

Autor: Redakcja Bakalie.com