Właściwości kosmetyczne kukurydzy

Bakalie.com

Kukurydza jest dość niepozorną rośliną, zawierającą znaczne ilości składników mineralnych i witamin, które to wspaniale oddziałują na nasz organizm. Złocista kolba, choć zaliczana jest do warzyw, nie tylko świetnie smakuje, ale także od lat wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym. W kosmetologii, wykorzystuje się ją jako świetny lek na wszelkie podrażnienia, wągry, zapalenia skóry, wysypki, ale także dla regeneracji skóry, zarówno młodej jak i dojrzałej. Pomaga walczyć z oznakami zmęczenia, z brakiem jędrności skóry, a także wtedy kiedy staje się ona całkiem pozbawiona blasku.

Witaminy w kukurydzy

W salonach kosmetycznych, kukurydzy używa się w procesie oczyszczania skóry, zaś sam olej kukurydziany silnie odżywia i ma działanie pobudzające mikro krążenie. Kukurydza  jest skarbnicą witamin i właściwości odżywczych. Zawiera m.in.: witaminy A, B, B1, B2, E, PP, jak i miedź, selen, wapń, fosforu, potas, cynk oraz błonnik. W składzie organicznym kukurydzy, można wyróżnić kwasy nienasycone, które są bardzo potrzebne ludzkiemu organizmowi, ale również kwasy tłuszczowe, takie jak: kwas oleinowy i linolowy. Zawiera szereg antyoksydantów oraz witaminę C, beta-karoten i likopen, dzięki czemu, wzmacnia ochronę przed promieniowaniem UV i niezwykle opóźnia objawy starzenia, chroniąc m.in., przed powstawaniem zmarszczek.

Ekstrakt z kukurydzy, a kosmetologia

Ekstrakty pochodzące z kukurydzy, znajdziemy w składzie znacznej większości kosmetyków, gdyż ich działanie jest łagodzące i kojące. Świetnie nadają się na łagodzenie wysypki, ponieważ dzięki odpowiedniej ilości witamin i minerałów, żelaza i biotyny, dostarczają skórze delikatności, gładkości i pozostawiają ją jędrną i mocno nawilżoną. Z kukurydzy wytwarzane są: maści, kremy, olejki, maseczki; gdyż zawarty w niej beta-karoten, doprowadza do regeneracji komórek, odpowiednio nawilżając i zapobiegając rogowaceniu. Włączając kukurydzę do codziennej diety, dzięki zawartych w niej witaminom i antyoksydantom wzmocnimy i odżywimy cebulki włosów. Olej kukurydziany zaś, zawiera w sobie kwasy nienasycone, tłuszczowe i wiele składników odżywczych, które tworząc barierę regeneracyjną, wzmacniającą i nadają blasku.

 

Olej ten jest doskonałym rozwiązaniem jeśli chcemy poprawić ukrwienie skóry głowy, w cudowny sposób zapobiega bowiem jej nadmiernemu wysychaniu i łuszczeniu. Taką regenerację trzeba zapewnić włosom w odpowiedni, prawidłowy sposób: otóż należy ów olej podgrzać i jeszcze ciepły, wmasować w skórę głowy. Mieszankę tą pozostawić na głowie przez kilkanaście minut, a następnie dokładnie umyć włosy szamponem. Zabieg ten nie tylko pomaga w regeneracji skóry głowy, ale także pomoże w rozczesywaniu splątanych włosów. Zawarta w kukurydzy witamina K, wchłania wapń, zapobiegając tym samym wypadaniu włosów.

Olej kukurydziany

Na podstawie wielu badań, udowodniono, że olej kukurydziany ma niesamowity wpływ na ukrwienie skóry głowy a co za tym idzie, przyczynia się do produkowania coraz to silniejszych i zdrowszych cebulek włosów. W salonach kosmetycznych, jak i w domowym zaciszu można zastosować maseczkę, która świetnie poprawia kondycję skóry alergicznej lub skłonnej do wyprysków. Ziarenka kukurydziane należy dobrze zgnieść, aż do uzyskania konsystencji papki, po czym taką maź  nałożyć na skórę twarzy. W celu uzyskania bardziej gęstej masy, do stworzonej papki, należy dodać odpowiednią ilość mąki kukurydzianej.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com