Najdroższa kawa świata - Kopii Luwak

Bakalie.com

Kawa Kopii Luwak to najbardziej niepowtarzalna, całkowicie naturalna mieszanka kawy o bardzo oryginalnym smaku. Ten rarytas pojawił się w Europie pod koniec XIX wieku, za sprawą Holendrów. Kawa ta pochodzi z wysp Indonezji, gdzie rosną dwa gatunki kawy: arabica i robusta. Producentem tej wyjątkowej kawy jest małe zwierzę z rodziny łaszowatych zwany łaskunem (Paradoxurus hermaphroditus), nazywane popularnie cywetą. Cyweta w języku tubylców to luwak, a kopi to po prostu kawa i stąd nazwa tego produktu.
 

Łaskuny  to futerkowe ssaki prowadzące nocny tryb życia. W przeciwieństwie do naszych łasic mają odmienne upodobania żywieniowe. Cywety odżywiają się w owocami, chętnie zjadają owoce kawowca, wybierając te najbardziej słodkie i dojrzałe. W ich żołądkach enzymy trawienne łatwo rozprawiają się z miękkim miąższem owocu kawowca, natomiast nasiona, które są zbyt twarde do trawienia, przesuwają się dalej w przewodzie pokarmowym i mają kontakt z bakteriami produkującymi kwas mlekowy. Tutaj ziarna ulegają nadtrawieniu oraz lekkiej fermentacji, a następnie  naturalnie wydalane są w stanie prawie nienaruszonym. Tubylcy przeszukują lasy tropikalne w poszukiwaniu odchodów łaskunów. Odchody zbierane są ręcznie. Pozyskany przez zbieraczy towar jest poddawany procesowi oczyszczania. Następnie ziarna kawy są prażone i odpowiedni mielone.  Ziarna przechodząc przez przewód pokarmowy tracą gorzki smak, gdyż na skutek działania kwasu mlekowego zmniejsza się zawartość białka w ziarnach. Uzyskana w ten sposób kawa charakteryzuje się unikalnym aromatem. Ma zdecydowanie gęstszą konsystencję, jest lekko słodka o bogatym smaku z wyraźną nutą czekolady i karmelu.
 

Do dziś nie wiemy kto wpadł na pomysł, aby zaparzyć kawę z ziaren pozyskiwanych w taki niecodzienny sposób. Najbardziej prawdopodobną wersją jest ta, która mówi, że robotnicy pracujący na plantacjach kawy nie mogli wykorzystać zebranych ziaren kawy. Dlatego też wydłubywali ziarna z odchodów cywet i z nich przygotowywali napój, który okazał się bardzo smaczny.
 

Ilość tak pozyskiwanej kawy jest niewielka. Szacuje się ją na poziomie 400 kg rocznie. Dlatego za kilogram tego produktu  płaci się około 800 – 1000 dolarów, co czyni Kopi Luwak  jednym z najdroższych napojów na świecie.  Aby zwiększyć zyski podejmowane były próby hodowli cywet. Jednak zwierzęta hodowane w klatkach nie chciały jeść owoców zerwanych przez ludzi i nie produkowały dostatecznej ilości odchodów. Ponieważ nie mamy wpływu na to jaki gatunek  owoców jest zjadany przez cywety żyjące w naturze, dlatego każda partia może nieco różnić się nieco smakiem. Prawdziwy Kopi Luwak jest drogi, dlatego na całym świecie pojawia się duża ilość produktów mających imitować tę unikalną kawę. Właściwości zdrowotne tego napoju są takie same jak w przypadku spożywania kawy z naturalnych upraw.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com