Kukurydza niejedno ma imię

Bakalie.com

Kukurydza przede wszystkim kojarzy się z kolbą. Bardziej wnikilwym kukurydza może kojarzyć się z kukurydzą w puszcze, a dzieciom z popcornem.

Tymczasem z  kukurydzy wytwarzanych jest wiele produktów, które pojawiają się zarówno w diecie dorosłych jak i dzieci. Produkty te mogą być przekąską, dodatkiem do potraw, czy też głównym jej składnikiem.

Chrupki kukurydziane

Niewątpliwie, jest to smak dzieciństwa wielu z nas. Przekąska otrzymywana z połączenia mąki kukurydzianej i wody. Uzyskana masa jest poddawana procesowi ekstruzji w odpowiedniej temperaturze, dość wysokim ciśnieniu, ale również przy optymalnej wilgotności. Kiedy przejdzie proces przetłoczenia przez cylindry, zaczynają się tworzyć chrupki przypominające pałeczki o szerokiej objętości i chrupiącej strukturze. Chrupki kukurydziane występują w różnych odsłonach, mogą być naturalne, bez żadnych sztucznych aromatów, barwników, które to mają niekorzystny wpływ na nasz organizm, ale także z dodatkiem przypraw. Naturalne kukurydziane chrupki zawierają jedynie mąkę kukurydzianą i wodę.

Grysik kukurydziany

To zmielone ziarna kukurydzy wykorzystywane w różnych dziedzinach kulinarnych, w cukiernictwie, ale także do tworzenia potraw dla małych dzieci, między innymi kleików.

Wafle kukurydziane

Są lekkie, chrupiące, nie zawierają cukru. Dzięki odpowiedniej produkcji, z nieobłuszczonych pełnoziarnistych ziaren kukurydzy, zachowują cenne właściwości odżywcze. W ich składzie odnaleźć można witaminy z grupy A, B, D, E oraz składniki minerale, w tym: potas, wapń, magnez, żelazo. Mogą być naturalne, ale także z dodatkiem soli morskiej. W sklepach możemy znaleźć także wafle w wersji z przyprawami oraz na słodko.

Kukurydza marynowana i konserwowa

Kukurydza marnowana- można kupić ją w sklepach spożywczych, marketach, sklepach ze zdrową żywnością, zarówno stacjonarnie, jak i w Internecie. Wyrazista w smaku i całkowicie inna od wszystkich znanych pozycji. Marynowana kukurydza cieszy się powodzeniem w domowych spiżarniach, gdzie przez gospodynie domowe przygotowywana jest na wiele różnych sposobów.

Kukurydza konserwowa-  może być przyrządzana w domowym zaciszu, bądź zakupiona w sklepie z żywnością. Swoje zastosowanie odnajduje w kuchni i nie tylko, gdyż jest świetnym dodatkiem do sałatek, ryżu, ryb i chłodników. Kukurydza tego typu to niesamowite źródło błonnika, dużej ilości skrobi i cukru. Posiada także pokłady jodu, potasu, żelaza, miedzi, cynku, magnezu oraz sodu. Kukurydza konserwowa, dostępna w sklepach, zawiera zalewę stworzoną z połączenia soli, wody i małej ilości cukru.

Chleb z kukurydzy

Chleb kukurydziany- W Stanach Zjednoczonych nazwany Southern Cornbread - to wersja kukurydzianego chleba, niezwykle popularna na południu USA. Ile domów i indywidualnych preferencji smakowych, tyle wersji tego chleba. Tradycyjnie wypiekany jest wyłącznie z mąki kukurydzianej, dzięki czemu jest produktem bezglutenowym. Niestety może się zdarzyć, że chleb kukurydziany, szczególnie ten kupowany w sklepie, będzie zawierał śladowe ilości glutenu, a to ze względu na nieodpowiednie oczyszczenie ziaren, sposób ich przechowywania, czy też transport. Dlatego też osoby cierpiące na celiakię (nietolerancję glutenu) powinny zwracać szczególną uwagę na informacje o produkcie jakie załącza producent.

Chlebek kukurydziany- należy do wypieków ekspresowych. Pieczony z dodatkiem sody oczyszczonej i proszku do pieczenia, nie potrzebuje dużo czasu na wyrastanie, tak jak ma to miejsce w przypadku, tradycyjnego chleba. Delikatny, wilgotny  i lekki, może być słodki, bądź słony. Z powodzeniem można go przygotowywać także w zaciszu domowym, dodając do niego różne ziarna, płatki orzechów, czy przyprawy takie jak imbir, pieprz grubo mielony, czy kardamon.

Kaszka kukurydziana

Kaszka kukurydziana- to produkt otrzymywany z ziarna kukurydzy, które jest obłuszczone, połamane i posegregowane. To cenne źródło witamin i składników odżywczych. Zawiera witaminy A, B, E oraz wapń, sód, potas, magnez, fosfor, oraz węglowodany- błonnik i skrobię. Należy do dań bezglutenowych i jest lekkostrawna, dlatego świetnie sprawdzi się w diecie osób cierpiących na celiakię. Włączenie do  diety tejże kaszki, szczególnie wskazane jest u osób mających problemy żołądkowe, problemy z nerkami, wątrobą, a nawet z drogami żółciowymi. Taka kaszka przyrządzana jest na wiele sposobów, można ją piec, łączyć z jarzynami, mięsem, wędliną, owocami, czy serem. Można z niej zrobić kleik, pieczywo, ciastka i ciasta. Wykorzystywana także w produktach znanych marek, produkujących żywność dla dzieci. Dzięki niej można tworzyć różne kombinacje potraw, szczególnie dla urozmaicenia i wzbogacenia o cenne wartości diety osoby dorosłej oraz maluchów.

Mąka kukurydziana

Tworzona jest z dobrze zmielonych ziaren kukurydzy. Ma złotą barwę i jest delikatna w smaku. Należy do produktów bezglutenowych, jest cennym źródłem węglowodanów, w tym skrobi. Błonnik zawarty w składzie mąki kukurydzianej, pomaga w regulowaniu trawienia, odchudzaniu, oczyszczeniu organizmu z toksyn, zapobiega biegunkom i wzdęciom, przyczynia się do regulowania poziomu cukru we krwi, dobrze wpływa na koncentrację, pamięć, zmniejszając tym samym uczucie wyczerpania. Mąka kukurydziana stosowana jest często w diecie zarówno dzieci jak i dorosłych, ze względu na swoje liczne walory. Doskonale nadaje się także do wypieków.

Płatki kukurydziane

to bardzo popularny składnik wynaleziony już w wieku XIX. Były one eksperymentem w wegetariańskiej diecie Adwentystów Dnia Siódmego. W 1894 roku płatki zostały umieszczone w menu, jednego z istniejących w tamtych czasach zakładu, przez  dr John’a Harvey’a Kellogg’a. Płatki stworzone zostały przez czysty przypadek, kiedy to dr Kollogg, wraz ze swoim bratem gotowali pszenicę i zupełnie o niej zapomnieli. By zaoszczędzić, postanowili dziwne, powstałe danie rozwałkować na jak najdłuższe ciasto. Po osuszeniu stało się ono chrupkie i bardzo smaczne. Bracia eksperymentowali z różnymi rodzajami ziaren. W 1906 roku, jeden z braci Will Keith, założył własną firmę, o nazwie Kellogg Company. Dziś ich produkcja odbywa się na skalę światową, płatki mają różny kształt i smak, posypywane są witaminami ale także np. oblewane miodem z dodatkiem orzeszków. Płatki kukurydziane z mlekiem stały się jedną z najpopularniejszych form pełnowartościowego śniadania i zyskały swoich zwolenników na całym świecie.

Popcorn

Nazwa Angielska, w Polsce znany także jako prażona kukurydza. Można kupić gotowy produkt, ale także przygotować go samodzielnie w domu. Popcorn to ziarna kukurydzy, które poddaje się wysokiej temperaturze, dzięki czemu wyrastają i stają się chrupkie. Prażenie kukurydzy swoje korzenie miało na terenach Meksyku,  ale także wykorzystywane było przez Inków, Indian północnoamerykańskich i Azteków. W XIX wieku, w Ameryce, stało się formą doskonałą na śniadanie, lunch, czy podwieczorek. Popcorn był także stosowany w cukiernictwie i jako dodatek do potraw. W Stanach Zjednoczonych, w latach 80, popcorn był niesamowicie popularny i stał się nieodłącznym elementem seansów telewizyjnych i kinowych, co też przetrwało do dnia dzisiejszego. Dziś, wizyta w kinie, nie może obyć się bez popcornu.

Olej kukurydziany

Olej kukurydziany to jeden, z produktów wytwarzanych z kukurydzy. Jest on stosowany w kosmetyce, przemyśle spożywczym, oraz cukierniczym. Olej kukurydziany, nazywany jest także olejem z kiełków kukurydzy. Wytwarza się go z zarodków kukurydzianych, tłoczonych na zimno, które w kolejnej fazie są oddzielane w czasie przemiału kukurydzianych ziaren. Barwa oleju jest pomarańczowa a czasem nawet czerwona. Jeżeli olej kukurydziany przeszedł proces, zwany rafinowaniem, przybiera barwę żółtą, bądź złocistożółtą. Olej ten uważany jest za schnący i jest cennym źródłem kwasu olejowego, kwasu linolowego i kwasu palmitynowego, ponadto zawiera witaminy z grupy K oraz E. Olej kukurydziany, stosowany jest na każdy rodzaj skóry, zarówno dojrzałej, suchej, tłustej, zmęczonej i wrażliwej. Uelastycznia i nadaje świeżości, wspomaga leczenie łuszczycy, świetnie nadaje się do wzmocnienia struktury włosa, wygładza, nadaje blasku, hamuje procesy starzenia. Płyn ten poprawia znacznie ukrwienie skóry głowy. W swym składzie, zawiera połączenie kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3, które również korzystnie wpływają na organizm. Ponieważ olej ten stosować można także wewnętrznie, przyczynia się on do poprawy wchłaniania wapnia, tworząc naturalną barierę ochronną.  Bardzo często stosowany jest także do wzmocnienia paznokci, dlatego należy wcierać go w strukturę paznokcia. Olej kukurydziany dostępny jest w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością, marketach i bardziej wyposażonych sklepach spożywczych. Można go także kupić przez Internet.

Syrop kukurydziany

Powstaje w procesie hydrolizy skrobi kukurydzianej, ma specyficzne właściwości, dlatego też ciężko jest znaleźć jego zamiennik. Syrop ten przybiera różne barwy od przezroczystej po głęboki pomarańcz. Wykorzystywany jest w kuchni, zazwyczaj można go kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach z żywnością, w Internecie, ale także może być przyrządzany w domu, według odpowiedniego przepisu .

Krochmal, skrobia kukurydziana

Krochmal kukurydziany- to zmieszanie skrobi kukurydzianej z wodą, tworzony podobnie jak kisiel, wykorzystywany w wielu dziedzinach życia, m.in. w: przemyśle kosmetycznym, włókienniczym, papierniczym, spożywczym.

Skrobia kukurydziana- jest to biały proszek, całkowicie roślinny i zaliczany do substancji organicznych, które m.in. można wykorzystywać w kosmetykach. Skrobia kukurydziana, ma niezwykle szerokie zastosowanie w przemyśle kulinarnym, cukierniczym, kosmetycznym i zdrowotnym. Cieszy się dużym powodzeniem także wśród osób z nietolerancją glutenu, ponieważ jest go pozbawiona.

 

Autor : Redakcja Bakalie.com