Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Bakalie.com

Kawa rozpuszczalna ma tylu samo zwolenników jak i przeciwników. Ci pierwsi cenią ją za szybkość i łatwość przyrządzania, drudzy zaś uważają, że kawa rozpuszczalna nie jest prawdziwą kawą. Zatem jak jest naprawdę?


Etapy powstawania kawy rozpuszczalnej

1. Ziarna kawy są wypalane i bardzo drobne mielone,
2. Kawa zaparzana jest w wodzie, w temperaturze 60-180 stopni pod wysokim ciśnieniem. W trakcie trwania tego procesu uzyskuje się mocny, klarowny ekstrakt
3. Suszenie kawy. Odbywa się ono na dwa sposoby. Pierwszy w wysokiej temperaturze, drugi jako liofilizację- suszenie zamrażalnicze.

Kiedy decydujemy się na zakup kawy rozpuszczalnej, musimy pamiętać, że jest ona wyprodukowana z ziaren gorszej jakości niż kawa tradycyjna. Mimo, że zapewnienia producentów na opakowaniu przekonują nas, że kawa rozpuszczalna jest wyprodukowana z ziaren najwyższej jakości, nie dajmy się zmylić.

Wpływ kawy rozpuszczalnej na nasze zdrowie

Nie ma konkretnej i dobrej odpowiedzi na pytanie czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa. Z pewnością, tak jak w przypadku kawy z ekspresu, pomaga ona przy niektórych dolegliwościach, natomiast na inne szkodzi. Przyjrzyjmy się zatem temu tematowi bliżej.

Kofeina w kawie

Kawa rozpuszczalna jest kawą zdecydowanie łagodniejszą dla naszego organizmu niż kawa naturalna. Powoduje mniejsze pobudzenie organizmu.
Badania naukowe wykazały, że filiżanka kawy naturalnej zawiera około 120 mg kofeiny, a filiżanka kawy rozpuszczalnej zawiera jej jedynie 65 mg. Nasz organizm toleruje 400 mg kofeiny dziennie. Za dawkę śmiertelną uważa się 10g kofeiny. Przeliczając gramy kofeiny na filiżanki będzie to 83 filiżanek kawy naturalnej i 154 filiżanek kawy rozpuszczalnej.


Kaloryczność kawy

Kawa rozpuszczalna jest mniej kaloryczna niż kawa naturalna, jednak przygotowana z dodatkiem cukru i mleka, automatycznie nabiera wyższej kaloryczności. Szacuje się, że filiżanka kawy bez dodatków cukru, mleka, słodzika czy śmietanki posiada 1,5 do 2 kalorii.

Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze to związki chemiczne, które zmniejszają stres, pomagają przeciwdziałać a nawet walczyć z chorobą nowotworową i z chorobami serca. Badania, przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego wykazują, że proces produkcji kawy rozpuszczalnej, nie pozbawia jej przeciwutleniaczy. Mało tego, powoduje, że może ich zawierać dwa razy więcej niż kawa tradycyjna.

Cholesterol

Kawa naturalna zawiera więcej cholesterolu niż kawa rozpuszczalna. Jednakże, samego cholesterolu w kawie jest na tyle mało, że w znikomym stopniu wpływa on na podniesienie poziomu cholesterolu we krwi człowieka.

Składniki mineralne

Kawa rozpuszczalna w swoim składzie posiada pierwiastki korzystne dla organizmu, takie jak: wapń, magnez, cynk, mangan oraz metale ciężkie takie jak: glin, nikiel.
Nikiel jest silnym alergenem. Dlatego też w przypadku osób ze skłonnością do alergii, zaleca się zachowanie ostrożności, przy piciu kawy rozpuszczalnej.

Szczawiany

Kwas szczawiowy to związek chemiczny występujący w pożywieniu. Jego skład powoduje, że nie ma on żadnych wartości odżywczych, natomiast działa toksycznie na organizm. Filiżanka kawy rozpuszczalnej zawiera dwa razy więcej szczawianów niż filiżanka kawy naturalnej. Nie zaleca się zatem picia kawy osobom z chorobami nerek, wątroby czy żołądka.

HMF

HMF czyli hydroksymetylofurfural jest związkiem chemicznym, który może wywoływać chorobę nowotworową. Zawartość tego związku w kawach rozpuszczalnych jest około 20 razy większa niż w kawach tradycyjnych. Najprawdopodobniej spowodowane jest to procesem produkcji, który wymaga wysokiej temperatury. W kawie mielonej ilość HMF wynosi od 43 do 223 mg/kg, w kawie rozpuszczalnej HMF wynosi od 1009 do 5086 mg/kg.


Ilu z nas pije kawę rozpuszczalną?

Udział kawy rozpuszczalnej w stosunku do całego rynku kawy wynosi 50%. Największymi miłośnikami kawy rozpuszczalnej są Brytyjczycy. W Polsce, kawę rozpuszczalną kupuje około 10 % kawoszy. Kawa rozpuszczalna, pita w rozsądnych ilościach, nie ma złego wpływu na nasze zdrowie. 

Autor: Redakcja Bakalie.com


Źródło: Youtube/Czajnikowy.pl